Smak Brazylii – cachaça

Żaden inny napój nie reprezentuje Brazylii lepiej niż alkohol wytwarzany z trzciny cukrowej –  cachaça. Narodowy drink składający się m.in, z tego alkoholu to caipirinha, czyli mieszanka cachaçy, cukru, limonki oraz dużej ilości lodu.
Podobnie jak całą branżę wytwórczą w kraju, pandemia doświadczyła ciężko i produkcję cachaçy. Brazylijskie bary oraz restauracje pozostawały zamknięte przez długi czas, poczynając od zeszłej wiosny, a rodziny czy znajomi nie spotykali się w swoich domostwach. Konsekwencją tego zjawiska jest spadek sprzedaży o prawie jedną czwartą w 2020 roku.

Photo by Bruno Oliveira on Unsplash

Cachaça

Czym właściwie jest cachaça? Wymawiana jak „ka-SZAS-sa”, to alkohol składający się z soku z trzciny cukrowej. To odróżnia go od rumu, który zazwyczaj wytwarzany jest z gęstej melasy pozostałej po przetworzeniu trzciny cukrowej na cukier. Miłośnicy cachaçy twierdzą, że dzięki temu smakuje bardziej świeżo i owocowy w odróżnieniu od rumu.
Uważa się, że cachaça, którą można wytwarzać tylko w Brazylii, została po raz pierwszy wydestylowana w 1516 roku. Oznacza to, że poprzedza produkcję zarówno rumu, jak i tequili. Jest również uważana za trzeci najczęściej produkowany spirytus na świecie, po wódce i chińskim baijiu. Według Brazylijskiego Instytutu Cachaçy (Ibrac) kraj produkuje około 800 milionów litrów cachaçy rocznie, a tylko mniej niż 1% jest eksportowane.

Eksport

Aby zwiększyć świadomość za granicą, na początku tego roku Ibrac  połączył siły z brazylijską Agencją Promocji Handlu i Inwestycji (Apex-Brasil). Instytucje rozpoczęły 24-miesięczną akcję promocyjną. Ich dotychczasowa praca obejmuje stworzenie strony internetowej – Taste Brasil – która zawiera informacje na temat cachaçy, m.in.: jak zrobić dobrą caipirinhę oraz inne drinki, które łączą się z tym alkoholem. Producenci otrzymują również pomoc finansową na uczestnictwo w międzynarodowych targach napojów i znalezienie partnerów za granicą.
Dużo pracy przed nimi, ponieważ sprzedaż eksportowa cachaçy w zeszłym roku spadła o 24% do 5,75 mln litrów, z 7,3 mln litrów w 2019 roku. Dyrektor Ibrac, Carlos Lima, mówi, że problemem były przede wszystkim zamknięte bary i restauracje na całym świecie. „Prawie 70% cachaçy sprzedawanej za granicą jest wykorzystywane jako składnik koktajli i spożywane w barach”.

Producenci

Rodzinna firma Weber Haus to producent cachaçy i jej eksporter. Robi to od 2004 roku, a jej butelki znajdują się obecnie w 25 krajach – Stany Zjednoczone są największym konsumentem za granicą. Szef Evandro Weber mówi, że sprzedaż za granicą spadła o 10% w 2020 roku, ale obecnie sytuacja uległa poprawie. „To był trudny rok, ale teraz wszystko idzie w dobrym kierunku. Mieliśmy na przykład zamówienia z Chin, Francji, Włoch i Luksemburga”.
Kolejnym producentem, który już eksportuje, jest Cachaça da Quinta. Katia Alves Espirito Santo jest odpowiedzialna za przedsiębiorstwo od 2007 roku. Wcześniej pracowała dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale jej ojciec namówił ją, by wróciła do domu i prowadziła rodzinną firmę. Marka zdobyła międzynarodową nagrodę alkoholową w 2013 roku i od tego czasu rozpoczęła sprzedaż na Tajwanie, w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Francji. Obecnie eksportuje połowę swoich butelek, ale zamierza również rozwijać sprzedaż krajową. Kiedy pandemia uderzyła, firma skupiła się na sprzedaży w supermarketach i Internecie.

Co o cachaçie sądzą eksperci?

Podczas, gdy producenci i promotorzy cachaçy wychwalają napój, co zagraniczni eksperci od spirytusów sądzą o jego szansach na zostanie międzynarodowym bestsellerem? Dostępność cachaçy w Europie i Stanach Zjednoczonych wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak wielkość rynku krajowego jest tak duża, że duża część dojrzałej cachaçy premium rzadko opuszcza Brazylię.
Katia Alves Espirito Santo dodaje, że ponad 1000 brazylijskich producentów musi współpracować, aby podnieść globalną świadomość. „Cachaça to napój destylowany na wysokim poziomie. To tradycja, sztuka, wiedza i technologia” – mówi.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.bbc.com/news/business-58241729

Podziel się na:

Czytaj więcej