Plan odbudowy przemysłu wydobywczego Angoli

Międzynarodowy koncern zainwestuje 50 mln USD w badania sejsmiczne basenu Namibe. Narodowa Agencja Ropy i Gazu (ANPG) podpisała umowę z amerykańskim koncernem naftowym Exxon Mobil na poszukiwanie ropy naftowej w blokach 40, 44 i 45. Działania pozwolą na określenie potencjału zasobów węglowodorów w dorzeczu Namibe – wciąż niezbadanym morskim obszarze Angoli.

Photo by Zbynek Burival on Unsplash

Trzy kontrakty na usługi związane z ryzykiem, które ANPG podpisała w środę z ExxonMobil i Sonangol Pesquisa & Produção umożliwiają zwiększenie obszaru poszukiwań na morzu o kolejne 17800 km 2 . Plan zakłada przeprowadzenie oceny sejsmicznej, interpretację pozyskanych
danych, a w rezultacie wywiercenie otworów służących do pozyskania poszukiwanego surowca.

PKB napędzane naftą

Angola to kraj, w którym sektor naftowy stanowi ponad połowę całkowitego eksportu i około 80% dochodów podatkowych. Według miesięcznego raportu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w sierpniu ubiegłego roku państwo odnotowało wydobycie na poziomie 1,2 mln baryłek ropy dziennie, o 24 tysiące więcej niż w lipcu. W rezultacie kraj utrzymał pozycję drugiego co do wielkości producenta w Afryce Subsaharyjskiej (część kontynentu na południe od Sahary) – tuż po Nigerii.

Pandemia Covid-19 uderzyła w popyt na ropę z powodu restrykcji w obrocie, a także ograniczonych podróży, co spowodowało spadek światowej konsumpcji tego produktu. Bank Światowy spodziewa się, że gospodarka Angoli skurczy się w tym roku o 4%, po czym w przyszłym roku odczuje znaczące ożywienie, a produkt krajowy brutto (PKB) wzrośnie o 3,2%. Takie prognozy pojawiły się w raporcie zatytułowanym „Africa’s Pulse”, który został opublikowany tego samego dnia, w którym rząd Angoli zaktualizował własne prognozy makroekonomiczne, przewidując w tym roku spadek PKB o 2,8%, a następnie wzrost o 1% w 2021 r.

Prognozy gospodarcze dla Angoli oraz całego kontynentu

Po spadku o 3,3% w tym roku, w przyszłym gospodarka Angoli powinna wzrosnąć o 2,1% i o 3,2% w 2022r. Analitycy Banku Światowego szacują zaś, że w przyszłym roku cały kontynent afrykański osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 2,1% – mniejszy niż 2,9% odnotowanych w roku ubiegłym. Prognozowana w tym roku recesja na kontynencie w wysokości 3,3% – ze względu na Covid-19 i spadek cen surowców – będzie według
instytucji najgłębszą od 25 lat. Jeśli pandemia potrwa dłużej niż oczekiwano lub nastąpi jej druga fala, w przyszłym roku gospodarka Afryki Subsaharyjskiej może wzrosnąć tylko o 1,2%, a w 2022 r. – o 2,1%.

Czy Angola ma szansę na odbudowę przemysłu wydobywczego?

W okresie od 2019 do 2025 r. w ramach ogólnej strategii poszukiwania
węglowodorów oraz przyznawania koncesji naftowych, do użytku publicznego będzie oddanych 49 pozwoleń na przeprowadzenie czynności poszukiwawczych, badawczych, rozwojowych oraz wydobywczych. Plan ten, zatwierdzony 18 lutego 2019 r. przez prezydenta Republiki, João Lourenço, jest odpowiedzią na naturalny spadekwydobycia ropy w Angoli. Projekt przewiduje wznowienie działalności poszukiwawczej na dużą skalę w celu oceny potencjału ropy, zastąpienia złóż i ustabilizowania wydobycia surowca w kraju. W najbliższym czasie podpisane zostaną również kolejne umowy z innymi operatorami, którzy będą świadczyć usługi w dorzeczach Kwanza i Kongo.

Takie rozwiązania mają na celu tworzenie miejsc pracy, poprawę infrastruktury i polepszenie jakości życie rodzin m.in. z terenów basenu Namibe.

Źródła:

  1. https://www.macaubusiness.com/angola-exxonmobil-invests-50-million-in-seismic-study-of-namibe-basin/
  2. https://www.macaubusiness.com/angola-world-bank-sees-economy-shrinking-4pct-this-year-rebounding-by-3-2pct-next/
  3. https://www.energyvoice.com/oilandgas/africa/offshore-africa/270826/angola-anpg-exxonmobil-namibe/
  4. https://www.angonoticias.com/Artigos/item/66239/exxon-mobil-vai-explorar-petroleo-na-bacia-do-namibe
  5. https://www.angonoticias.com/Artigos/item/66033/covid-19-provoca-reducao-da-actividade-petrolifera

Podziel się na:

Czytaj więcej