10 przedsiębiorczyń, 10 hiszpańskich start-upów

Start-upy stworzone przez kobiety są często niezauważane pomimo tego, że założycielki przejawiają niezwykłą pasję i ambicję, by stać się liderkami na rynku. Hiszpania to kraj, w którym znaleźć można wiele przedsiębiorczyń przodujących w takich sektorach, jak cleantech, AI, fintech, femetch oraz e-commerce, i to o nich będzie można przeczytać w dzisiejszym artykule.

Photo by Sigmund on Unsplash

Energia elektryczna

Carlota Pi – współzałożycielka i prezeska HolaLuz, czyli pierwszego internetowego sprzedawcy energii elektrycznej na rynku hiszpańskim. Z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie energii odnawialnych i w firmach z cyfrowym modelem biznesowym, w 2010 roku Carlota została współzałożycielką start-upu. Zaczynała jako CMO, a następnie w 2016 roku została prezeską wykonawczą. Firma rozrosła się do ponad 200 pracowników, a w 2019 roku weszła na giełdę.

Andrea Barber – współzałożycielka i CEO firmy Rated Power założonej w 2017 roku. Start-up oferuje oparte na chmurze oprogramowanie do projektowania oraz inżynierii elektrowni słonecznych. W rezultacie użytkownicy otrzymują zautomatyzowany system, który poprawia rentowności ich aktywów.

Oprogramowanie

Rebeca Minguela – założycielka i CEO Clarity AI. Założona w 2017 roku firma oferuje oprogramowanie, które rozwiązuje problem nieefektywnej i nierównej alokacji kapitału. Rebeca doprowadziła firmę do zebrania przeszło 30 mln euro oraz zatrudnienia ponad 90 pracowników. Jako jedna z nielicznych została wybrana do programu Fall and Venture Incubation w Harvard Innovation Lab.

Ana Izquierdo – współzałożycielka i CEO Talent Clue, które tworzy oprogramowanie rekrutacyjne umożliwiające automatyzację i optymalizację procesu rekrutacji. Celem firmy jest pomoc w efektywnym wyszukiwaniu talentów. Ana posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologicznej w Hewlett Packard.

Finanse i bankowość

Lupina Iturriaga – współzałożycielka i dyrektorka generalna Fintonic. Powstała w 2011 roku idea przerodziła się w łatwą w użyciu aplikację do organizowania kont i oszczędzania pieniędzy. Jej innowacyjność została dostrzeżona przez Google, który przyznał jej nagrodę Google dla najlepszej aplikacji finansowej. Z programu, będącego liderem w Hiszpanii, Meksyku i Chile, korzysta ponad 900 tys. użytkowników.

Victoria Blanco – założycielka i CEO Ábaco. Powstała w 2017 roku inicjatywa to firma fintech świadcząca usługi finansowe osobom wykluczonym z systemu. Start-up na swoim koncie ma takie sukcesy jak m.in. udana współpraca z Latam.

Kobiety kobietom

Laurence Fontinoy – współzałożycielka i dyrektorka generalna WOOM. Wraz z Clelią Morales stworzyły start-up zajmujący się tematem bezpłodności. Jego celem jest zrewolucjonizowanie zdrowia kobiet za pomocą technologii. Dzięki milionowi użytkowników i 1,6 mln pobrań aplikacja pomogła zajść w ciążę ponad 60 tys. kobiet. Od 2015 roku Laurence i Clelia kierują rozwojem firmy, napędzanym przez
akcelerator Google i SeedRocket. Aktualnie WOOM obecny jest w Hiszpanii,
Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych.

Sara Werner – współzałożycielka i CEO Cocunat. Na rynku internetowym firma określana jest jako międzynarodowy punkt odniesienia w temacie kosmetyków wolnych od toksyn. Aktualnie koncepcja toxic – free stosowana jest przez marki z całego świata. W 2013 roku Cocunat zmienił swój model działania – z modelu rynkowego do e-commerce – i przeszedł z rynku niszowego na rynek masowy.

Kobiety mają siłę

Każda z wymienionych założycielek hiszpańskich start-upów prowadzi prężnie rozwijające się firmy zatrudniające od 50 do 200 pracowników. Dzięki innowacyjnym sposobom realizują inspirujące pomysły. Większa aktywność kobiet w sektorach fintech, AI czy e-commerce już teraz wpływa na zróżnicowanie rynku nowych technologii oraz podejmowanie wyzwania w start-upowym świecie przez inne przedsiębiorczynie, czyniąc ten biznesowy ekosystem miejscem zarezerwowanym nie tylko dla męskiego grona.

Źródło:
https://www.eu-startups.com/2020/11/spotlight-on-20-kickass-female-founders-in-spain/

Podziel się na:

Czytaj więcej