Hiszpańska wiza dla nomadów

Hiszpański parlament zatwierdził wizę dla cyfrowych nomadów, która będzie dotyczyła obcokrajowców pracujących zdalnie z tego kraju. Wiza jest częścią nowej ustawy o start-upach i ma zostać wprowadzona w styczniu 2023 roku.

Photo by Content Pixie on Unsplash

O wizie

Hiszpański rząd od ponad roku dyskutuje na temat wizy dla cyfrowych nomadów, która pozwoliłaby pracownikom zdalnym mieszkać i pracować w kraju nawet przez pięć lat. Wiza wraz z nową ustawą o start-upach, która ma pomóc rozwijającej się scenie technologicznej w kraju, została zatwierdzona przez hiszpański parlament na początku listopada. Teraz akt prawny wymaga ostatecznej ratyfikacji przez Senat, zanim wejdzie w życie. Zdaje się, że długo oczekiwana wiza zostanie oficjalnie uruchomiona w styczniu 2023 r. Co do tej pory wiemy o programie i jak wypada on w porównaniu z popularnym portugalskim odpowiednikiem?

Nowości w życiu nomadów:

  • Zgodnie z ustawą Startup Act, osoby otrzymujące wizę, które zarabiają mniej niż 600 000 euro rocznie, będą kwalifikować się do obniżonego podatku dochodowego od nierezydentów o wysokości 15% przez okres do czterech lat. Obecnie nierezydenci zazwyczaj muszą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 24%.
  • Wiza i jej korzystna struktura podatkowa będą dostępne tylko dla pracowników zdalnych, którzy otrzymują co najmniej 80% swoich dochodów od firm zlokalizowanych poza Hiszpanią. Odbiorcy mogą odnawiać roczną wizę co roku przez okres do pięciu lat, po czym mają prawo ubiegać się o pobyt stały.
  • Hiszpania nie podała, jaki minimalny miesięczny dochód muszą zarabiać pracownicy zdalni, aby kwalifikować się do otrzymania wizy. Jednak niektórzy eksperci przewidują, że próg wyniesie około 2000 euro (około 2069 dolarów) miesięcznie. Wymóg dochodu – prawdopodobnie dwa razy większy niż krajowa płaca minimalna w Hiszpanii (obecnie 1050 euro) – oznacza, że cyfrowi nomadzi musieliby zarobić co najmniej 2100 euro, aby złożyć wniosek. To i tak nieco mniej niż wiza dla cyfrowych nomadów w Portugalii, która wymaga od pracowników zdalnych zapłacenia co najmniej czterokrotności płacy minimalnej, aby ubiegać o wizę. Portugalia ma w styczniu podnieść miesięczną płacę minimalną do 760 euro, co oznaczałoby konieczność uzyskani 3040 euro dochodu miesięcznie.

Portugalia i Hiszpania rywalizują o talenty

Dzięki sprzyjającemu klimatowi i bliskości głównych europejskich węzłów komunikacyjnych nic dziwnego, że Półwysep Iberyjski staje się cyfrowym hotspotem nomadów. Zanim Portugalia uruchomiła swoją wizę dla cyfrowych nomadów pod koniec października, pracownicy zdalni przybywali do kraju za pośrednictwem wizy D7, znanej również jako wiza pasywnego dochodu. Teraz Hiszpania chce dołączyć do wyścigu o najlepsze talenty. 
W przeciwieństwie do podobnych programów imigracyjnych poza Europą, wizy obu tych krajów umożliwiłyby odbiorcom podróżowanie bez wiz po całej Strefie Schengen, regionie obejmującym 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w których podróżni mogą swobodnie się przemieszczać bez konieczności kontrolowania granic.
Radim Rezek, dyrektor generalny i współzałożyciel Flatio, platformy mieszkaniowej dla miesięcznych pobytów, która jest skierowana do cyfrowych nomadów w Europie, powiedział, że na ten moment Portugalia jest „znacznie bardziej rozwinięta” pod względem przyciągania pracowników zdalnych i przedsiębiorców technologicznych.

Obawy lokalsów a sukces rządzących

Lokalni pracownicy obawiają się, że fala cyfrowych nomadów podniesie i tak już wysokie koszty życia. Podczas, gdy zwolennicy wiz dla cyfrowych nomadów twierdzą, że programy mogą pobudzić lokalne gospodarki, niektórzy krytycy obawiają się, że napływ zagranicznych pracowników zdalnych spowoduje wzrost cen mieszkań na obszarach, które już zmagają się z inflacją. Od Meksyku i Portoryko po Barcelonę wielu lokalnych pracowników wyraziło zaniepokojenie, że napływ międzynarodowych pracowników zdalnych od czasu pandemii wyrządził więcej szkody niż pożytku.
Hiszpańska ustawa o start-upach i wiza dla cyfrowych nomadów do tej pory cieszyły się poparciem obu stron politycznego spektrum. Nadia Calviño, minister spraw gospodarczych kraju, nazwała zatwierdzenie projektu „jednym z najprzyjemniejszych momentów, jakich doświadczyłam w parlamencie”. „To prawo, które pozwoli Hiszpanii być liderem w promowaniu i promocji talentów w tej szybko rozwijającej się gospodarce cyfrowej” – dodała.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.businessinsider.com/spain-digital-nomad-visa-january-2023-tax-income-requirements-2022-11?IR=T

Podziel się na:

Czytaj więcej