Medyczna oferta od Uber Eats

Uber, aplikacja znana na całym świecie z takich usług jak wspólne przejazdy, dostawy żywności, artykułów spożywczych i nie tylko, uruchamia nową platformę opieki medycznej. Jej najnowsze przedsięwzięcie obejmuje świadczenie kompleksowych usług opieki zdrowotnej. To odważny program, który firma pilotuje w Portugalii.

Photo by eggbank on Unsplash

Portugalski trail

Portugalia jako pierwszy kraj zaoferuje opiekę zdrowotną za pośrednictwem Uber Eats. Aplikacja zapewni domową pomoc medyczną i konsultacje ze specjalistami.  Wszystko w wyniku partnerstwa z firmą Ecco-Salva Medical Services – lokalnym liderem w świadczeniu różnorodnych usług: od pomocy medycznej w domu, usług telemedycznych, konsultacji w zakresie medycyny pracy do możliwości transportu pacjentów.

Uberowi udało się stworzyć jedną z największych niematerialnych sieci transportowych oraz logistycznych, a także zebrać użytkowników na całym świecie. Najcenniejszy zasób firmy, jej pracownicy, pomogli rozwinąć solidne doświadczenie społeczne, które na nowo zdefiniowało branżę transportową i dostawczą.

Doktor w domu

Dzięki opcji „Doktor w domu”, zawartej w aplikacji, użytkownicy będą mieli dostęp do trzech rodzajów pomocy medycznej, umożliwiających użytkownikom złożenie wniosku o osobistą wizytę domową przez pracownika służby zdrowia lub konsultację telefoniczną albo wideo w celu uzyskania porady medycznej. Na razie partnerstwo umożliwia wprowadzenie jedynie ogólnych usług klinicznych, ale wkrótce ma nastąpić rozszerzenie o obszar usług pielęgniarskich i fizjoterapeutycznych. Nowa usługa będzie dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W pierwszej fazie tylko na obszarze metropolitalnym Lizbony. W planach jest jednak rozszerzenie na inne duże ośrodki miejskie w kraju.

Cudzoziemcy

Podróżujący z zagranicy często mają trudności z uzyskaniem porady medycznej. Nawet diagnoza i leczenie niewyjaśnionej wysypki albo niestrawności podczas pobytu zagranicą, może być irytujące. Oczywiście w przypadku potencjalnie poważnego problemu medycznego podróżni zawsze powinni udać się na szpitalną izbę przyjęć. 

W przypadku mniejszych problemów alternatywą są przychodnie pilnej opieki  – zazwyczaj trudne do znalezienia, z długim czasem oczekiwania i nieatrakcyjną opcją udzielenia pomocy. Co więcej, dostęp do opieki medycznej w obcym kraju podczas podróży, zwłaszcza jeśli nie zna się języka, może być podwójnie utrudniony. 

Z tej racji, nowa aplikacja Uber Eats Medico em Casa może okazać się potencjalnie przydatnym narzędziem zwłaszcza dla międzynarodowych turystów, którzy mogą nie mieć wiedzy na temat krajowej linii zdrowia (w języku portugalskim) ani nie mają do niej dostępu.

Konkurencja

Uber nie jest nowy w grze o opiekę zdrowotną. W zeszłym roku tak Uber jak i Lyft próbowali rozwiązać krytyczne problemy w opiece zdrowotnej, w tym rozwiązać problem masowego dostępu do opieki, z którym borykają się miliony Amerykanów. Co więcej, Uber już specjalizuje się w pomocniczej opiece zdrowotnej. W zeszłym roku ogłosił przełomowe partnerstwo ze ScriptDrop, mając nadzieję na ułatwienie milionom Amerykanów dostępu do leków na receptę.

Amanda Epp, dyrektor generalna ScriptDrop: „Ubiegły rok pokazał nam bardziej niż kiedykolwiek, że apteki potrzebują skuteczniejszych sposobów dostarczania pacjentom recept, […] Możliwość połączenia zintegrowanego interfejsu ScriptDrop z technologią Ubera oznacza, że ​​apteki będą lepiej wyposażone, co poprawi przestrzeganie zaleceń i służyć będzie całej społeczności”.

Przyszłość

Infrastruktura zapewniła Uberowi ogromny potencjał do zrewolucjonizowania branży opieki zdrowotnej, a firma dopiero teraz zaczyna naprawdę wyruszać w tę podróż. Niewątpliwie nowa inicjatywa mająca miejsce w Portugalii jest prawdopodobnie jedną z wielu, które nadejdą. Jeśli Uber rzeczywiście będzie w stanie skutecznie skalować ten model w sposób, który zoptymalizuje bezpieczeństwo i ochronę pacjentów, może pojawić się niepowtarzalna okazja, aby zapewnić pomoc miliardom ludzi na całym świecie.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:
https://www.theportugalnews.com/news/2022-01-20/portugal-first-country-to-offer-healthcare-through-uber-eats/64721
https://www.forbes.com/sites/saibala/2022/02/20/uber-in-portugal-is-now-offering-home-healthcare-visits/?sh=7d70e3c3624d

Podziel się na:

Czytaj więcej