Ledwo tlący się płomień, czyli obecna sytuacja gospodarcza Hiszpanii

W drugim kwartale tego roku gospodarka Hiszpanii zamiast prognozowanych przez ekonomistów 16,6%, skurczyła się o rekordowe 18,5%, co jest największym, odnotowanym do tej pory w Europie spadkiem w krajowej produkcji. Hiszpańska agencja statystyczna ostrzega, że wyniki gospodarcze w drugim kwartale, kiedy wielu Hiszpanów znajdowało się w stanie surowego zamknięcia kraju, mogą nie być dokładne, a co za tym idzie sytuacja w kraju prawdopodobnie przedstawia się jeszcze gorzej. Zatem, czy Hiszpania ma powody do obaw?

Sytuacja mieszkańców

Zgodnie z najnowszym badaniem siły roboczej (LFS) liczba hiszpańskich gospodarstw domowych, w których bez pracy pozostają wszyscy członkowie aktywni zawodowo wzrosła do 1,14 mln, w porównaniu z 992 000 w tym samym okresie w 2019 r. Z raportu wynika również, że 670 000 rodzin żyje bez dochodów – najwięcej od drugiego kwartału 2016 r. i zaledwie 100 000 mniej niż rekord ustanowiony na koniec 2013 r., kiedy kryzys gospodarczy 2008 r. w dalszym ciągu wpływał na wskaźnik zatrudnienia. Statystyki są zaskakująco negatywne, pomimo rządowego wsparcia m.in. programu urlopowego, który dał tysiącom pracowników dochód, podczas gdy ich etaty zostały zawieszone.

W przeszłości hiszpański rynek pracy cierpiał już z powodu niepewnych warunków oraz wzrostu liczby umów na czas określony, a także zredukowanych godzin pracy. Covid – 19 zaostrzył tę sytuację. ​​Wzrost liczby gospodarstw domowych, w których wszyscy członkowie są bezrobotni, a co gorsza – bez dochodów – prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu skrajnego ubóstwa oraz nierówności. Według sondażu opublikowanego w lipcu przez Narodowy Instytut Statystyczny (INE), około 2,2 mln ludzi w Hiszpanii żyje obecnie w skrajnym ubóstwie.

Stan gospodarczy

Pomimo ogromnej dotacji ze strony Europejskiego Banku Centralnego i historycznym funduszu naprawczym Unii Europejskiej o wartości 750 mld euro (893 mld dolarów), Hiszpania stoi w obliczu powolnego ożywienia. Gospodarka kraju, która w dużym stopniu uzależniona jest od turystyki, została jeszcze bardziej „przydeptana”, gdy Wielka Brytania ogłosiła, że wczasowicze powracający z Hiszpanii będą musieli przejść kwarantannę
z powodu wzrostu liczby przypadków koronawirusa w regionach takich jak Katalonia.

Niemniej jednak, prawie każda branża w Hiszpanii została dotknięta skutkami obecnej sytuacji. Wyjątkiem są wydatki rządowe, rolnictwo oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej konsekwencje widoczne są w sektorach handlu detalicznego, transporcie oraz gastronomii – łączny spadek wynosi 40,4 %. Hiszpańska gospodarka została szczególnie dotknięta kryzysem również ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar przedsiębiorstw, co sprawia, że ​​są one bardziej narażone i mniej zdolne do skutecznego reagowania na szok. Stowarzyszenia biznesowe spodziewają się, że dziesiątki tysięcy małych i średnich firm zbankrutują przed końcem roku.

Obawy przedsiębiorców

Liczba infekcji Covid-19 w Hiszpanii nadal rośnie. Taka sytuacja skłoniła przedsiębiorców do ostrzeżenia o kosztach dla gospodarki w przypadku konieczności wprowadzenia nowych środków blokujących. CEOE, główne hiszpańskie lobby biznesowe, ostrzegło w czwartek, że każda kolejna blokada będzie miała katastrofalne skutki. Co więcej, rząd został wezwany do promowania korzystania z nowej aplikacji opracowanej przez Ministerstwo Gospodarki w celu śledzenia przypadków Covid-19. „Hiszpańska gospodarka znajduje się w sytuacji, w której nie jest w stanie poradzić sobie z epidemią podobną do tej z marca, która oznaczałaby nową blokadę z późniejszym paraliżem działalności” – czytamy w oświadczeniu.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie decyzje zostaną podjęte w nadchodzących miesiącach. Jedno jest pewne – Hiszpanii, już w tym momencie, nie stać na kolejne rygorystyczne obostrzenia. 

Źródła:

  1. https://www.bnnbloomberg.ca/spain-s-businesses-leaders-fear-second-lockdown-as-virus-surges-1.1479992
  2. https://english.elpais.com/economy_and_business/2020-08-06/coronavirus-crisis-leaving-entire-families-in-spain-without-work.html
  3. https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-31/spain-s-economy-shrinks-18-5-deepest-recorded-in-europe-so-far
  4. https://www.bnnbloomberg.ca/spain-s-economy-shrinks-18-5-deepest-recorded-in-europe-so-far-1.1473558

Podziel się na:

Czytaj więcej