Innowacyjna strona Portugalii

Portugalski projekt Talkdesk pojawił się niedawno w rankingu The Cloud 100, opublikowanym przez Forbes we współpracy z Bessemer Venture Partners i Salesforce Ventures. Obejmuje on sto najlepszych na świecie, działających w chmurze, prywatnych firm.

Photo by Mike Kononov on Unsplash

Portugalia to kraj, który technologicznie rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Na swoim koncie posiada dwa duże sukcesy w obszarze software B2B: start-up Talkdesk oraz platformę Outsystems. Najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, które od 2016 roku może poszczycić się mianem gospodarza Web Summit oraz na którego terenie znajduje się jedna z siedzib wspomnianego Talkdesk, od kilku lat pozostaje w polu zainteresowania zagranicznych inwestorów m.in. krakowskiego funduszu Innovation Nest. Przyjrzyjmy się, co oferuje ten mały, ale przedsiębiorczy kraj.

Talkdesk

16 września 2020 r. Talkdesk znalazł się w rankingu 100 najlepszych firm
chmurowych na świecie (Forbes 2020 Cloud 100). Start-up został założony w 2011 roku w Portugalii, ale aktualnie jego siedziba znajduje się w San Francisco. Biura firmy zlokalizowane są m.in. w Londynie, Lizbonie, Madrycie, Salt Lake City, Coimbrze, Aveiro czy Porto. Działania start-up’u koncentrują się na rozwoju opartego na chmurze centrum kontaktowego stworzonego w celu wsparcia nowoczesnych przedsiębiorstw oraz na dostarczaniu oprogramowania, a także tworzeniu sztucznej inteligencji. Z firmą współpracują m.in. IBM, Acxiom, 2U, Trivago i YMCA. Talkdesk rewolucjonizuje rynek obsługi klienta dzięki Talkdesk CX Cloud, czyli systemowi obsługi klienta, który umożliwia firmom łatwe dostosowywanie działań centrum kontaktowego do zmieniających się potrzeb odbiorców produktów. Talkdesk CX Cloud oferuje dynamiczną platformę obsługi klienta opartą na sztucznej inteligencji oraz proste, bezproblemowe sposoby integracji z ponad 60 narzędziami biznesowymi. Innowacyjne podejście cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego wprowadzenie w życie zajmuje średnio zaledwie 3 dni.

Polskie inwestycje w portugalskie start-up’y

Portugalia – duży i niezagospodarowany wciąż rynek – już od kilku lat jest ciekawym obszarem dla rozwoju spółek B2B. Co ważne, portugalski ekosystem jest zbliżony do polskiego. Taki potencjał nie umknął uwadze naszych rodzimych inwestorów, którzy postanowili zainwestować w zagraniczne pomysły. Krakowski Innovation Nest jest tego przykładem. Polski fundusz wspiera m.in. portugalski start-up Infraspeak, który zajmuje się tworzeniem oprogramowania do zarządzania obiektem bez użycia papieru. Platforma jest łatwa w konfiguracji i dostępna na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych, a co więcej dzięki możliwości
budowania aplikacji z preferowanych modułów daje możliwość dostosowywania jej do własnych potrzeb.

Web Summit

Web Summit to coroczna konferencja technologiczna odbywająca się w Lizbonie, która uważana jest za największe wydarzenie technologiczne na świecie. Pierwotnie miała miejsce w Dublinie, ale w 2016 roku przeniesiono ją na stałe do Portugalii. Web Summit opisywany jest jako najważniejsze wydarzenie technologiczne. Tematyka konferencji koncentruje się na nowych technologiach, start-upach, rozwiązaniach internetowych. Wśród prelegentów znaleźli się dyrektorzy generalni, eksperci merytoryczni, celebryci oraz politycy, tacy jak między innymi Elon Musk, Stephen Hawking czy Al Gore. Partnerami Web Summit są zarówno firmy z listy
Fortune 500, jak i start-upy, a uczestnikami – reprezentanci wszystkich poziomów i sektorów globalnego przemysłu zaawansowanych technologii. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 2-4 grudnia i będzie miało formę online (o wydarzeniu pisaliśmy już: tu).

Źródła:

 1. https://mambiznes.pl/finansowanie/polski-fundusz-inwestuje-start-up-
  portugalii-szuka-internetowych-perelek-granica-87734
 2. https://mamstartup.pl/portugalia-od-kilku-lat-jest-na-radarze-vc-to-
  stosunkowo-maly-kraj-z-duza-liczba-success-stories-marcin-szelag-
  innovation-nest
 3. https://www.talkdesk.com/news-and-press/press-releases/talkdesk-is-
  named-to-the-2020-forbes-cloud-
  100/?fbclid=IwAR1Nl9aOscdGQfuGsfC2eCxPTLsr23gV22zT5bxRQR0Bs
  hnZ59SvjM9MD-8
 4. https://websummit.com

Podziel się na:

Czytaj więcej