Codelco – potentat miedzi na podbój litu

Chilijskie państwowe przedsiębiorstwo Codelco będzie kontynuowało plany poszukiwania litu na solnisku Maricunga, które jest drugim co do wielkości, pod względem rezerw, w kraju.

Photo by Alexandre Debiève on Unsplash

Kampania poszukiwawcza, zatwierdzona przez 10 członków Komisji Oceny Środowiska Atacamy, rozpocznie się w kwietniu 2021 roku. Zatwierdzenie to kluczowy krok w rozwoju chilijskiego złoża metalu, który potrzebny
jest m.in. do produkcji baterii. To również pierwsza taka wyprawa Codelco – największego producenta miedzi na świecie. Firma planuje spędzić od 6 do 10 miesięcy na polu, aby określić stężenie metalu na obszarze 145 km2, oszacować wielkość tego surowca i zidentyfikować dalsze niezbędne kroki. W zależności od wyników, w szczególności stężeń litu rozpuszczonego w solankach o wspomnianych właściwościach górniczych, Codelco określi, czy przejście do kolejnych etapów projektu jest opłacalne ze względów środowiskowych i ekonomicznych.

Chilijskie rezerwy litu

Chile posiada jedne z największych na świecie rezerw litu – kluczowego składnika akumulatorów do pojazdów elektrycznych i urządzeń zaawansowanych technologicznie. W ostatnich latach krajowa produkcja prawie nie drgnęła, ponieważ ograniczenia konstytucyjne zastrzegające produkcję litu dla stanu zmusiły inwestorów do rozwijania kopalń w Argentynie i Australii. Zgodnie z nową polityką dotyczącą litu opublikowaną w 2016 r. chilijski rząd planuje zwiększyć produkcję litu, nakazując swoim państwowym spółkom wydobywczym rozwijanie roszczeń wobec solnisk na jałowej północy kraju. Maricunga, zajmująca
145 km 2 , jest mniejsza niż rozległy Salar de Atacama, znajdujący się w północnym Chile. Jednak obecność wysokiej jakości złoża ultralekkiego metalu w niektórych częściach solniska sprawia, że jest ono atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Codelco

W 2018 roku Codelco uzyskało specjalne zezwolenia na całym Salar de Maricunga, a w zeszłym roku rozpoczęło rozmowy z prywatną Minerą Salar Blanco w celu utworzenia spółki joint venture. Firma od lat mówi o wejściu w branżę litową, ale w obliczu ograniczeń płynnościowych wielokrotnie opóźniała plany zagospodarowania swoich rezerw, aby skoncentrować się na miedzi, czyli jej podstawowej działalności. Na koniec października, w związku ze wzrostem produkcji, przedsiębiorstwo odnotowało 86% wzrost zysku za pierwsze dziewięć miesięcy roku. Taki wynik był możliwy dzięki wzrostowi produkcji o 4% – aż do 1,165 mln ton w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy.

Wpływ pandemii

Koronawirus uderzył w Chile w marcu, a zaraz po tym ogłoszono ścisłe
ogólnokrajowe blokady i godziny policyjne, które spowodowały m.in. ograniczenie lub całkowitą blokadę na wydobycie kluczowego surowca miedziowego, zmuszając przedsiębiorstwa do zmniejszenia liczby pracowników i zawieszenia zaczętych projektów. Niemniej na horyzoncie widać nadzieję, ponieważ pomimo tego, że działalność górnicza we wrześniu spadła o 1,9% w stosunku do tego samego miesiąca poprzedniego roku, stanowi to poprawę w odniesieniu do sierpnia tego roku, gdzie spadek wyniósł aż 3,4%.

Plany giganta miedzi

Powszechnie oczekuje się, że do 2025 roku popyt na lit gwałtownie wzrośnie. Codelco ​​ w swoich planach budowy zakładu odsalania na północy kraju szuka „alternatywnych rozwiązań”, po tym jak w listopadzie zapowiedział zerwanie kontraktu z konsorcjum kierowanym przez japońską firmę Marubeni. Co więcej, także inne projekty m.in. mające na celu przekształcenie ogromnej Chuquicamata w podziemną kopalnię, utrzymanie mocy produkcyjnych w Andinie i zbudowanie nowego poziomu we flagowej kopalni El Teniente, powróciły do wzmożonej pracy.

Źródła:

  1. https://www.mining.com/codelco-to-search-for-lithium-at-chiles-second-
    largest-salt-flat/
  2. https://financialpost.com/pmn/business-pmn/chiles-codelco-says-to-proceed-with-lithium-plans-at-maricunga-after-regulator-approval
  3. https://en.mercopress.com/2020/11/03/chile-s-economy-activity-drops-5-3-in-september-year-on-year-but-grows-5-1-from-august
  4. https://en.mercopress.com/2020/10/31/chile-s-codelco-world-s-largest-
    copper-producer-reports-profits-are-back

Podziel się na:

Czytaj więcej