Gorący czas dla firm planujących eksport do krajów hiszpańsko i portugalskojęzycznych

Coraz więcej firm interesuje się inwestowaniem zagranicą. Skąd czerpać wiedzę na temat prowadzenia działalności w Portugalii, Brazylii czy Mozambiku? Jakich wydarzeń biznesowych nie wolno pod żadnym pozorem przegapić?

fot. Chuttersnap

Co warto wiedzieć?

“Jak sprzedać polskie produkty na rynkach międzynarodowych?”. To pytanie jest nie tylko tytułem rzeszowskiej konferencji, która odbędzie się 14 i 15 marca 2019 roku. Co roku zadaje je niemal każdy przedsiębiorca z ambicjami. Przetarcie szlaków na Półwyspie Iberyjskim pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości współpracy z innymi państwami, w których specjalizują się nasi tłumacze języka portugalskiego i hiszpańskiego. Wyjątkowo atrakcyjnym kierunkami wydają się ostatnio Brazylia czy Mozambik.

Polskie izby gospodarcze razem z zagranicznymi odpowiednikami coraz chętniej podejmują działania, które mają zwiększyć zainteresowanie inwestorów. Inicjują spotkania, organizują konferencje i skupiają w swojej bazie podmioty gospodarcze, które już cieszą się z nawiązania międzynarodowej współpracy. Warunki prowadzenia działalności często bardzo różnią się od tych obowiązujących w macierzystym kraju. Podczas wydarzeń wyjaśnia się wszelkie wątpliwości i zachęca do rozwoju na nowych rynkach.

Aktywny początek roku

Tylko w samym styczniu odbyły się dwa duże wydarzenia zainicjowane przez Portugalską Izbę Gospodarczo-Przemysłową (CCIP) oraz Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą (PPCC). Pod koniec pierwszego miesiąca 2019 roku w Lizbonie pod nazwą ”Go Poland” odbyły się warsztaty dla portugalskich biznesmenów, w czasie których można było dowiedzieć się, jak pozyskiwać fundusze na działalność w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele banków i lokalnych organizacji. Dzień później miało miejsce kolejne wydarzenie pod tytułem “One-to-One: Polonia”, na którym potencjalni inwestorzy otrzymali informacje na temat finansowych instrumentów wsparcia internacjonalizacji.

Nadchodzące wydarzenia

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani takimi kierunkami jak Angola czy Brazylia nie mogą przegapić Welconomy Forum, które odbędzie się już 18-19 marca w Toruniu. Podczas paneli tematycznych: „Brazylia, jako kierunek eksportowy dla polskich producentów” oraz „Perspektywiczne rynki eksportowe: Irak, Indonezja, Angola, Nigeria” firmy będą mogły zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi w tych krajach.

Izby gospodarcze również nie zwalniają tempa. Biznesmeni będą mieć okazję odbyć w marcu podróż do stolicy Mozambiku, Maputo. Celem tzw. misji gospodarczej jest rozpoznanie możliwości inwestowania w tym afrykańskim państwie. Szczególnie atrakcyjna wydaje się branża energetyczna, przetwórcza i wydobywcza.

W kwietniu przedsiębiorcy zainteresowani Brazylią mają okazję wybrać się do São Paulo w poszukiwaniu partnerów biznesowych. Wyjazd potrwa od 7 do 12 kwietnia i jest nastawiony na rozwój relacji B2B, a w jego trakcie zostaną przedstawione informacje dotyczące systemu podatkowego i procedur zakładania firmy. Komu pozostaną środki na delegację, powinien ponownie odwiedzić Lizbonę w maju, gdzie między od 13 do 17 maja 2019 roku odbędzie się spotkanie o podobnym charakterze.

A to jeszcze nie koniec zapowiedzianych atrakcji dla polskich eksporterów. Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH zachęca polskie przedsiębiorstwa do odwiedzenia Porto i wzięcia udziału w Międzynarodowych Targach Kosmetyki, Estetyki i Fryzjerstwa “Expocosmética”, które potrwają od 30 marca do 1 kwietnia. Z kolei kilka dni wcześniej (24-26.03) w Lizbonie odbędą się Targi Żywności, Hotelarstwa i Technologii dla przemysłu spożywczego “Alimentaria & Horexpo”. Wizyta w Portugalii jest zatem świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i podpisania lukratywnych kontraktów.

Podziel się na:

Czytaj więcej