Jak Chile radzi sobie z osłabioną gospodarką

Rząd Chile uruchomił w poniedziałek plan promowania inwestycji do 2023 r., który obejmuje szereg ulg podatkowych. To duży krok dla największego na świecie kraju produkującego miedź w czasie, gdy jego gospodarka się załamuje. Na konferencji prasowej minister finansów Mario Marcel powiedział, że pakiet ma na celu zwiększenie inwestycji o co najmniej pięć punktów procentowych w 2023 roku. Plan „Inwestuj w Chile” łączy wysiłki zarządcze, zasoby publiczne i zmiany regulacyjne, z których wszystkie można szybko wdrożyć. 
W zeszłym tygodniu Bank Centralny poinformował, że spodziewa się spadku inwestycji o 3,3% w 2022 roku i 4,7% w 2023 roku.
W najnowszym Raporcie Polityki Pieniężnej bank stwierdził, że gospodarka będzie rosnąć, ale w 2023 r. stanie przed bardziej złożonym scenariuszem, w którym skurczy się między 1,5% a 0,5%.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Przemysł wydobywczy a przestępstwa

Chile to największy na świecie producent miedzi. Niestety aktualnie znajduje się w niebezpiecznej sytuacji. W ostatnich miesiącach nasiliły się obawy dotyczące wzrostu przestępczości na północy kraju, która jest również dotknięta kryzysem nieuregulowanej migracji, a nawet skłoniła lokalne władze do zwrócenia się do rządu o ogłoszenie stanu wyjątkowego. Rząd zainicjował plan zwiększenia obecności policji i nadzoru w regionie północnym, który ze względu na położenie w środku pustyni Atacama, najbardziej suchej pustyni na świecie, ma rozległe niezamieszkane obszary. Lokalny przemysł wydobywczy od lat zgłaszał kradzieże towarów takich jak miedź przez zorganizowane gangi, a policja donosiła o różnych operacjach, w których odzyskano tony rudy miedzi z rabunków.

Szczegóły planu

Plan „Inwestuj w Chile” obejmuje inwestycje publiczne, lepszy dostęp do finansowania i promuje inwestycje prywatne poprzez ulgi podatkowe. W ich skład wchodzą fundusz ulg podatkowych o wartości 500 milionów dolarów dla zielonych przedsiębiorstw, które mają „wysoki efekt mnożnikowy”, rozszerzenie obniżonej stawki podatkowej dla małych firm oraz mechanizmy natychmiastowej amortyzacji na cały 2023 rok.
Nowe projekty wydobycia miedzi będą również zwolnione przez pięć lat z komponentu ad-valorem, który został zaproponowany w nowej tantiemy górniczej. To nałożyłoby podatek od wartości produkcji kopalni.
Rząd planuje również ponowne otwarcie zagranicznych biur inwestycyjnych w Europie i Ameryce Północnej, jednocześnie tworząc publiczno-prywatne grupy robocze w sektorach takich jak budownictwo, energetyka, transport i górnictwo. Obejmuje to większą koordynację bezpieczeństwa publicznego, o co przemysł wydobywczy poprosił rząd po zgłoszeniu gwałtownego wzrostu przemocy, który zaszkodził działalności w północnym Chile.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:
https://www.reuters.com/world/americas/chile-launches-plan-boost-investment-address-weakened-economy-2022-09-12/
https://www.reuters.com/world/americas/northern-chile-miners-ask-government-curb-crime-robberies-2022-08-16/

Podziel się na:

Czytaj więcej