Kaktusowa skóra prosto z Meksyku

Skóra to wymarzony materiał twórcy. Dobrze się go tnie, może być barwiony, tłoczony lub obrabiany, jest mocny, ale elastyczny. Niestety jednocześnie ma negatywny wpływ na środowisko. Współczesne garbarnie wykorzystują sole chromu do sieciowania włókien kolagenowych, tworząc duże ilości ścieków, a skóry pochodzą głównie z przemysłu mięsnego oraz mleczarskiego. Raport Banku Światowego stwierdził, że od 1970 roku hodowla bydła była odpowiedzialna za ponad 80% wylesiania Amazonii. Oprócz ekstremalnego okrucieństwa, przekształcanie skór zwierzęcych wymaga użycia 130 różnych chemikaliów wytwarzających duże ilości CO 2 . Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) wskazuje, że moda jest jedną z najbardziej szkodliwych i zanieczyszczających środowisko branż. Troska o zrównoważony rozwój jest wspólnym interesem przedsiębiorców, którzy pracują nad wprowadzeniem na rynek skórzanych alternatyw. Tekstylia skóropodobne wykonane ze źródeł niezwierzęcych, czasami nazywane skórami wegańskimi, są pozycjonowane jako produkty premium, a trend ten będzie przeżywał znaczny wzrost na światowym rynku, rosnąc w tempie prawie 50% rocznie, aby osiągnąć kwotę 89,6 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Skóra z kaktusa

Założona w 2019 roku przez meksykańskich przedsiębiorców: Adriana Lopeza i Marte Cazarez, Desserto oferuje wolną od okrucieństwa alternatywę dla skóry, przekształcając opuncję figową w gładki wegański materiał zatwierdzony przez PETA. W swojej produkcji firma wykorzystuje gatunek kaktusów znany również jako opuncja figowa. Ta wieloletnia roślina rośnie bez nawadniania i pestycydów na suchych glebach wokół siedziby firmy w Guadalajarze w Meksyku. Kaktus to świetne rozwiązanie, ponieważ każdy rolnik – z dostępem do wody lub bez, z dostępem do chemii lub bez – może go uprawiać. Sukulent ma długą historię w regionie jako roślina spożywcza. Jednak w ostatnich latach wahania cen wypędziły wielu rolników z branży, pozostawiając pola pustymi. Przywracając te akry do użytku, firma Desserto była w stanie pozyskać kaktusy po dobrych cenach, uniknąć oczyszczania nowych terenów uprawnych i ekonomicznie stymulować obszar.

Desserto łączy sproszkowane liście kaktusa z poliuretanem na bazie bio. Uzyskanie materiału, który zachowuje się dobrze i jest przyjemny w dotyku, wymagało wielu prób oraz błędów. Rocznie firma może wyprodukować około 25 mln m 2 materiału, który sprzedaje głównie dla przemysłu obuwniczego i modowego po cenach konkurencyjnych w stosunku do skóry bydlęcej. Jej zespół badawczo-rozwojowy pracuje nad zastąpieniem poliuretanu na bazie biologicznej w pełni biodegradowalnymi żywicami roślinnymi.

Współpraca z gigantami modowymi

Niedawno gigant odzieżowy, H&M, wprowadził na rynek nową zrównoważoną koncepcję, Innovation Stories, z debiutancką kolekcją Science Story, która zawiera elementy opracowane przy użyciu skóry roślinnej stworzonej przez meksykańską markę. Oprócz H&M, w zeszłym roku Karl Lagerfeld ogłosił stworzenie przyjaznej dla środowiska linii akcesoriów z aktorką i aktywistką Amber Valletta, która będzie zawierała wegańską skórę Desserto, a w październiku ubiegłego roku Sanabul, amerykańska marka sprzętu do sportów walki i sprzętu sportowego, wprowadziła do sprzedaży pierwsze na świecie rękawice bokserskie wykonane z kaktusa.

Sukcesy Desserto

Innowacyjny pomysł przyniósł firmie VII. International Green Product Award w Monachium w Niemczech. Po wiadomościach, że gigant odzieżowy H&M wprowadza na rynek nową zrównoważoną kolekcję, która obejmuje elementy stworzone przy użyciu roślinnej skóry kaktusowej Desserto, PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) uznając ten wynalazek, przyznała marce nagrodę Compassionate Company Award za etyczne traktowanie zwierząt. Wcześniej Desserto otrzymało już sześć międzynarodowych nagród.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:

https://www.greenqueen.com.hk/hm-x-desserto-fashion-giant-uses-mexican-
brands-cactus-leather-new-sustainable-collection/

https://www.greenqueen.com.hk/peta-awards-mexican-startup-desserto-for-
its-animal-free-leather-made-out-of-sustainable-cactus/

https://www.peta.org/media/news-releases/cactus-leather-designer-wins-peta-award-ahead-of-hm-debut/

https://cen.acs.org/materials/biomaterials/Sustainable-materials-make-play-
vegan/99/i8

Podziel się na:

Czytaj więcej