Rewolucja bankowości cyfrowej w Ameryce Łacińskiej

Sektor bankowości cyfrowej w Ameryce Łacińskiej stale rośnie i liczy obecnie więcej niż 30 neobanków obsługujących ponad 50 milionów konsumentów z około 430-milionowej populacji regionu. Pomimo sukcesu cyfryzacji bankowej w Brazylii, Argentynie oraz Meksyku, neobanki nie ugruntowały jeszcze swojej znaczącej obecności w krajach, takich jak Boliwia, Ekwador, Gwinea Francuska, Gujana, Paragwaj, Surinam i Wenezuela.

Photo by Eduardo Soares on Unsplash

Brazylia

Brazylia jest aktualnie wiodącym ośrodkiem neobanków w Ameryce Południowej. W kraju działa 19 finTechów, wśród których Nubank pozostaje największym graczem. Bank założony w 2013 roku oferuje różne produkty i usługi m.in. konto cyfrowe, towarzyszącą mu międzynarodową kartę kredytową, a także pożyczki osobiste. W 2017 roku uruchomił autorski program lojalnościowy (Nubank Rewards), a także konto cyfrowe (NuConta), z którego korzysta ponad 17 milionów osób. W 2019 roku firma rozpoczęła testowanie swojego produktu pożyczkowego i podjęła pierwsze kroki w ekspansji międzynarodowej, otwierając biura w Meksyku oraz Argentynie. Niedawno Nubank rozszerzył swoją działalność na trzeci co do wielkości rynek -Kolumbię. Obecnie bank, wyceniony na ponad 10 miliardów dolarów, obsługuje przeszło 30 milionów konsumentów. We wrześniu ubiegłego roku Nubank przejął brokera inwestycyjnego Easyinvest, co wskazuje na to, że w przyszłości bank będzie chciał rozszerzyć działalność o produkty majątkowe i inwestycyjne. W tym momencie brazylijski neobank jest już obecny na rynku ubezpieczeń dzięki współpracy z firmą ubezpieczeniową z Zurychu, Chubb, z którą wprowadził na rynek Nubank Vida – w pełni cyfrową ofertę ubezpieczeń na życie. Innym cyfrowym bankiem z siedzibą w Brazylii jest Neon. Uruchomiony w 2016 roku bank ma zapewnić dostęp do konta bankowego każdemu Brazylijczykowi. Zwiększony popyt na usługi cyfrowe w czasie pandemii przyspieszył trajektorię wzrostu. FinTech zapewnił alternatywę dla osobistych rozwiązań bankowych, przez co od marca odnotował gwałtowny wzrost inwestycji, depozytów, zakupów online oraz 26% wzrost liczby nowych użytkowników. Bank dokonał również kilku strategicznych przejęć i rozszerzył swoje linie o produkty inwestycyjne, karty kredytowe oraz pożyczki osobiste. Neon posiada 9,4 miliona użytkowników rachunków i około 1 miliona mikroprzedsiębiorców. Po sukcesie, jakiego doświadczyli Nubank oraz Neon, w Brazylii wiele innych banków cyfrowych zaczęło oferować podobne usługi. Większość neobanków koncentruje się na usługach niszowych dla takich segmentów, jak kobiety (Elas Bank), społeczność LGBT (Pride Bank) lub profesjonaliści z branży koncertowej (Zippi).

Argentyna

Argentyna jest drugim kluczowym rynkiem bankowości cyfrowej w Ameryce Południowej. W kraju działa 5 czołowych biznesów finTech. Jednym z nich jest neobank Ualá. W październiku 2017 r. przedsiębiorca Pierpaolo Barbieri stworzył i uruchomił neobank oferując tym aplikację mobilną do zarządzania finansami osobistymi. Aplikacja połączona z przedpłaconą kartą Mastercard, umożliwia klientom przeprowadzanie transakcji finansowych, takich jak wysyłanie środków i dokonywanie płatności cyfrowych oraz zakupów online (w Argentynie i za granicą). Nowatorskie rozwiązanie umożliwia również śledzenie wydatków za pomocą narzędzia analitycznego. FinTech wydał w Argentynie 2,5 miliona kart, co odpowiada prawie 6% populacji tego kraju. Niedawno firma nawiązała współpracę z Galileo w celu ekspansji na rynek meksykański.

Meksyk

Meksykański FinTech Konfío jest zaangażowany w tworzenie nowych innowacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym celu oferuje bankowość cyfrową oraz narzędzia programowe koncentrując się na przekształcaniu usług finansowych, a także pomaganiu w rozwijaniu biznesu. Konfío wykorzystując autorski algorytm, który łączy dane i technologię w celu pomiaru zdolności kredytowej, jest w stanie w szybki sposób dokonać oceny kredytowej, a w rezultacie zaoferować elastyczne kredyty oraz narzędzia pozwalające właścicielom przyspieszyć wzrost gospodarczy ich firm.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:

https://www.crowdfundinsider.com/2021/01/171595-digital-banking-neobanks-like-nubank-neon-and-uala-are-now-key-players-in-south-and-latin-america-fintech-sector/

https://ibsintelligence.com/ibsi-news/4-fintechs-disrupting-the-latin-american-financial-ecosystem/

Podziel się na:

Czytaj więcej