Jak Hiszpania, Ameryka Łacińska i Stany budują więzi?

Na forum zorganizowanym przez EL PAÍS i hiszpańsko-amerykańską Izbę Handlową liderzy branży rozmawiali o wzajemnych powiązaniach rynków w obszarach takich jak infrastruktura oraz lotnictwo.

Ameryka Łacińska jest tradycyjnie preferowanym kierunkiem dla hiszpańskich firm, które chcą się rozwija, a dla Stanów Zjednoczonych ważnym rynkiem od dziesięcioleci jest Hiszpania. Teraz więzi stały się jeszcze bliższe. Wiele firm z Ameryki Łacińskiej zwróciło się w stronę Hiszpanii, podczas gdy coraz więcej firm hiszpańskich z powodzeniem inwestuje w Stanach Zjednoczonych.

Słów kilka o forum

Na forum zorganizowanym 21 września przez EL PAÍS i Hiszpańsko-Amerykańską Izbę Handlową w Nowym Jorku, sponsorowanym przez Abertis, Baker McKenzie, Hiberus i Iberia, we współpracy z Organizacją Państw Iberoamerykańskich, hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albares wskazał, że w Stanach Zjednoczonych powstało ponad 700 hiszpańskich firm, które zainwestowały 80,4 mld Euro. Jednakże Stany nie pozostają w tyle – są szóstym najważniejszym nabywcą i piątym co do wielkości dostawcą Hiszpanii. Podczas gdy Hiszpania jest 20. najważniejszym nabywcą w Stanach Zjednoczonych i 23. największym dostawcą. W tej relacji Ameryka Łacińska wydaje się być „niezbędnym ogniwem w łańcuchu”.

Iberia, Repsol i Baker McKenzie

Hiszpańskie linie lotnicze Iberia to doskonały przykład połączenia między Hiszpanią, Ameryką Łacińską i Stanami Zjednoczonymi. Na forum María Jesús López Solás, dyrektor handlowy Iberia Network and Alliances Development, podkreśliła, że ​​nawet podczas pandemii Covid-19 lotnictwo odgrywało ważną rolę. Przemysł był kluczem do repatriacji lotniczych oraz transportu sprzętu i szczepionek. Sektor jest również niezbędny do wspierania relacji gospodarczych. „Nie ma globalnej gospodarki bez lotnictwa” – zauważyła, dodając, że Iberia również zmierza w kierunku większego zrównoważonego rozwoju.
José Morán, partner w kancelarii Baker McKenzie, mówił o możliwościach gospodarczych, jakie daje ustawa o redukcji inflacji, która wprowadza ulgi ekonomiczne i przeznacza 369 mld dolarów na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja ta ma potencjał do stworzenia 100 000 firm i 550 000 miejsc pracy. 
João Costeira, dyrektor zarządzający hiszpańskiej firmy naftowej Repsol, zwrócił uwagę na to, że aby sfinansować transformację energetyczną, potrzebne są duże inwestycje. Powiedział też, że zachęty podatkowe zawarte w ustawie o redukcji inflacji są lepsze niż nakładanie nowych podatków na firmy energetyczne.

Współpraca Elizabeth River Crossings z Abertis

Potrzebne są również inwestycje w sektorze infrastruktury, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, dodał Lluís Sererols, dyrektor finansowy Elizabeth River Crossings, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należącej do hiszpańskiej korporacji infrastrukturalnej Abertis. Przykładowo, wiele dróg w Ameryce – gdzie większość towarów jest transportowana ciężarówkami towarowymi – ma nawet 70 lat, co oznacza, że ​​potrzebne są duże nakłady finansowe, aby je zmodernizować. 
Grupa Abertis jest zainteresowana udziałem w publiczno-prywatnych projektach rozwoju i zarządzania infrastrukturą w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma już silną pozycję. Podczas gdy większość tego rodzaju projektów dotyczy ustaleń dotyczących obsługi płatnych dróg i lotnisk, Sererols wskazał, że współpraca prywatno-publiczna może mieć również miejsce w innych obszarach, takich jak transformacja ekologiczna. „Nie ma wystarczającego kapitału publicznego, aby zaspokoić wszystkie potrzeby, którymi należy się zająć” – powiedział.

Nowa rzeczywistość

„Wyszliśmy z sytuacji pandemicznej, która zmieniła sposób, w jaki pracujemy, a nawet nasze wzajemne relacje” – powiedział Marcos Latorre, dyrektor generalny firmy konsultingowej Hiberus International Corp. Na forum podkreślano znaczenie technologii, która wprowadziła zmiany w stylu życia, w szczególności wzrost liczby osób pracujących w domu. Przy podejmowaniu decyzji, czy odwrócić, czy utrzymać tę politykę, Latorre powiedział, że firmy muszą najpierw rozważyć sektor, w którym pracują i co ich pracownicy preferują. Ostrzegł, że bez tej refleksji firmy mogą podjąć złą decyzję. Latorre wymienił również zawody, które jego zdaniem będą ważne dla przyszłości technologii, wymieniając programistów specjalizujących się w doświadczeniu użytkownika i interakcji maszyn, naukowców zajmujących się danymi, specjalistów od sztucznej inteligencji, a w szczególności ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://english.elpais.com/economy-and-business/2022-09-26/how-business-in-spain-latin-america-and-the-us-are-building-closer-ties.html

Podziel się na:

Czytaj więcej