Hiszpańskie wioski dla digital nomadów

Jeśli masz ochotę oderwać się od biurka i polecieć do pracy gdzieś daleko od domu, Hiszpania może zostać Twoim kolejnym miejscem zamieszkania.

Photo by Peggy Anke on Unsplash

Home office po hiszpańsku

Wraz z rozwojem pracy zdalnej Hiszpania planuje wprowadzić dla nomadów tzw. wizę cyfrową, która pozwoli im pozostać i pracować przez maksymalnie 12 miesięcy. Start-upy będą mogły również otrzymać ulgi podatkowe, które mają zachęcić młodych przedsiębiorców do przeprowadzki w nowe miejsce. 
Brak możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich w Hiszpanii spowodował, że w wielu małych miasteczkach i wioskach liczba ludności maleje. Takie miejsca są bardziej niż gotowe na przyjęcie pracowników zdalnych. Około 30 miast i wiosek w całej Hiszpanii zdecydowało się dołączyć do Red Nacional de Pueblos Acogedores para el Teletrabajo (Krajowej Sieci Wiosek Przyjaznych dla Pracowników Zdalnych), aby zachęcić cyfrowych nomadów do ich odwiedzania. Wszystkie mają poniżej 5000 mieszkańców i chcą przyciągnąć nowych mieszkańców do ponownego zaludnienia swoich ulic.

Genalguacil, Malaga

Miasto jest ośrodkiem zarówno miłośników sztuki, jak i twórców. Ta mała wioska w samym sercu Genal Valley ma mniej niż 500 mieszkańców, a położona jest na zboczach Sierra Bermeja, niedaleko morza. Jej naturalne piękno od pokoleń cieszy się popularnością wśród koneserów sztuki. Dobra jakość powietrza i niski poziom hałasu sprawiają, że jest to atrakcyjny wybór dla każdego, kto chce uciec od zgiełku miasta.
Genalguacil ma światłowodowy Internet i dobry odbiór 4G, więc nie trzeba się martwić o pozostanie w kontakcie pomimo odległej lokalizacji. Koszty życia w wiosce są również niskie i wynoszą około 130 Euro tygodniowo licząc wydatki na zakwaterowanie, wyżywienie oraz korzystanie z miejsca pracy.

Tejeda, Gran Canaria

Jedyna opcja znajdująca się na Wyspach Kanaryjskich – Tejeda to wybór dla każdego, kto szuka gwarantowanego ciepła przez cały rok. Średnia roczna temperatura wynosi około 19ºC, a co roku w wiosce spada tylko 700 mm deszczu. 
Zamieszkuje je 1921 mieszkańców, co sprawia, że miejsce jest bardziej ruchliwe niż inne cyfrowe opcje dla nomadów, ale wraz z wielkością, pojawia się mały rynek wypełniony lokalnymi produktami rzemieślniczymi, a także większy dostęp do restauracji i obiektów do pracy czy spędzania czasu w wolnym czasie. Koszt pobytu w wiosce wynosi około 240 Euro na osobę tygodniowo licząc wydatki na jedzenie oraz mieszkanie.

San Vicente de La Sonsierra, La Rioja

Położona na szczycie wzgórza i otoczona winnicami, które produkują niektóre ze słynnych win regionu Rioja, wioska ta jest pełna historycznego uroku. Jej kręte uliczki kończą się zamkiem i kościołem ze spektakularnymi widokami na okolicę. W San Vicente de La Sonsierra mieszka nieco ponad 1000 osób, ale to nie znaczy, że miejsce jest odcięte od świata. Lokalne udogodnienia obejmują ośrodek zdrowia, pocztę, bibliotekę i liczne sklepy.
Jeśli szukasz inspirującego otoczenia i spokojnego miejsca do czerpania inspiracji, ta wioska na północy Hiszpanii może być dla Ciebie miejscem, gdzie będziesz prowadził/ła dostatnie życie. Średnio tygodniowy pobyt z wyżywieniem i zakwaterowaniem wyniesie 205 Euro za osobę.

Rabanales de Aliste, Zamora

Ta położona blisko granicy z Portugalią wioska liczy mniej niż 500 mieszkańców. Starzejąca się populacja oznacza, że ​​tradycje językowe i starożytne historie życia na tym obszarze wymierają. Rabanales de Aliste to miejsce dla entuzjastów języków, którzy powinni być przygotowani na naukę niektórych lokalnych wyrażeń, aby pomóc utrzymać przy życiu wielopokoleniowe zwyczaje. 
Szlaki piesze i trasy rowerowe sprawiają, że jest to dobry wybór również dla cyfrowych nomadów, którzy uwielbiają sport. Region jest pełen naturalnego piękna do odkrycia. Tygodniowy pobyt kosztuje około 270 Euro licząc wydatki na jedzenie i zakwaterowanie z bezpłatną zdalną przestrzenią do pracy dostępną w starym budynku szkoły w wiosce.

Obopólna korzyść

Niezależnie od tego, czy ludzie zostają na krótką przerwę, czy uczynią te miejsca tymczasowymi domami, mieszkańcy wiosek mają nadzieję, że napływ ludzi pracujących w domu pomoże ożywić społeczność. Aby upewnić się, że zagraniczni goście przywitani są w odpowiedni sposób, program oferuje pracownikom zdalnym gospodarza, który może powitać ich w mieście lub wiosce i wdrożyć ich w życie społeczności, w której przyjdzie im żyć. W taki sposób szuka się drogi dla umożliwienia pracy zdalnej zagranicą oraz ratowania małych wiosek, które bez nowych biznesów nie poradzą sobie z kolejną falą pandemii.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:
https://www.euronews.com/travel/2021/08/19/spain-is-launching-a-digital-nomad-visa-but-where-should-you-stay
https://www.themayor.eu/en/a/view/spain-plans-to-launch-digital-nomad-visa-many-small-towns-ready-to-host-8711

Podziel się na:

Czytaj więcej