Boom na wołowinę argentyńską

Ostatni raport USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), dotyczący światowego rynku wołowiny prognozuje kolejny rekordowy rok dla wołowiny argentyńskiej. Powodem jest przede wszystkim zwiększony popyt z Chin oraz słaby kurs walutowy. W ubiegłym roku niemal 75% eksportu wołowiny argentyńskiej zostało przeznaczone do Chin.

Tendencja ta utrzymuje się także w roku bieżącym. Oczekuje się, że produkcja wołowiny w Argentynie osiągnie nawet 840 tysięcy ton. Jak wynika z oświadczenia konsorcjum argentyńskich eksporterów mięsa (ABC), które skupia przedsiębiorstwa związane z sektorem przetwórstwa mięsnego, w sierpniu zarejestrowano 23% wzrostu eksportu w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019, pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa.

Przedsiębiorcy, których firmy należą do konsorcjum, rozumieją, że zarówno współpraca pomiędzy nimi, jak i kooperacja z rządem to elementy kluczowe do skutecznej realizacji programu rozwoju, który z pewnością przyniesie liczne korzyści na poziomie krajowym, chociażby w kontekście zatrudnienia. Konsorcjum podkreśliło, że za pośrednictwem Krajowej Służby Zdrowia (Senasa), Argentyna zapewnia każdą z gwarancji sanitarnych, wymaganych przez kraje importujące.

Przewiduje się również wzrost eksportu wołowiny dla producentów brazylijskich, europejskich i meksykańskich o 35.000 do 50.000 ton w porównaniu do ubiegłego roku. Z drugiej strony Kanada i USA mogą zmniejszyć swoje wysyłki z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw spowodowanych pandemią. Oprócz Chin, oczekuje się, że USA i Hongkong zwiększą swój import odpowiednio o 44.000 ton i 30.000 ton, podczas gdy Japonia i Korea Południowa mogą zmniejszyć swój popyt o 20.000 do 25.000 ton.

Do lipca Chiny sprowadziły łącznie 1,2 mln ton wołowiny o wartości 6,16 miliardów dolarów. Większość importowanej wołowiny pochodziła z Brazylii i Argentyny.

Źródła:

https://euromeatnews.com/Article-Chinas-beef-imports-have-increased-by-41.5%25/4070

https://euromeatnews.com/Article-Argentinian-beef-goes-for-another-record-year-in-exports/3979

https://es.mercopress.com/2020/08/31/exportaciones-argentinas-de-carnes-continuan-en-pleno-auge?fbclid=IwAR2p_wcmMaMaLCI3YF92x8uFnSYsGFhJCSSs_oLtoDpC2nKU8N_-5msqhlU

Podziel się na:

Czytaj więcej