Meksykańskie plany przedsiębiorstwa Foxconn

Foxconn – największy na świecie producent elektroniki kontraktowej i główny dostawca Apple jest jedną z wielu firm, które rozważają przeniesienie swoich fabryk na terytorium Meksyku. Tajwańskie przedsiębiorstwo jest znane m.in. z produkcji smartfonów Apple.

Photo by Arnel Hasanovic on Unsplash

Wojna handlowa między USA i Chinami oraz pandemia skłaniają firmy do ponownego przeanalizowania globalnego łańcucha dostaw. Jeśli plany powstania nowych fabryk w Meksyku zostaną zrealizowane, przyniosą miliardy dolarów zysku. Taki przypływ pieniędzy byłby szansą dla drugiej co do wielkości gospodarki Ameryki Łacińskiej, która aktualnie przygotowuje się na najgorszą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30.

Nowa umowa handlowa

Koronawirus uziemił łańcuchy dostaw na całym Pacyfiku, zatrzymując komponenty samochodowe, elektroniczne i farmaceutyczne płynące z Chin. Poprzez to zaostrzyły się obawy firm o ich bazy produkcyjne znajdujące się za oceanem z dala od amerykańskich konsumentów. Ponadto nowo wprowadzona umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem i Kanadą (T-MEC) wymaga, aby środki do bezcłowego eksportu do Stanów Zjednoczonych były w większym stopniu pozyskiwane lokalnie. Dla Alana Russella, dyrektora generalnego i prezesa Tecma Group, firmy zarządzającej fabrykami w Meksyku, producenci z Chin, którzy chcą utrzymać udział w rynku w Ameryce Północnej, mają niewielki wybór, ponieważ cło na elektronikę wyprodukowaną w Chinach w dalszym ciągu będzie wpływało negatywnie na wyniki finansowe.

Meksyk

Korzystna sytuacja geograficzna, niskie płace oraz strefy czasowe Meksyku są czynnikami, które przyciągają inwestorów. Pomimo globalnej recesji i obaw o klimat biznesowy za prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, rządowe dane pokazują, że inwestycje zagraniczne w tym roku w dużej mierze się utrzymują. Tylko Foxconn posiada już pięć fabryk w Meksyku – głównie produkujących telewizory i serwery. Jego ewentualna ekspansja podkreśliłaby szersze i stopniowe przesunięcie globalnych łańcuchów dostaw z Chin. Z doniesień wiadomo, że przedsiębiorstwo z siedzibą w Tajpej, formalnie zwane Hon Hai Precision Industry Co Ltd, jest zainteresowane budową kolejnej fabryki w Ciudad Juarez, w stanie Chihuahua.

Szanse na inwestycje

Graciela Marquez, minister gospodarki, w lipcu przekazała opinii publicznej, iż Meksyk prowadził negocjacje z wieloma zagranicznymi firmami, starając się zwabić biznes z Azji do wykorzystania transakcji handlowej. Według Eduardo Ramos-Gomeza, partnera w firmie prawniczej Duane Morris & Selvam, współpracującej z tajwańskimi i chińskimi firmami, które zajmują się Meksykiem, mogło to poskutkować falą przypływu inwestycyjnych. Jednak wielu krytykuje kiepskie podejście Meksyku do pandemii – kraj zajmuje trzecie miejsce pod względem zgonów na świecie – oraz interwencje prezydenta w prywatne decyzje inwestycyjne, takie jak anulowanie kontraktu na browar, wartego miliard dolarów, z amerykańskim producentem piwa Constellation Brands (STZ.N) czy presja wywarta na przedsiębiorstwa energetyczne.

Samuel Campos, dyrektor zarządzający biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami Newmark Knight Frank, powiedział, że jego firma pomaga obecnie dwóm chińskim firmom, jednej z sektora motoryzacyjnego, a drugiej – z sektora produkcji, przenieść się do klastra przemysłowego w Meksyku. Campos dodał, że firmy elektroniczne, medyczne i motoryzacyjne z Azji w czwartym kwartale tego roku prawdopodobnie pomogą zwiększyć inwestycje w Meksyku.

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/article/us-mexico-china-factories-exclusive/exclusive-foxconn-other-asian-firms-consider-mexico-factories-as-china-risks-grow-idUSKBN25K17X
  2. https://www.businessinsider.com/foxconn-reportedly-exploring-iphone-production-shift-to-mexico-2020-8?IR=T
  3. https://www.eleconomista.com.mx/empresas/Foxconn-y-otras-firmas-asiaticas-buscan-nuevas-fabricas-en-Mexico-20200824-0016.html
  4. https://ithardware.pl/aktualnosci/foxconn_i_pegatron_najwieksi_dostawcy_apple_planuja_ekspansje_do_meksyku-13155.html

Podziel się na:

Czytaj więcej