Brazylijski Bank Centralny (BC) zawiesił w kraju płatności i przelewy za pośrednictwem WhatsApp

We wtorek Brazylijski Bank Centralny (BC) zawiesił w kraju płatności i przelewy za pośrednictwem WhatsApp, aby ocenić ryzyko i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Brazylijskiego Systemu Płatności (SPB), zgodnie z doniesieniami lokalnej prasy.

Motywacją decyzji BC jest zachowanie odpowiedniego środowiska konkurencyjnego, które zapewnia funkcjonowanie interoperacyjnego, szybkiego, bezpiecznego, przejrzystego, otwartego i taniego systemu
płatności ”- dodał w oświadczeniu bank. Zgodnie z podjętymi środkami określa się, że karty Visa i Mastercard, dzięki którym te transakcje
finansowe byłyby opłacalne, zawieszają tę funkcję.

„Ewentualne rozpoczęcie lub kontynuacja działalności bez uprzedniej analizy organu regulacyjnego może spowodować nieodwracalne szkody dla SPB, a mianowicie w odniesieniu do konkurencji, wydajności i prywatności danych”, czytamy w tekście. W oświadczeniu cytowanym przez portal G1 WhatsApp poinformował, że „celem jest zapewnienie płatności cyfrowych wszystkim użytkownikom WhatsApp w Brazylii, z otwartym modelem i przy współpracy z lokalnymi partnerami i Bankiem Centralnym”.

WhatsApp, firma kontrolowana przez Facebook, ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że Brazylia będzie pierwszym krajem, który otrzyma aktualizację aplikacji, która umożliwi wysyłanie i odbieranie pieniędzy, a także płatność za produkty i usługi dla kont WhatsApp Business. Płatności odbywałyby się w ramach funkcji o nazwie Facebook Pay, wynikającej z partnerstwa z firmą Visa, która wykorzystywałaby dane karty we wszystkich aplikacjach firmy. Brazylia została wybrana do uruchomienia usługi, ponieważ ma drugą co do wielkości społeczność klientów WhatsApp na świecie, z ponad 120 milionami użytkowników, wyprzedzoną tylko przez Indie.

Banco Central do Brasil suspende pagamentos e transferências por WhatsApp

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Podziel się na:

Czytaj więcej