Nowe możliwości w branży turystycznej w Brazylii

Brazylijski potencjał

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Brazylia, ze swoim bogactwem naturalnym, to kraj z ogromnym potencjałem turystycznym. Brazylia posiada 7,5 tys. km wybrzeża z ponad 2 tysiącami plaż i 73 parki narodowe. Poza piękną przyrodą, w Brazylii rozwija się także turystyka rozrywkowa, m.in. parki rozrywki, które przyciągają turystów i stymulują rozwój lokalny miejsc, w których są budowane. Według Ministra Turystyki, brazylijskie parki rozrywki figurują wśród najbardziej obleganych punktów turystycznych w Ameryce Łacińskiej.

Branża turystyczna uznawana jest przez brazylijski rząd za perspektywiczną, której rozwój ma duże znaczenie dla gospodarki kraju. Według danych Ministerstwa Turystyki, Brazylia to 11 największy rynek turystyczny na świecie, a bezpośredni udział turystyki w PKB kraju to 7.9%. Sektor odpowiada też za 7.3% miejsc pracy w kraju. Najnowsze badanie zrealizowane przez CNC (Krajowa Konfederacja Handlu i Turystyki) wykazało, że od stycznia do lipca 2019 obroty branży turystycznej wyniosły ponad 30 miliardów dolarów, co stanowi najwyższy wynik ostatnich 4 lat. Ponadto, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy powstało 25 tysięcy nowych miejsc pracy w branży.

turystyka w Brazyli
fot. Elizeu Dias

Co nowego?

Widząc potencjał sektora turystycznego i jego znaczenie dla rozwoju kraju, na początku trwającej kadencji rządu Ministerstwo Turystyki zapowiedziało wprowadzenie zachęt podatkowych dla inwestorów w branży turystycznej, związanych z budową hoteli, parków rozrywki i innych obiektów. Minister Marcelo Álvaro Antônio zadeklarował, że chciałby, żeby specjalne strefy, w których firmy turystyczne mogą korzystać z ulg podatkowych i wsparcia, funkcjonowały we wszystkich stanach Brazylii. Aby to umożliwić, ma zostać zmienione prawo dotyczące tworzenia tych stref, tak aby mogły być wyznaczane lokalnie – przez gubernatorów stanowych i prezydentów miast.

Pod koniec października zniesiono podatek importowy na wyposażenie parków rozrywki, który do tej pory wynosił 20% i został uznany za czynnik blokujący rozwój branży turystyczno-rozrywkowej. Minister Turystyki wyraził nadzieję, że ta zmiana korzystnie wpłynie na ilość i skalę inwestycji turystycznych, a co za tym idzie na rozwój regionów, w których będą powstawać parki. Zerowy podatek importowy tworzy też okazję do wejścia na brazylijski rynek dla zagranicznych eksporterów.

Wśród reform mających na celu rozwój turystyki w Brazylii warto wspomnieć także o zniesieniu wiz dla obywateli kilku strategicznych krajów (Japonia, Australia, USA, Kanada, Chiny). Prezes Embratur (Brazylijskiego Instytutu Turystycznego) ujawnił, że według danych American Airlines odsetek Amerykanów podróżujących do Brazylii na pokładzie tych linii wzrósł z 20 do 40%, odkąd zniesiono wizy. Ponadto, trwają prace nad zmianami w Embratur, która dzięki przekształceniu w agencję ma mieć szersze możliwości współpracy z sektorem prywatnym i pozyskiwania środków na promocję Brazylii. Planowany większy budżet na promocję turystyczną kraju jest ważną informacją także dla zagranicznych operatorów i biur oferujących wyjazdy do Brazylii, którzy dzięki temu będą mieli większe szanse na współpracę i wsparcie ze strony Państwa.

Polska obecność

Analizując możliwości w branży turystycznej, trzeba wspomnieć o tym, że w Brazylii są już obecni polscy inwestorzy, który dostrzegli niewykorzystany potencjał północno-wschodniego wybrzeża. W 2009 r. polski inwestor Grupa Gremi nabył teren wielkości 2572 hektarów na brazylijskim wybrzeżu, celem utworzenia tam nowego kompleksu turystycznego, nazwanego Eco Estrela. Pierwszą częścią projektu jest budowa resortu Six Sences Formosa Bay, w sojuszu z siecią Six Sences, należącą aktualnie do IHG Group. Jest to największy turystyczny projekt inwestycyjny w Ameryce Południowej. Poza luksusowym resortem, którego otwarcie jest planowane na lata 2021-2022, projekt Eco Estrela zakłada utworzenie innych obiektów turystycznych i rezydencji, a także kompleksu sportowo-rozrywkowego oraz hubu technologicznego. Aktualnie projekt koordynowany jest przez holding Gremi International, z siedzibą w Luksemburgu.

Sam ruch turystyczny między Polską a Brazylią utrudniony jest przez brak bezpośrednich połączeń lotniczych. Pionierem w tym zakresie było biuro podrózy Rainbow, które uruchomiło w 2017 r. bezpośrednie loty czarterowe między Warszawą a Rio de Janeiro w sezonie jesienno-zimowym. Połączenia były dostępne przez dwa sezony, w tym roku jednak nie wróciły do oferty. Jednakże wszystko wskazuje na to, że wkrótce współpraca między operatorami i liniami lotniczymi będzie mogła się zacieśnić, ponieważ po wielu latach zastoju nastąpiły postępy w zawieraniu Umowy dotyczącej Usług Lotniczych między Polską a Brazylią. Aktualnie trwa procedura ratyfikowania umowy przez polski rząd, która jest już ostatnim krokiem do wejścia umowy w życie. Niniejsza umowa umożliwi m.in. współdzielenie lotów (code-share) przez polskie i brazylijskie linie lotnicze.

Dobry moment

Przyglądając się aktualnym tendencjom i niedawno wprowadzonym oraz planowanym reformom, można stwierdzić, że sektor turystyczny w Brazylii przeżywa teraz swój czas. Branża rozwija się i ma coraz wyższe obroty, ale także została doceniona przez władze, które tworzą warunki umożliwiające jej dalszy wzrost oraz starają się rozwijać współpracę międzynarodową. Zapowiada się, że najbliższe lata będą dobrym momentem do działania nie tylko dla lokalnych firm turystycznych, ale również dla zagranicznych inwestorów i eksporterów, którzy będą mogli korzystać z przyjaznego środowiska biznesowego.

Źródła:

https://veja.abril.com.br/economia/governo-quer-dar-incentivo-fiscal-para-empresas-de-turismo-diz-ministro/

https://veja.abril.com.br/economia/governo-da-isencao-para-parques-tematicos-importarem-equipamentos/

https://www.camara.leg.br/noticias/612273-projeto-permite-criacao-de-areas-turisticas-por-governadores-e-prefeitos/

http://www.embratur.gov.br/piembratur-new/opencms/salaImprensa/noticias/arquivos/trasnformacao_embratur_agencia_fundamental.html

https://ecoestrela.com/

Podziel się na:

Czytaj więcej