Zwycięstwo Messiego a problemy Argentyny

Euforia mundialu minie, ale problemy gospodarcze i podziały polityczne kraju pozostaną. Tak mówią komentatorzy obecnej sytuacji w państwie ze stolicą w Buenos Aires. Triumf Argentyny przychodzi pośród zawirowań politycznych oraz poobijanej gospodarki. Kraj kończy rok ze 100% inflacją. Ubóstwo jest na wysokim i coraz wyższym poziomie. Lokalne peso załamało się w stosunku do dolara amerykańskiego.
Sukces Argentyny w trwających miesiąc mistrzostwach świata dał wytchnienie 46-milionowemu krajowi, ale kac nieuchronnie nastąpi.

Argentyna – upadek prosperującego kraju

Niegdyś, około 100 lat temu, Argentyna była jednym z najbogatszych krajów świata. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach boryka się z różnymi krachami gospodarczymi, a ostatnie lata były dla niej szczególnie gorzkie. Inflacja sięgnęła 100%, szybko niszcząc oszczędności i wiele marzeń, zwłaszcza wśród klasy średniej. Ci, którzy mogą, lokują swoje aktywa w euro lub dolarach, mając możliwość ich wymiany na argentyńskie peso na półlegalnym czarnym rynku po znacznie lepszych warunkach niż oficjalny kurs wymiany.
Lewicowy rząd prezydenta Alberto Fernándeza próbował ustabilizować zarówno walutę, jak i gospodarkę, ograniczając lub opodatkowując eksport głównych towarów kraju – produktów rolnych, takich jak soja, mięso i pszenica – ale krytycy twierdzą, że te protekcjonistyczne środki tylko pogorszyły sytuację gospodarczą Argentyny. W ostatnich latach na ulicach Buenos Airesdrastycznie wzrosła liczba bezdomnych i tych, którzy desperacko próbują zarobić na życie przeszukując kosze na śmieci w poszukiwaniu produktów nadających się do recyklingu.

Bliskie relacje z Chinami szansą na odbudowę?

Chiny i Argentyna rozszerzyły umowę wymiany walut, która według ekspertów pomoże temu krajowi Ameryki Łacińskiej zabezpieczyć się przed wstrząsami spowodowanymi zaostrzeniem polityki finansowej USA, jednocześnie promując własny rozwój przemysłowy. Prawdopodobne jest, że kolejne kraje Ameryki Łacińskiej zwiększą wykorzystanie chińskiego juana. Swap obejmuje wymianę waluty w celu wzmocnienia rezerw międzynarodowych w wysokości 130 miliardów juanów (19,2 miliarda dolarów) oraz specjalną aktywację 35 miliardów juanów w celu zrekompensowania operacji na rynku walutowym. Pierwszy swap walutowy między Chinami a Argentyną został podpisany w 2009 roku i był wart 70 miliardów juanów
Oprócz nowego posunięcia Argentyny, już w 2021 r. Brazylia – największa gospodarka Ameryki Łacińskiej – zwiększyła ponad czterokrotnie rezerwy walutowe w juanach do 4,99 % zasobów banku centralnego, jednocześnie zmniejszając zasoby dolara amerykańskiego i euro. Według Goldman Sachs zasoby juanów w czterech krajach Ameryki Łacińskiej – Brazylii, Chile, Meksyku i Peru – wynoszą blisko 30 miliardów dolarów, czyli około 10-krotnie więcej niż pod koniec 2018 roku. Patrząc w przyszłość, oczekuje się, że coraz więcej państw tego regionu będzie używać juana dzięki zwiększonym inwestycjom i handlowi z Chinami. Według danych chińskich służb celnych, w pierwszych 11 miesiącach 2022 r. dwustronna wymiana handlowa między Chinami a krajami Ameryki Łacińskiej osiągnęła 2,97 biliona juanów, co oznacza wzrost o 11,9% rok do roku.

Latynoamerykański potencjał

Pomimo wielu lat kryzysu gospodarczego, nadużyć politycznych i szerzącej się korupcji, ten Argentyna zachowuje duży potencjał dzięki zasobom kopalnym, takim jak gaz i lit, który jest kluczowym składnikiem akumulatorów w pojazdach elektrycznych, a także elektronice. Zachodni przywódcy, tacy jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wyrazili już zainteresowanie wsparciem Argentyny w eksploatacji tych zasobów.
Co więcej, istnieją plany, aby w 2023 r. doszło do ratyfikacji długo odkładanej umowy handlowej między UE a blokiem Mercosuru – obejmującym Argentynę, Brazylię, Urugwaj i Paragwaj. Optymizm co do umowy wzrósł, gdy wojna Rosji z Ukrainą i rosnące napięcia z Chinami doprowadziły do zmiany zdania wśród wielu europejskich polityków, którzy od dawna sprzeciwiali się umowie, ale teraz widzą potrzebę zacieśnienia więzi z demokracjami w Ameryce Południowej. Zwolennicy porozumienia twierdzą, że zburzyłoby ono protekcjonistyczne bariery w Argentynie i sąsiednich krajach oraz otworzyło nowe możliwości dla inwestycji i wzrostu.
Zmiana może nastąpić również na krajowym poziomie politycznym, ponieważ w październiku przyszłego roku w Argentynie odbędą się wybory parlamentarne, w których lewicowy rząd ma zostać zakwestionowany przez bardziej przyjaznych rynkowi kandydatów zarówno z bloku centroprawicowego, jak i nowej partii liberalnej.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:

  1. https://www.ft.com/content/1f355e46-2ea4-42ff-8478-7c91544a0630
  2. https://www.ft.com/content/94ed526b-c0bb-4948-88d9-cd88fd67ba1b
  3. https://www.politico.eu/article/argentina-france-caught-economic-depression-relief-world-cup-victory-lionel-messi-kylian-mbappe/
  4. https://www.globaltimes.cn/page/202301/1283483.shtml

Podziel się na:

Czytaj więcej