CaixaBank finansuje sześć polskich farm

Transakcja jest największą zrównoważoną operacją finansowania projektów CaixaBank w Polsce. Wzmacnia zaangażowanie banku w bliską współpracę z polskimi przedsiębiorstwami i wspieranie celów transformacji energetycznej kraju poprzez zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej.

Transakcja

CaixaBank uczestniczył w procesie udzielenia „zielonego kredytu” na długoterminowe finansowanie sześciu farm wiatrowych przez EDP Renewables, czwartego co do wielkości producenta energii odnawialnej na świecie. Umowa obejmuje finansowanie rozwoju, budowy i eksploatacji sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy 149,4 MW. Transza komercyjna w wysokości 655 mln zł (równowartość 144 mln euro), jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny, CaixaBank i Santander, z częściową gwarancją EKF (Duńska Agencja Kredytów Eksportowych).
Farmy wiatrowe EDP ​​Renewables skorzystają z systemu wsparcia energetyki odnawialnej opartego na aukcjach organizowanych w 2018 i 2019 roku przez państwo polskie. Dotej pory to jedna z największych operacji finansowania energetyki wiatrowej w kraju.
Sześć farm wiatrowych jest rozproszonych po całej Polsce, w południowo-wschodniej, północno-zachodniej i północnej części kraju. Dokładniej, farmy wiatrowe Kozłowo i Krasin znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim, farmy wiatrowe Lichnowy i Chojnice w województwie pomorskim, Piątkowo w województwie kujawsko-pomorskim, a farma wiatrowa Bogoria w województwie świętokrzyskim.

CaixaBank w Polsce

Pożyczka jak dotąd jest największą transakcją finansowania projektu dla CaixaBank w Polsce. Dzięki niej bank wzmacnia swoje zaangażowanie zarówno w polską gospodarkę, jak i przedsiębiorstwa, aby pomóc im w realizacji celów transformacji energetycznej w miarę zwiększania przez kraj produkcji energii odnawialnej, zwłaszcza w czasach dużych wzrostów cen paliw kopalnych.
CaixaBank jest obecny w Polsce od 2007 roku, kiedy otworzył oddział w Warszawie. Stamtąd firma oferuje usługi bankowości korporacyjnej i transakcyjnej, takie jak gwarancje, pożyczki dwustronne, finansowanie krótko- i długoterminowe, faktoring, potwierdzanie i inne usługi..

CaixaBank, zaangażowany w zrównoważone finansowanie

CaixaBank jest jedną z najbardziej zaangażowanych instytucji finansowych działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. M.in. posiada Plan na rzecz Bankowości Odpowiedzialnej Społecznie, który wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Poprzez swoje inicjatywy wspiera projekty przyjazne środowisku, które przyczyniają się do zapobiegania czy łagodzenia zmian klimatycznych oraz zachęcają do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i rozwoju społecznego. W 2021 r. bank zmobilizował 31,37 mld euro na zrównoważone finansowanie, co stanowi wzrost o 150% w porównaniu z 2020 r. W obszarze zrównoważonych pożyczek w 2021 r. CaixaBank udzielił 105 pożyczek o łącznej wartości 11,59 mld euro. Liczba ta oznacza 131% wzrost w porównaniu do 2020 r., co oznacza nowy rekord dla banku.
CaixaBank zakończył 2021 r. jako szósty bank w zrównoważonym finansowaniu w regionie EMEA, według Refinitiv, i jest najwyżej notowanym bankiem hiszpańskim. W obszarze obligacji w 2021 r. CaixaBank uczestniczył jako bookrunner w emisji 18 obligacji ESG na łączną kwotę 16,2 mld euro, z wyłączeniem własnych emisji banku. Bank wyemitował ponadto cztery własne obligacje ekologiczne i społeczne, aby wesprzeć cele zrównoważonego rozwoju ONZ, o łącznej wartości 3,5 mld euro. 

Międzynarodowa obecność CaixaBank

CaixaBank utrzymuje międzynarodową obecność poprzez swoją sieć przedstawicielstw i biur Bankowości Międzynarodowej, a także umowy o współpracy z międzynarodowymi bankami. Ponadto jest właścicielem BPI w Portugalii, czwartej pod względem aktywów instytucji finansowej w kraju.
Dział Bankowości Międzynarodowej CaixaBank oferuje usługi bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej swoim klientom prowadzącym działalność za granicą, a także usługi bankowości biznesowej dla dużych lokalnych korporacji. Posiada globalny zespół ponad 150 profesjonalistów, 27 międzynarodowych punktów obsługi oraz umowy z ponad 1760 bankami korespondentami.
Instytucja posiada również 18 przedstawicielstw na wszystkich pięciu kontynentach: Mediolan (Włochy), Stambuł (Turcja), Pekin, Szanghaj i Hongkong (Chiny), Singapur, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), New Delhi (Indie), Kair (Egipt). ), Algier (Algieria), Johannesburg (RPA), Nowy Jork (USA), Santiago de Chile (Chile), Bogota (Kolumbia), Sao Paulo (Brazylia), Lima (Peru), Sydney (Australia) i Toronto (Kanada). ). Posiada również dwa zespoły Spanish Desk w austriackim Erste Bank (Wiedeń) i meksykańskim Inbursa (Mexico City), które obsługują klientów biznesowych CaixaBank na tych rynkach.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.caixabank.com/comunicacion/noticia/caixabank-participates-in-the-financing-of-six-wind-farms-in-poland-by-edp-renewables_en.html?id=43255

Podziel się na:

Czytaj więcej