Dlaczego indyjscy założyciele start-upów stawiają na Chile?

Niektórzy przedsiębiorcy z Indii postrzegają Chile jako punkt zaczepienia dla ich celów ekspansji regionu. Za Andami, w ustronnym zakątku Ameryki Południowej, z dala od Doliny Krzemowej oraz centrów biznesowych Azji, chilijska rewolucja start-upowa przyciąga wzrok założycieli z dalekich stron. Indyjscy przedsiębiorcy przybywają na chilijskie wybrzeża, przyciągnięci sprzyjającym środowiskiem biznesowym, wiedzą technologiczną i wsparciem rządowym.

Photo by Fahrul Azmi on Unsplash


Chile

Chile oferuje różnorodne możliwości: stabilny rynek do pilotowania, testowania i rozwijania produktów oraz usług, wraz z doświadczonym, a także przyjaznym środowiskiem biznesowym i konkurencyjnym krajobrazem konsumenckim.
W ostatnich latach w Chile pojawiły się wszelkiego rodzaju indyjskie start-upy, od firmy świadczącej usługi danych Evalueserve po Toolyt, osobistego asystenta opartego na sztucznej inteligencji. Według indyjskich przedsiębiorców, kraj ten jest idealnym rynkiem modelowym do testowania produktów i pomysłów, aby przejść na bardziej pożądany rynek amerykański lub rozszerzyć działalność w Ameryce Łacińskiej.

Live Green Company

Założycielami z Indii, którzy szukali szczęścia w Chile, są Priyanka Srinivas i Sasikanth Chemalamudi, którzy w 2018 roku stworzyli Live Green Company (LGC). Start-up foodtech ma na celu tworzenie zdrowej żywności roślinnej przy użyciu sztucznej inteligencji, biotechnologii i uczenia maszynowego. Wiele czynników sprawiło, że Chile było idealnym miejscem do założenia LGC m.in. umowy o wolnym handlu w tym kraju czy rynek detaliczny, który zachowuje się bardzo podobnie do USA.
LGC skorzystało z bycia częścią inkubatora Start-Up Chile, który powstał w 2010 roku i jest obecnie zarządzany przez rządową organizację Production Development Corporation (CORFO). Od tego czasu CORFO wsparła więcej niż 2000 raczkujących firm, pomagając ponad 4500 przedsiębiorcom z 85 krajów. Organizacja zapewnia bezkapitałowe inwestycje i mentoring dla start-upów w celu uczynienia z kraju centrum innowacji, przyciągając jednocześnie inwestycje zagraniczne oraz zwiększając konkurencję na lokalnych rynkach. Start-Up Chile ma obecnie pod swoimi skrzydałami 12 indyjskich firm, które chcą wejść w sektory takie jak oprogramowanie, biotechnologia i gry.

Integracja międzynardowa

Integracja z rynkami międzynarodowymi jest ważna dla tych, którzy szukają platformy startowej do skalowania. W dużej mierze rozwój gospodarczy Chile opiera się na internacjonalizacji kraju. W tym kontekście rola Azji była ważna, a handel między Chile a regionem znacznie wzrósł w ostatnich latach.
Rurociąg Indie–Chile jest również wspierany przez preferencyjną umowę handlową obowiązującą między dwoma krajami od 2006 roku, która została znacznie rozszerzona w 2016 roku.
Kilka dużych indyjskich firm jest już obecnych w Chile, w tym Tata Consultancy Services, Infosys i Polaris Group. Inni wprowadzają się teraz: ManageEngine, biznesowy oddział IT indyjskiego giganta Zoho Corporation, ustanowił swoją obecność w Chile, a indyjski gigant agrochemiczny UPL nabył chilijską firmę IngeAgro we wrześniu 2020 roku.
Chile jest idealną platformą do skalowania i ekspansji na resztę regionu i obu Ameryk, dzięki zróżnicowanym sieciom handlowym, solidnym instytucjom finansowym i prawnym oraz łatwej do nawigacji biurokracji.

Podobieństwa

Niedostatecznie obsługiwane rynki Ameryki Łacińskiej – a w szczególności Chile – są bardziej atrakcyjne niż opcje w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej ze względu na stabilne otoczenie regulacyjne, a także wsparcie rządu. W Ameryce Łacińskiej widać podobne struktury i nieefektywność, jak w Indiach, więc rozwiązania, które sprawdziły się w Indiach, będą działać również tam. Start-upy, które koncentrują się na umiejętnościach mikrozarządzania, mają duże szanse na sukces w Ameryce Łacińskiej, biorąc pod uwagę podobne wyzwania techniczne w regionach. Chociaż warto zdawać sobie sprawę, że pomimo wszystkich podobieństw, rynki indyjskie i latynoamerykańskie często mogą się różnić w znaczący sposób.

Sukces Chile

Nawet jeśli założyciele indyjskich przedsiębiorstw opuszczą Chile, na dłuszą metę kraj ten zyska, a na pewno nie straci. Na przykład, chociaż część finansowania przedsiębiorstw znajduje się teraz głównie w Stanach Zjednoczonych, firmy zatrudniają licznych pracowników na miejscu – w Chile. Obecność chilijskiego produktu na lokalnym rynku, pozytywne zwroty dla lokalnych inwestorów lub funduszy, które w nich zainwestowały, utworzone miejsca pracy – wszystko to przyniesie korzyści Chile. Co więcej, ze względu na dojrzały sektor IT w Indiach, indyjscy przedsiębiorcy mogą wnieść pomysły i wiedzę technologiczną, które jeszcze bardziej wzmocnią pozycję Chile jako Doliny Krzemowej Ameryki Południowej.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://restofworld.org/2022/india-startup-founders-chile/

Podziel się na:

Czytaj więcej