Kto spłaci zadłużenie Brazylii?

Photo by Konstantin Evdokimov on Unsplash

Agresywna kampania podwyżek stóp uderza w konsumpcję i tłumi ekonomiczny wzrost Brazylii.
Gdy profesor Claudia Yoshinaga poprosiła swoich zagranicznych studentów o odgadnięcie średniego oprocentowania, jakie pobierają brazylijskie instytucje finansowe, studenci zgadywali, że będzie to maksymalnie 50%, a prawidłowa odpowiedź to 346,3%.
To Brazylijczycy, którzy zadłużyli się podczas pandemii, ponoszą główny ciężar kampanii banku centralnego, której zadaniem jest okiełznanie dwucyfrowej inflacji. Podczas gdy decydenci w USA i Europie wahali się, władze monetarne w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej szybko zareagowały na rosnące ceny, pobudzone wspomnieniami ataków hiperinflacji, które miały miejsce na początku lat 90. XX wieku.

Finanse osobiste
Od marca 2021 r. bank centralny Brazylii podniósł referencyjną stopę procentową, zwaną Selic, łącznie o 875 punktów bazowych. Podczas pandemii coraz więcej bezrobotnych lub zatrudnionych w niepełnym wymiarze Brazylijczyków zaczęło polegać na kartach kredytowych lub kartach sklepowych, aby płacić za tak niezbędne produkty, jak artykuły spożywcze i leki.
Kiedy brazylijski bank centralny obniżył stopę procentową do 2% w sierpniu 2020 r., aby wesprzeć gospodarkę podczas kryzysu Covid-19, wielu Brazylijczyków skorzystało z możliwości posiadania karty kredytowej i zaciągnięcia pożyczek. Liczne firmy zajmujące się technologiami finansowymi konkurowały z bankami o pozyskanie nowych klientów. Do końca 2020 r. w obiegu znajdowało się 134 mln aktywnych kart kredytowych, według najnowszych danych dostępnych z banku centralnego, co oznacza wzrost o 35% od 2018 r.
„Gdy tylko skończą 18 lat, Brazylijczycy słyszą od swoich rodziców, że muszą otrzymać kartę kredytową, nawet jeśli nie mają pieniędzy, aby za nią zapłacić”. Problem polega na tym, że limity wydatków są często ustalane zbyt wysoko, co powoduje, że początkujący posiadacze kart już od początku zalegają z płatnościami.

Hipoteka
Wielu Brazylijczyków skorzystało również z trwającej trzy i pół roku serii jednocyfrowych stóp procentowych, najdłuższej w historii Brazylii, aby kupić dom. Jednakże, ponieważ prawie wszystkie kredyty hipoteczne w kraju są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, wielu Brazylijczyków nie było w stanie nadążyć z płatnościami, gdy bank centralny zaczął je podnosić. Brazylijska federacja bankowa, szacuje, że od początku pandemii renegocjowano 18,7 mln umów dotyczących kredytów mieszkaniowych (dane nie rozróżniają kredytobiorców mających kłopoty finansowe i tych, którzy po prostu chcą zablokować niższą stopę procentową).

Przyszłość Brazylijczyków i Brazylii
Dane zebrane przez Bank Światowy pokazują, że rozpiętość stóp procentowych w Brazylii — różnica między średnim oprocentowaniem kredytów bankowych a oprocentowaniem depozytów — była trzecią najwyższą na świecie i w 2020 r. wyniosła 26,8%. Banki argumentowały, że duża różnica jest odzwierciedleniem faktu, że wielu Brazylijczyków nie ma historii kredytowej, do której pożyczkodawcy mogą mieć dostęp, aby ocenić ich ryzyko. Ustawodawstwo, które ograniczałoby oprocentowanie kart kredytowych, ugrzęzło w Kongresie.
Rosnące stopy procentowe spowodowały pogrążenie Brazylii w recesji i chociaż gospodarka zdołała osiągnąć wzrost o 0,5% w ostatnim kwartale 2021 r., bardziej restrykcyjne warunki kredytowe będą w dalszym ciągu hamować ekspansję państwa, jak i całego społeczeństwa. Ekonomiści prognozują na ten rok co najmniej dwie kolejne podwyżki stóp. 

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-11/in-brazil-346-credit-card-rates-are-choking-the-economy

Podziel się na:

Czytaj więcej