Brazylijski Amazon i jego współpraca z WhatsApp

Mercado Libre, detalista handlu elektronicznego z Ameryki Łacińskiej i firma fintech, prowadzi rozmowy z Meta w celu przetwarzania płatności za usługi poprzez WhatsApp. W zeszłym miesiącu właściciel Meta oświadczył, że będzie dążył do uruchomienia narzędzia płatniczego w największej gospodarce tego regionu – Brazylii, umożliwiając użytkownikom WhatsApp wysyłanie wiadomości i kupowanie od firmy bezpośrednio na czacie. 
Brazylia, obok Indii i Indonezji, jest jednym z największych rynków WhatsApp.

Photo by Rami Al-zayat on Unsplash


O Mercado Libre

Mercado Libre zostało założone w 1999 roku przez, działającego w garażu w Buenos Aires, Marcosa Galperina, zaledwie pięć lat po tym, jak Jeff Bezos uruchomił Amazon. Firma zadebiutowała na giełdzie w 2017 r., 10 lat po wejściu Amazona. Dziś jej kapitalizacja rynkowa przekracza 50 miliardów dolarów, a w zeszłym roku przedsiębiorstwo zgarnęło 7 miliardów dolarów przychodów na 18 rynkach w Ameryce Łacińskiej i prawdopodobnie przekroczy 10 miliardów dolarów przychodów w 2022 roku.

Początki płatności przez WhatsApp

W maju 2021 r. posiadacze kart Mastercard z Brazylii mogli wysyłać i odbierać pieniądze za pośrednictwem WhatsApp, a użytkownicy posiadający karty wydane przez Banco Inter, Itaú, Nubank i Sicredi mogli korzystać z płatności peer-to-peer (P2P). Ogłoszenie nastąpiło po wiadomościach z kwietnia 2021 r., że WhatsApp uzyskał zgodę organu regulacyjnego od krajowego banku centralnego na wznowienie usługi płatniczej w Brazylii, która została wcześniej zawieszona w czerwcu 2020 r. w mniej niż dwa tygodnie po jej uruchomieniu z powodu opóźnień regulacyjnych.
Na początku grudnia Bank Centralny Brazylii ogłosił, że zezwoli na zmiany w lokalnych regulacjach dotyczących płatności Mastercard, aby wspierać dalsze płatności WhatsApp w ramach programu Facebook Pay.

Jak to działa?

Udostępniony przez Mercado Libre katalog ma na celu umożliwić użytkownikom wyszukiwanie, wysyłanie wiadomości i kupowanie od firm na tym samym czacie, podczas gdy narzędzie do płatności, które jest obecnie testowane, ma pomóc w dokonywaniu transakcji w aplikacji za pomocą kart kredytowych lub debetowych. Wcześniej w tym samym miesiącu Bank Centralny Brazylii umożliwił przelewy za pośrednictwem PIX z innych instytucji finansowych za pośrednictwem kanału WhatsApp banku. Może to być okazja do efektywnego wykorzystania WhatsApp do generowania większej sprzedaży i lepszych kontaktów z klientami.
Mercado Pago znalazło się wśród kilku firm wskazanych przez WhatsApp jako posiadające niezbędną integrację techniczną. W zeszłym miesiącu firma odnotowała lepszy niż oczekiwano zysk za trzeci kwartał z rekordowymi przychodami netto w wysokości 2,7 miliarda dolarów, z 88 milionami unikalnych, aktywnych użytkowników w 18 krajach.

Przyszłość brazylijskiego Amazona

Mercado Libre ma zamiar utrzymać swoją kryptowalutę pomimo upadku rynku po klęsce giełdy FTX, co pozwoli jej nadal oferować użytkownikom Mercado Pago w niektórych krajach możliwość kupowania, przechowywania i sprzedawania kryptowalut w portfelach cyfrowych. Inwestycja firmy w kryptowalutę w wysokości 30 milionów dolarów między drugim a czwartym kwartałem 2021 roku jest obecnie warta 11 milionów dolarów.
W miarę jak firma rozszerza swoją regionalną sieć logistyczną za pośrednictwem Mercado Envios, jej flota się powiększa. Obecnie firma posiada ponad 1000 pojazdów elektrycznych, co zwiększa mozliwość dostaw tego samego i następnego dnia. Największa firma technologiczna w Ameryce Łacińskiej pod względem kapitalizacji rynkowej prowadzi aktualnie rozmowy ze start-upami, takimi jak Xos Trucks z siedzibą w USA, w celu opracowania specyfikacji projektowych pojazdów.
Celem Mercado Libre jest dalsze inwestowanie w technologię, aby zapewnić reklamodawcom detalicznym lepszy wgląd w zachowania konsumentów po tym, jak dział reklam osiągnął penetrację 1,3% w stosunku do ilości towarów brutto. Ten biznes ma szansę rozkwitnąć w ciągu najbliższych kilku lat.

Aleksandra Chrzest

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/technology/mercadolibre-talks-with-whatsapp-business-messaging-payments-cfo-2022-12-07/
  2. https://thepaypers.com/mobile-payments/mercadolibre-considers-business-payments-on-whatsapp–1259440#

Podziel się na:

Czytaj więcej