Metamorfoza mieszkań turystycznych, tworzenie start-up’ów, których zadaniem będzie prowadzenie projektów wykorzystujących wzrost popytu turystycznego w głębi kraju, a także dodatkowe wsparcie pieniężne dla turystyki, to działania podjęte przez publiczne oraz prywatne sektory w celu wypracowania taktyki, która pomoże w zdywersyfikowaniu gospodarki kraju. W przyszłości ma to zaowocować lepszym systemem przetrwania w razie kolejnego kryzysu. Obecnie PKB tworzone jest przede wszystkim z zysków z turystyki, która według najnowszych oficjalnych danych z 2018 r. odpowiada za około 15% produktu krajowego brutto.
Tchau, Airbnb
Inicjatywa, która ma miejsce w Lizbonie, umożliwia właścicielom wynajmowanie ich nieruchomości miastu na okres co najmniej pięciu lat. Władze wykorzystały tę chwilę, aby rzucić nowe światło na program, który był realizowany już przed pandemią. Mowa o planie przekształcenia niektórych z ponad 20 000 mieszkań turystycznych w przystępne cenowo lokale mieszkalne. Opcja oferuje właścicielom możliwość otrzymywania do 1000 euro miesięcznie, podczas gdy ceny wynajmu ustalane będą według subsydiowanej stawki ograniczonej do jednej trzeciej dochodu netto gospodarstwa domowego. W przypadku wynajmujących dochód z wynajmu będzie prawdopodobnie niższy niż ten, który mogliby uzyskać od turystów. Jednakże długoterminowy, stabilny zysk – i oferta zaliczki w wysokości nawet trzyletniego czynszu – mogą przekonać właścicieli, którzy zmagają się z niepewną sytuacją finansową. Miasto przeznaczyło 4 mln euro na program, umożliwiając udział 1000 nieruchomości. Rząd krajowy
oferuje podwojenie tej liczby, jeśli będzie na to wystarczające zainteresowanie. Jak dotąd odpowiedź była dość chłodna – po pierwszym apelu tylko 177 właścicieli wyraziło chęć przystąpienia do programu.
Dywersyfikacja gospodarki
Portugalski sektor turystyczny może, tylko w tym roku, stracić 60 000 miejsc pracy. Prognozowane jest, że do trzeciego kwartału 2021 r. nastąpi odbicie liczby wizyt międzynarodowych, w zależności od sukcesu szczepionki COVID-19, ale powrót rekordowego poziomu sprzed pandemii może zająć
kolejne dwa lata. Niektóre regiony w zbyt dużym stopniu polegają na turystyce. Południowe Algarve, słynące z plaż i pól golfowych i szczególnie popularne wśród brytyjskich turystów, należy do najbardziej dotkniętych.
W Algarve branża turystyczna cierpi nie tylko z powodu ekonomicznych skutków pandemii, która w zeszłym miesiącu – w porównaniu z rokiem ubiegłym – spowodowała wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 134% do 24 088, ale także z powodu konsekwencji Brexitu.
Wsparcie dla turystyki
Firmy z branży turystycznej odnotowały spadek przychodów o 7,7 mld euro, co oznacza 56% spadek. Dlatego też z 22 mld euro, które do końca roku zostaną udostępnione na wsparcie miejsc pracy, 2,5 mld euro zostanie przeznaczone na sektor turystyczny. Na program Apoiar.pt, do którego wpłynęło już 36 944 wniosków, z których 46% jest związanych z turystyką, zatwierdzono już dofinansowanie w wysokości około 100 mln euro, z czego dotychczas wypłacono 43 mln.
Podsumowanie
W 2010 r. turystyka odegrała kluczową rolę w wyjściu Portugalii z kryzysu gospodarczego i zadłużenia. W zeszłym roku Portugalię odwiedziło ponad 16,4 mln zagranicznych gości. Chociaż z powodu pandemii sektor prawie upadł, a przychody spadły o prawie 65% między styczniem a wrześniem,
mieszkańcy decydujący się na spędzenie wakacji bliżej domu pomogli w jego przetrwaniu. 66 przedsiębiorców z 38 start-upów zostało wybranych do rozpoczęcia projektów wykorzystujących wzrost popytu turystycznego w głębi Portugalii. Uczestnicy otrzymają szkolenia i mentoring od specjalistów turystycznych, przedsiębiorców, inwestorów i naukowców podczas obozu online, którego centrum operacyjne znajduje się w Alvaiázere, w dystrykcie Leiria. W Lizbonie zaś lokalne władze mają nadzieję, że ostatecznie inicjatywa mieszkalna pomoże osiągnąć równowagę między lokalnymi mieszkańcami zmagającymi się z upadkiem ich miasta, które stało się jednym z najgorętszych rynków nieruchomości w Europie Zachodniej, a przemysłem turystycznym odgrywającym kluczową rolę w zapoczątkowaniu odnowy miejskiej i wyciągnięciu miasta z finansowego kryzysu.
Źródła:
- https://www.theportugalnews.com/news/2020-12-11/start-ups-to-develop-tourism-projects/57129
- https://www.theguardian.com/world/2020/dec/01/covid-created-an-opportunity-lisbon-turns-20000-tourist-flats-into-homes
- https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-portugal-tourism-idUSKBN2831TC
- https://www.theportugalnews.com/news/2020-12-17/tourism-companies-receive-25-billion-in-support/57291