Chilijska miedź

W ostatnich miesiącach na chilijskim rynku miedzi dzieje się wiele. Przemysł wydobywczy wytwarzający prawie 30% światowej produkcji tego surowca mineralnego zatrzymuje ekspansję zaplanowaną na rok 2020, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa COVID – 19 wśród górników. Ponadto, spięcia na linii Antofagasta Minerals – pracownicy kopalni miedzi Zaldivar, której koncern jest właścicielem, stały się faktorem, którego skutki widoczne są m.in. w postaci planowanego na najbliższe dni strajku.

Akcja górników z Zaldivar nie pozostaje bez znaczenia dla wyników surowca na arenie międzynarodowej. Efektem zagrożenia strajkiem ze strony pracowników kopalni jest najwyższa -od dwóch lat – cena miedzi na londyńskiej giełdzie.

Gospodarka Chile, której jednym z głównych składników jest przemysł wydobywczy, skurczyła się w maju o bezprecedensowe 15,3%.

Codelco

Chiljska państwowa spółka wydobywcza Codelco wstrzymała prace nad projektem wartym wiele miliardów dolarów, aby przedłużyć żywotność kopalni El Teniente. Tymczasowe działanie pozwoli na zmniejszenie liczby pracowników oraz kontrahentów pracujących na miejscu o około 4500 osób. Pod względem produkcji, kopalnia jest największym źródłem pozyskiwania miedzi należącym do Codelco. W 2019 roku dostarczyła ponad jedną czwartą z 1,7 miliona ton miedzi wyprodukowanej przez firmę. Kierownictwo El Teniente w zeszłym miesiącu wynegocjowało ze związkami przejście na system zmian polegającym na tym, że kolejne 14 dni kopalnia będzie pracowała, zaś następne 14 – pozostanie zamknięta. Pozwoli to na zwiększenie prawdopodobieństwa wykrycia choroby u pracowników przed powrotem do kopalni.

Poza działaniami w El Teniente, firma zamknęła również hutę i spowolniła operacje rafinacji w zakładzie Chuquicamata.

Zaldivar Antofagasta Minerals

W piątek, 10. lipca, związek zawodowy działający w Zaldivar należącej do koncernu Antofagasta Minerals, podał do informacji, iż pracownicy kopalni miedzi zagłosowali za rozpoczęciem akcji strajkowej będącej skutkiem odrzucenia zbiorowej oferty płacowej przez 99% członków związku. Zdaniem górników pracujących w tej kopalni próby pogorszenia warunków płacowych ze strony spółki są pozbawione uzasadnienia. Niemniej jednak, związek „żałuje”, iż takie działania muszą być podejmowane w dobie kryzysu chilijskiej gospodarki, której główne wpływy zapewniane są przez przemysł górniczy. Strajk został zaplanowany na 15. lipca.  

Notowania miedzi

Notowania miedzi, pomimo fatalnego rozpoczęcia roku, zaczęły piąć się w górę już od drugiej połowy marca. Cztery miesiące temu ceny tego surowca mineralnego w Stanach Zjednoczonych nie przekraczały 2 dolarów amerykańskich za funt. W tym momencie funt miedzi kosztuje prawie 3 dolary amerykańskie. 13. lipca jego cena chwilowo osiągnęła wartość przekraczającą 2,99 dolara amerykańskiego – jest to najwyższy poziom od dwóch lat.

Granica 3 dolarów amerykańskich to techniczna bariera, która nie pozostaje bez znaczenia. Służy ona bowiem jednocześnie skutecznemu wsparciu rynku, jak i jest poziomem oporu. Pokonanie poziomu 3 dolarów amerykańskich za funt nie byłoby zasadne, ponieważ globalna produkcja, mimo obecnych problemów, pozostaje wciąż duża. Według ekspertów, główną przyczyną wzrostów notowań miedzi jest planowany strajk chilijskiej kopalni miedzi Zaldivar.

Źródła:

  1. https://www.pb.pl/obawy-o-strajk-w-chile-wsparciem-dla-cen-miedzi-996554
  2. https://www.miningweekly.com/article/workers-at-antofagastas-zaldivar-copper-mine-in-chile-vote-to-strike-2020-07-13/rep_id:3650
  3. https://en.mercopress.com/2020/07/13/copper-prices-hit-their-highest-in-two-years-over-a-chilean-miners-strike
  4. https://www.reuters.com/article/us-chile-copper-antofagasta/workers-at antofagastas-zaldivar-copper-mine-in-chile-vote-to-strike-union-idUSKBN24B2WJ
  5. https://en.mercopress.com/2020/07/07/chilean-copper-industry-halts-expansion-to-slow-the-spread-of-coronavirus-among-miners
  6. https://www.mining-journal.com/copper-news/news/1390330/chile-copper-miners-face-prospect-of-power-strike

Podziel się na:

Czytaj więcej