Portugalski korek alternatywą dla tworzyw sztucznych

Portugalia, pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest, obok Hiszpanii, Włoch i Maroka, największym na świecie producentem korka (100 000 ton rocznie). Odpowiada za  50% jego światowej produkcji i 60% światowego eksportu, głównie do Francji i Stanów Zjednoczonych.

Photo by John Murzaku on Unsplash

Portugalia posiada ponad 700 000 hektarów porośniętych dębem korkowym lasów, a w kraju działa około 685 firm zajmujących się przetwórstwem korka, zatrudniających ponad 8300 pracowników.

Pierwsze okorowanie dębu korkowego przeprowadzane jest po osiągnięciu przez niego dojrzałości, po 25 latach, kiedy to pień osiąga 60 cm średnicy. Następnie kora ściągana jest co 9 lat, bez żadnej szkody dla drzewa, które żyje od 150 do nawet 200 lat. Z jednego drzewa można uzyskać około 45-60 kilogramów kory rocznie.

Spora część produktów portugalskiego pochodzenia wykonana jest z biodegradowalnego i odnawialnego surowca, jakim jest  właśnie korek i pomimo, iż większości z nas kojarzy się przede wszystkim z butelką wina, ma znacznie więcej zastosowań. Marki odzieżowe i firmy tekstylne znalazły liczne sposoby na użycie tego materiału chociażby w produkcji odzieży czy artykułów codziennego użytku. Korek posiada wyjątkowe właściwości, jest tworzywem sprężystym, naturalnym, oddychającym, hipoalergicznym oraz cechuje się wysoką odpornością na tarcie.  

Jedną z pierwszych marek, która go doceniła, był Birkenstock. Firma wykorzystała go przy produkcji obuwia już 250 lat temu. Marita Morena to z kolei marka portugalska, słynąca między innymi z produkcji korkowych torebek oraz butów. W przeciwieństwie do marki Birkenstock, stosuje korek przede wszystkim w części wierzchniej obuwia.

W roku 2019 korek stał się jednym z głównych bohaterów targów Techtextil i Texprocess 2019 zorganizowanym przez Messe Frankfurt Exhibition GmbH we Frankfurcie. Wtedy właśnie projekt ‘cork-a-tex yarn’ (przędzy korkowej), który powstał przy współpracy Sedacor (przemysł korkowy) oraz Têxteis Penedo (przemysł włókienniczy), zwyciężył w kategorii „nowy materiał”.

„Rosnące zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w zakresie tekstyliów, szczególnie w dziedzinie ekoprojektowania i zrównoważonego rozwoju, skłoniło nas do zastanowienia się, jak pokonać trudności i ograniczenia związane z wykorzystaniem materiałów na bazie korka na rynku odzieży i tekstyliów domowych. Biorąc pod uwagę znaczenie sektora korka i tekstyliów w tradycyjnym portugalskim i europejskim przemyśle, doprowadziliśmy do powstania projektu „cork-a-tex”, którego celem jest opracowanie podłoży tekstylnych z odpadów pochodzących m.in. ze zużytych korków do butelek czy też starych produktów, wykonanch z korka, co stanowi doskonały przykład gospodarki cyrkulacyjnej” – oświadczyła grupa JPS Cork.

Źródła:

https://www.forbes.com/sites/cassellferere/2020/10/15/cork-made-in-portugal-why-the-world-needs-a-new-textile-material/#3b01b14e60c8

https://headtopics.com/pt/cortica-em-vez-de-pl-stico-para-combater-o-desperd-cio-alimentar-11344978

https://www.dn.pt/edicao-do-dia/06-jan-2020/industria-da-cortica-consolida-superavit-comercial-11673416.html

https://www.fibre2fashion.com/news/textile-news/-cork-a-tex-yarn-by-sedacor-wins-techtextil-award-249781-newsdetails.htm

Podziel się na:

Czytaj więcej