Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.

Boom na wołowinę argentyńską

Ostatni raport USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), dotyczący światowego rynku wołowiny prognozuje kolejny rekordowy rok dla wołowiny argentyńskiej. Powodem jest przede wszystkim zwiększony popyt z Chin oraz słaby kurs walutowy. W ubiegłym roku niemal 75% eksportu wołowiny argentyńskiej zostało przeznaczone do Chin.

Tendencja ta utrzymuje się także w roku bieżącym. Oczekuje się, że produkcja wołowiny w Argentynie osiągnie nawet 840 tysięcy ton. Jak wynika z oświadczenia konsorcjum argentyńskich eksporterów mięsa (ABC), które skupia przedsiębiorstwa związane z sektorem przetwórstwa mięsnego, w sierpniu zarejestrowano 23% wzrostu eksportu w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019, pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa.

Przedsiębiorcy, których firmy należą do konsorcjum, rozumieją, że zarówno współpraca pomiędzy nimi, jak i kooperacja z rządem to elementy kluczowe do skutecznej realizacji programu rozwoju, który z pewnością przyniesie liczne korzyści na poziomie krajowym, chociażby w kontekście zatrudnienia. Konsorcjum podkreśliło, że za pośrednictwem Krajowej Służby Zdrowia (Senasa), Argentyna zapewnia każdą z gwarancji sanitarnych, wymaganych przez kraje importujące.

Przewiduje się również wzrost eksportu wołowiny dla producentów brazylijskich, europejskich i meksykańskich o 35.000 do 50.000 ton w porównaniu do ubiegłego roku. Z drugiej strony Kanada i USA mogą zmniejszyć swoje wysyłki z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw spowodowanych pandemią. Oprócz Chin, oczekuje się, że USA i Hongkong zwiększą swój import odpowiednio o 44.000 ton i 30.000 ton, podczas gdy Japonia i Korea Południowa mogą zmniejszyć swój popyt o 20.000 do 25.000 ton.

Do lipca Chiny sprowadziły łącznie 1,2 mln ton wołowiny o wartości 6,16 miliardów dolarów. Większość importowanej wołowiny pochodziła z Brazylii i Argentyny.

Źródła:

https://euromeatnews.com/Article-Chinas-beef-imports-have-increased-by-41.5%25/4070

https://euromeatnews.com/Article-Argentinian-beef-goes-for-another-record-year-in-exports/3979

https://es.mercopress.com/2020/08/31/exportaciones-argentinas-de-carnes-continuan-en-pleno-auge?fbclid=IwAR2p_wcmMaMaLCI3YF92x8uFnSYsGFhJCSSs_oLtoDpC2nKU8N_-5msqhlU

Podziel się na:

Czytaj więcej