10 obiecujących start-upów z Portugalii

Portugalia ma w sobie cudowną energię. To kraj, który zdobył światową reputację dzięki świeżemu, zrównoważonemu podejściu do życia. Oferuje skąpane w słońcu krajobrazy, bogate kulturowo miasta, atrakcje gastronomiczne i coraz częściej jest tętniącym życiem centrum start-upów. Państwo staje się kolebką ekscytujących innowacji i start-upów, a także centralnym punktem dla międzynarodowych firm i cyfrowych nomadów. Przyciąga uwagę swoją kulturą, wysoką jakością życia i kwintesencją portugalskiego stylu życia. Szczyci się bogatą kolekcją inkubatorów, imponującą infrastrukturą i łącznością, programami wizowymi oraz sektorem publicznym i prywatnym zaangażowanym w rozwój ekosystemu. Stolica kraju, Lizbona, odnotowuje od 2016 roku wzrost sceny start-upowej o 30% każdego roku.

Photo by Aayush Gupta on Unsplash

Rely.io

Założona w 2020 roku firma Rely.io stworzyła platformę analizy w celu opracowania inżynierii niezawodności witryny. Start-up buduje miejsce dla firm natywnych w chmurze, które pomoże monitorować i optymalizować perfekcję oprogramowania bez poświęcania szybkości funkcji, zapewniając wydajne, wolne od incydentów doświadczenia spełniające oczekiwania użytkowników.

Pleez

Powstała w stolicy Portugalii firma Pleez pomaga restauracjom optymalizować ich menu i zwiększać przychody. Poprzez technologię cyfrową, wspiera zespoły w wykorzystywaniu danych i algorytmów do celów strategicznych. To oszczędność czasu, zwiększenie wydajności i uwolnienie od obciążeń administracyjnych. Start-up zebrał już ponad 1,5 miliona euro i współpracuje w całej Europie Południowej z markami takimi jak 100 Montaditos.

CleanWatts

Start-up z siedzibą w Coimbrze pomaga oczyszczać sektor energetyczny. Założony w 2020 roku z misją przyspieszenia transformacji energetycznej w lokalnych społecznościach usuwa tarcia i złożoność lokalnych rynków energii poprzez tworzenie, a także zarządzanie społecznościami energetycznymi. Od momentu powstania firma zabezpieczyła ponad 16 milionów euro.

LUGGit
Przyjmując nowe podejście do transportu bagażu, LUGGit jest jednym z najszybciej rozwijających się start-upów bagażowych w Europie. Założona w 2019 roku firma łączy podróżujących z niezależnymi kierowcami, którzy mogą odbierać i dostarczać bagaże w dogodny dla klienta sposób – koniec z dźwiganiem ciężkich i przeszkadzających bagaży podczas kolejnego wypadu do miasta lub relaksujących wakacji. Podróżujący mogą szybko i łatwo zarezerwować usługę i śledzić swój bagaż w czasie rzeczywistym, co zapewnia użytkownikom spokój ducha. 

Noty.ai

Wykorzystując sztuczną inteligencję, Noty.ai chce zwiększyć produktywność spotkań. Start-up, założony w 2020 roku, oferuje narzędzie do transkrypcji, w czasie rzeczywistym, codziennych meetingów, co oznacza, że notatki ze spotkań, działania i kontynuacje można przygotować w kilka sekund. Młoda firma zebrała 500 000 euro, a wraz ze wzrostem sztucznej inteligencji w pisaniu i produktywności możemy spodziewać się, że będzie nadal rosnąć.

Coverflex

Realizując misję zwiększania świadczeń pracowniczych, Coverflex szybko zyskuje pozycję lidera na rynku HR. Wprowadzony w 2021 r. pozycjonuje się jako elastyczne rozwiązanie w zakresie wynagrodzeń, które umożliwia każdej firmie, dowolnej wielkości, projektowanie, konsolidację i personalizację ofert wynagrodzeń z ubezpieczeniem zdrowotnym, dietami, świadczeniami dodatkowymi i rabatami.

C-mo Medical Solutions

Zespół healthtech C-mo Medical Solutions podchodzi w nowatorski sposób do procesu od diagnozy aż do leczenia choroby. Wprowadzona na rynek w 2019 r. Technologia analizuje cechy kaszlu pacjenta i przekłada je na praktyczne spostrzeżenia. Te spostrzeżenia można wykorzystać do przyspieszenia diagnozy, optymalizacji kursów leczenia, poprawy zarządzania chorobami i wspierania badań farmaceutycznych. 

Bairro

Bairro jest sojusznikiem marek e-commerce i sprzedawców detalicznych, zapewniając usługę realizacji, która zmienia sposób, w jaki klienci wchodzą w interakcje z ich zamówienia. Usługa oferuje elastyczne opcje dostawy, aby zapewnić klientom ich klientów szybkie i sprawne otrzymywanie zamówień. Jego integracja plug-and-play z platformami handlowymi oraz e-commerce umożliwia firmom łatwy dostęp do nowych kanałów sprzedaży i napędzanie wzrostu sprzedaży.

ScorePlay

Start-up z branży technologii sportowych ScorePlay opracował platformę SaaS, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki marki sportowe i rozrywkowe zarządzają zasobami medialnymi. Założony w 2020 roku jest zaangażowany w pomaganie markom w dostarczaniu bardziej angażujących treści i tworzeniu szerszego zasięgu ich zasobów medialnych. 

Neuraspace

Innowatorzy technologii kosmicznej Neuraspace chcą pomóc zredukować liczbę kolizji satelitów poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji, czyniąc procesy bardziej wydajnymi, skalowalnymi i tańszymi. Wykorzystując podejście oparte na danych wraz z technikami ML, Neuraspace jest w stanie przewyższyć obecne metody, jednocześnie automatyzując proces unikania ryzyka kolizji. 

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.eu-startups.com/2023/02/10-super-promising-portugal-based-startups-to-watch-in-2023/

Podziel się na:

Czytaj więcej