Rolnicy zainteresowani technologią Smart Farm

Ameryka Łacińska jest na drodze do stania się globalną potęgą agrotechnologiczną. W czasach, gdy potrzeba zrównoważonego rozwoju jest najwyższą wartością, nowoczesne narzędzia cyfrowe mają pomóc rolnikom z Ameryki Łacińskiej w rozwoju na równi z przedsiębiorcami z innych zakątków świata. Mając tak duże pole do popisu — w porównaniu do krajów o już zoptymalizowanych systemach produkcji rolnej— przewiduje się, że do 2030 r. zastosowanie inteligentnych technologii rolniczych i analityki cyfrowej przyniesie 12,2 mld dolarów zysku dla sektora rolnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów. To o 3,5 mld dolarów więcej niż w tym samym czasie w Ameryce Północnej.
Inwestorzy venture capital, duże korporacje rolnicze i sami rolnicy (którzy w niektórych przypadkach finansują własne cyfrowe start-upy) są żywo zainteresowani technologią smart farm. Jednak globalna społeczność zajmująca się rolnictwem musi poświęcić czas na zrozumienie powstającego rynku rolnictwa cyfrowego, zbudować narzędzia, których potrzebują rolnicy i zainwestować w kreatywne rozwiązania, które zaowocują w ekspansji cyfrowych technologii.

Photo by Gozha Net on Unsplash

Dlaczego agrotechnologie są tak gorącym tematem w Ameryce Łacińskiej?

Cyfrowe rolnictwo szturmem podbija świat rolników Ameryki Łacińskiej — zwłaszcza brazylijskich i argentyńskich. Federico Mayer, dyrektor generalny ClubAgTech — inkubatora agtech z regionu Kordoby w Argentynie — szacuje, że obecnie jest około 115 000 argentyńskich programistów. Do 2030 r. ma ich być już o około 500 000 więcej. Aktualnie to Buenos Aires szczyci się jednym z najlepiej wykształconych pracowników w Ameryce Łacińskiej. Argentyńskie jednorożce technologiczne Mercado Libre (o wartości 63 mld dolarów) i Globant (o wartości 1,3 mld dolarów) ogłosili we wrześniu 2020 r., że inwestują w programy stypendialne, aby sponsorować 10 000 nowych studentów zajmujących się technologią w Argentynie. Nie należy jednak pomijać Brazylii. W Sāo Paulo można zauważyć podobny wzrost innowacji cyfrowych – w latach 2019-2020 zainwestowano 2,8 mld dolarów w same start-upy.

Cyfrowe możliwości rolnictwa w regionie Ameryki Łacińskiej

Jeśli do rewolucji cyfrowej w Ameryce Łacińskiej dodamy szybko rozwijający się sektor rolnictwa (szczególnie w południowej części regionu), widzimy idealne pole dla adaptacji technologicznych rozwiązań. Rolnicy z Ameryki Łacińskiej są głodni, aby wykorzystać swoje możliwości rozwoju, co powoduje szybsze tempo rozwoju niż to, co widzieliśmy w przypadku wczesnych rozwiązań cyfrowych oferowanych rolnikom z Ameryki Północnej.
Brazylia i Argentyna są już same w sobie potęgami rolniczymi. Brazylia jest czwartą na świecie pod względem produkcji towarów rolnych. Argentyna z kilkudziesięcioletnim wzrostem w sektorze rolnym, nadal plasuje się jako jeden z czołowych producentów rolnych i szósty w produkcji wołowiny -Brazylia zajmuje drugie miejsce. Regiony te stanowią również jedne z największych potencjalnych baz lądowych dla ekspansji rolniczej. Będzie to miało kluczowe znaczenie w miarę wzrostu populacji na świecie. Szacuje się, że sama Brazylia ma około 180 mln akrów pastwisk (nie licząc lasów deszczowych), które można przekształcić w uprawę rzędową o wyższej wartości. Zapotrzebowanie na większą produkcję żywności oraz grunty i klimat przyczyniły się do konsolidacji gospodarstw i niezwykłej współczesnej migracji „granicznej”. Istnieją kwitnące regiony rolnicze wywodzące się z odległych obszarów zachodniej Brazylii, które nie istniały jeszcze 20-30 lat temu. Rolnicy przenieśli się tam, gdzie ziemia była dostępna, nawet gdy musieli stawić czoła poważnym wyzwaniom, takim jak brak bieżącej wody lub dróg.

Rolnictwo a wzrost gospodarczy

Ekspansja technologii cyfrowej sama w sobie powoduje wzrost gospodarczy w Ameryce Łacińskiej, ponieważ globalne korporacje „Big Ag” inwestują w cyfrowe (i inne) usługi rolnicze w Ameryce Łacińskiej, wnosząc tym wartość do regionu. Zapotrzebowanie na pracowników obeznanych z technologią, którzy będą budować narzędzia cyfrowego agrobiznesu, jest katalizatorem dalszego wzrostu. Ponadto, gdy globalne firmy rolne rozpoczną współpracę z rolnikami z Ameryki Łacińskiej, stworzą coś więcej niż tylko bezpośrednie możliwości zatrudnienia i penetrację technologii. Cyfrowa transformacja agrobiznesu w Ameryce Łacińskiej może być krytycznym punktem zwrotnym we wkładzie rolniczym tego regionu dla świata, umożliwiając i zachęcając do zrównoważonego rozwoju, intensyfikacji badań oraz innowacji. Obszary te wymagają nowych kompetencji i umiejętności, zapewniając wzrost zatrudnienia, a także modernizację na długie lata. Dostarczając rozwiązania, które wspierają tę transformację, międzynarodowe firmy mają potencjał do stymulowania wzrostu rolnictwa w regionie, przy jednoczesnym podnoszeniu liczby specjalistów rolnych w Ameryce Łacińskiej i podkreślaniu ich roli w światowej gospodarce.

Nie dostaniemy drugiej szansy, aby to naprawić

Przy wprowadzaniu narzędzi cyfrowych i innowacji technologicznych dla społeczności rolniczej trzeba być rozważnym. Nie można wycinać i wklejać rozwiązań, które opracowano dla Ameryki Północnej i oczekiwać, że będą działać dla rolników z Ameryki Łacińskiej.
Rolnicy z tego regionu nie mają infrastruktury i głęboko zinstytucjonalizowanych programów (takich jak ubezpieczenie upraw), na których mogliby polegać. Rzeczy, które przyjmuje się za pewnik w Stanach Zjednoczonych — jak ogólnokrajowe mapy gleb wszystkich gruntów rolnych — tam nie istnieją. Oznacza to, że trzeba opracować narzędzia, zaczynając od zupełnie innych podstaw, rozumiejąc potrzeby rolników, ucząc się od nich i razem z nimi, aby proaktywnie stawiać czoła wyzwaniom. Należy też działać szybko, przynajmniej, jeśli chce się być częścią tego wzrostu. Już teraz rolnicy latynoamerykańscy współpracują, inwestują i tworzą własne partnerstwa. Dla tych, którzy rozpoczęli pracę w rolnictwie cyfrowym, rynek Ameryki Łacińskiej jest zarówno wymagający, jak i niezwykle satysfakcjonujący. Digital AG stworzy możliwości, które będą miały głęboki wpływ na życie niezliczonych rodzin latynoamerykańskich, pomagając wspierać rozwój w jednym z najważniejszych sektorów.

Aleksandra Chrzęst

Źródło:
https://www.environmentalleader.com/2021/07/latin-american-ag-corporations-and-farmers-are-keenly-interested-in-smart-farm-tech-heres-why/?fbclid=IwAR1zOqxKdBOUZqQaUJ9cG7nLL0le74qjFFQjfgu1_9AUjQ1QPI2rFISbwO8

Podziel się na:

Czytaj więcej