Porozmawiajmy o Twoim biznesie – In2home

Dziś chcielibyśmy przedstawić kolejny polski biznes, prowadzony na rynku portugalskim. Zapraszamy na rozmowę z Ewą Linert, architektką wnętrz, która prowadzi pracownię projektową IN2HOME, oferującą usługi projektowania wnętrz i home stagingu.

Sama nazwa In2home z języka angielskiego oznacza „przekształcić w dom” lub „w domu”. Celem firmy jest bowiem zmiana pustych ścian w przytulne wnętrza, które kojarzą się z ogniskiem domowym, a także sprawienie, że nie rokujące oferty najmu czy sprzedaży zmieniają się w perełki na rynku nieruchomości.

Magia Obrazu

Proszę opowiedzieć skąd taki pomysł na biznes?

Po studiach kierunkowych i kilkuletniej praktyce w zawodzie zdecydowałam się rozpocząć własną działalność. Firma powstała prawie 6 lat temu, w Polsce, w Bielsku – Białej. Od początku koncentrowała się na architekturze wnętrz mieszkalnych (domy, mieszkania, apartamenty na wynajem) i użytkowych (restauracje, hotele, kliniki, salony kosmetyczne i inne usługi). Jednak w momencie gdy zaczęłam mieć styczność z inwestorami – rozwinęłam firmę o drugą gałąź jaką jest home staging. Jest to przygotowanie i stylizacja nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem. Od roku mieszkam w Portugalii i stąd prowadzę projekty zdalnie w Polsce, pojawiły się też zlecenia w Lizbonie i okolicy.

Jakie są główne założenia działalności firmy? Kto jest Pani odbiorcą?

Główną dewizą mojej działalności jest tworzenie wnętrz przyjemnych i ponadczasowych, z dużą dbałością o funkcjonalność. Zarówno w architekturze wnętrz, jak i home stagingu uwielbiam dawać wnętrzom nowe życie.

Odbiorcą jest każdy, kto posiada nieruchomość: nową – do wykończenia, do remontu, do adaptacji na lokal użytkowy, na wynajem (długo i krótkoterminowy), do sprzedaży, do metamorfozy. Bez względu na rodzaj tej nieruchomości – czy jest to dom, biuro, restauracja, przedszkole czy hotel.

Jakie pojawiły się trudności?

Początkowe trudności w Polsce wiązały się z budowaniem marki i sieci kontaktów dzięki którym pozyskiwałam nowych klientów. W tej branży 90% nowych zleceń zdobywa się z polecenia, dlatego tak ważna jest dla mnie dbałość o rzetelne przygotowanie projektu i pomoc klientowi również po jego oddaniu.

W Portugalii dopiero zaczynam swoją działalność, ale już widzę, że rynek tutaj jest całkiem inny. Będzie więc konieczność przekształcenia usług bardziej w kierunku dekoracji i wyposażenia wnętrz, mniej związanej z substancją budowlaną, projektami instalacji: elektrycznej i hydraulicznej… Albo wypromowania nowej usługi – być może rynek portugalski się na taką otworzy? Podobnie też, jak w Polsce, obecnie w Portugalii czeka mnie proces budowania marki.

Co wyróżnia Pani działalność?

W zakresie projektowania wnętrz mogę zaoferować znacznie więcej niż tylko dekorację i dobór wyposażenia. Samodzielnie zajmuję się opracowywaniem dokumentacji technicznej dla wykonawców (w języku polskim, portugalskim i angielskim), a także wizualizacjami 3d. Buduję sieć kontaktów z wykonawcami i sprzedawcami wyposażenia, aby móc zaoferować klientowi kompleksową usługę – od projektu po wykończenie.

Home staging natomiast to moim zdaniem rewelacyjna usługa – praktycznie jeszcze nieznana w tutejszych mniejszych miejscowościach, zwłaszcza jeżeli mowa o nieruchomościach do sprzedaży. Wiem, że w tej dziedzinie mam tu wiele do zaoferowania.


Jak chciałaby Pani rozwijać tę działalność? Jakie są plany?

W pierwszej kolejności skupię się na home stagingu, bo widzę tu pole do działania i jestem przekonana, że ciągle rozwijający się rynek nieruchomości w Portugalii za niedługo pójdzie śladem polskiego i będzie oferował coraz lepiej przygotowane oferty. Następnie planuję rozwinąć tu pracownię projektowania wnętrz, najlepiej z showroomem, na to potrzeba jednak więcej czasu i przygotowań.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

Podziel się na:

Czytaj więcej