Podczas czterodniowego spotkania, które odbyło się na początku kwietnia na moskiewskim kremlu, prezydenci João Lourenço i Władimir Putin podpisali w sumie sześć umów dotyczących współpracy w zakresie wydobycia diamentów, gazu i ropy naftowej, a także przestrzeni kosmicznej oraz rolnictwa.
Obaj przywódcy na każdym kroku podkreślali chęć intensyfikacji relacji angolsko-rosyjskich w każdej możliwej dziedzinie. „Angola jest niezawodnym i wieloletnim partnerem. Musimy niezwłocznie zastanowić się, co trzeba zrobić aby pobudzić nasze relacje handlowe i gospodarcze. Istnieją interesujące obszary działania, takie jak przemysł diamentowy, rybołówstwo i eksploracja kosmosu. Istnieją także sfery kulturowe, w tym edukacja i szkolenie personelu” – zaznaczył Władimir Putin w trakcie rozmowy z Lourenço.
Dodatkowo, przemówienie prezydenta Angoli wygłoszone w trakcie otwarcia forum Angola-Rosja było skierowane głównie do rosyjskich przedsiębiorców aby zachęcić ich do inwestowania w gospodarkę angolską. Na koniec swojego wystąpienia prezydent dodał: „wiele krajów inwestuje już w Angoli i jesteśmy przekonani, że Rosja może pomóc nam w dywersyfikacji gospodarki”.
Wsłuchując się w wypowiedzi prezydenta Lourenço wydaje się, że jednym z priorytetów angolskiej dyplomacji w na najbliższe lata będzie zachęcenie jak największej liczby rosyjskich przedsiębiorców do inwestowania. Dotychczas tylko nieliczne rosyjskie firmy działały na rynku angolskim i ograniczały się wyłącznie do poszukiwania i wydobycia diamentów, budowy zapór wodnych oraz działania na rynku finansowym – jednak ma to się zmienić.
„Angola chce zmienić ten scenariusz poprzez partnerstwa publiczno-prywatne lub poprzez tworzenie między innymi angolsko-rosyjskich firm skupionych na przemyśle wytwórczym, przemyśle rolnym, rybołówstwie, energetyce, turystyce, geologii i górnictwie” – mówił prezydent.
Dotychczas na rynku angolskim najbardziej aktywna była rosyjska Alrosa zajmująca się wydobyciem diamentów w najbogatszym ze złóż – Catoca w prowincji Lunda Sul. Natomiast rosyjski gigant naftowy Rosneft wygrał niedawno przetarg na eksploatację złóż. Niektóre rosyjskie i angolskie firmy współpracują również w zakresie zaawansowanych technologii.
W związku ze spotkaniem Rosyjska Agencja Prasowa TASS informowała, że planuje się aby rosyjski producent samochodów ciężarowych Kamaz rozpoczął montaż ciężarówek w Angoli, a rosyjskie koleje (RŻD) uczestniczyły w modernizacji infrastruktury kolejowej w całym kraju – jednak póki co są to tylko plany.
Warto podkreślić, że choć w ostatnich latach trochę uśpione to relacje między Rosją i Angolą mają wieloletnią tradycję. Zwłaszcza w okresie zimnej wojny Luanda była uznawana za jednego z sojuszników Związku Radzieckiego w Afryce. Doskonałym przykładem długoletniej współpracy między oboma państwami jest sam prezydent João Lourenço, który w latach 1978-1982 studiował w Wojskowej Akademii Politycznej w Moskwie i mówi biegle po rosyjsku, dzięki czemu większość spotkań z Władimirem Putinem mogła się odbyć w cztery oczy, bez obecności tłumaczy.
Sojusz między Angolą a Rosją miał swój początek w 1976 roku, kiedy oba kraje podpisały traktat o przyjaźni i współpracy. Pomimo, że w porównaniu do okresu zimnej wojny wymiana handlowa między partnerami znacząco spadła to aktualne dane wciąż mogą robić wrażenie. Handel między oboma krajami wyniósł ponad 500 mln USD w 2016 roku, czyli prawie 15 razy więcej niż w 2012 roku (około 25 mln USD). Według zapewnień obu stron te liczby w nieodległej przyszłości mają rosnąć jeszcze szybciej.
Głównym powodem dla którego Rosja jest zainteresowana ożywieniem współpracy z Angolą jest jej bogactwo w zasoby naturalne. Angola posiada złoża diamentów, ropy naftowej, złota, miedzi oraz bogatą przyrodę. Współdziała także z innymi państwami regionu w ramach Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju, która skupia się na współpracy społecznej, gospodarczej, politycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między szesnastoma państwami Afryki Południowej. Natomiast dzięki relatywnie silnej i licznej armii jest doskonałym partnerem do kooperacji wojskowej.
Na podstawie:
- Modupe Gbadeyanka, Angola Mulls Manufacturing Russian Military Equipment, businesspost.ng, https://businesspost.ng/2019/04/24/angola-mulls-manufacturing-russian-military-equipment/, 29.04.19.
- Kester Kenn Klomegah, Russia and Angola: Cooperating On Trade, Arms Delivery and Natural Resource Exploration, moderndiplomacy.eu, https://moderndiplomacy.eu/2019/04/03/russia-and-angola-cooperating-on-trade-arms-delivery-and-natural-resource-exploration/, 29.04.19.
- Aruuke Uran Kyzy, Russia’s return to Africa, aa.com.tr, https://www.aa.com.tr/en/africa/analysis-russia-s-return-to-africa/1448246, 29.04.19.
- Eric Oteng, Russia, Angola sign cooperation deals in Moscow, africanews.com, https://www.africanews.com/2019/04/06/russia-angola-sign-cooperation-deals-in-moscow/, 29.04.19.
- The World Integrated Trade Solution (WITS), Russian Federation exports, imports and trade balance By Country and Region 2016, wits.worldbank.org, https://wits.worldbank.org/CountryProfile/en/Country/RUS/Year/2016/TradeFlow/EXPIMP, 29.04.19.