Kolumbijski „Robinhood”

Kolumbijski start-up Trii oferuje tanie, łatwe transakcje giełdowe w celu „demokratyzacji” dostępu do rynków akcji w regionie Ameryki Łacińskiej. Projekt wzoruje się na amerykańskiej platformie handlowej Robinhood, która zrewolucjonizowała przemysł papierów wartościowych w USA. Zespół Trii planuje dokonać tego samego, poczynając od ich rodzimego rynku, czyli Kolumbii.

Photo by Saulo Mohana on Unsplash

O Trii

Trii, to firma z siedzibą w Bogocie, która w marcu rozpoczęła działalność, świadcząc usługi finansowe. Start-up pozwala inwestorom indywidualnym kupować i sprzedawać akcje kolumbijskich – oraz niektórych amerykańskich czy chilijskich – spółek za pośrednictwem aplikacji na telefon, której subskrypcja kosztuje jedyne 11 900 pesos (około 3 dolary). 
Trii widzi lukę na rynku tradycyjnych kolumbijskich brokerów, którzy obsługują wyłącznie osoby o wysokich dochodach z opłatami transakcyjnymi w wysokości 30 dolarów lub więcej. Guayara i partnerzy: Esteban Penaloza oraz Luis Patt, stworzyli pomysł na Trii, po części, podczas pracy w słynnym amerykańskim akceleratorze start-upów Y Combinator. Firma niedawno zamknęła rundę zalążkową, w której pozyskała 4,5 miliona dolarów kapitału własnego i dodatkowy milion dolarów na działalność pożyczkową, wyceniając ją na 40 milionów dolarów.

Plany

W swoich planach Trii ma ekspansję do sąsiednich krajów andyjskich: Peru, Chile, Ekwadoru i Boliwii, gdzie opcje inwestycyjne dla osób fizycznych są również ograniczone. Chociaż czerpie inspirację z Robinhood, różni się tym, że koncentruje się na inwestorach typu „kup i trzymaj”, a nie na transakcjach o wysokiej częstotliwości, które sprawiły, że amerykańska firma stała się popularna. W dłuższej perspektywie planuje oferować pożyczki zabezpieczone portfelami klientów.
Od momentu uruchomienia aplikacja została pobrana 130 000 razy. Liczy 75 000 użytkowników i 13,5 miliona zarządzanych aktywów, co przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Wśród akcji, które są obecnie dostępne, są Amazon.com, Apple Inc, Bank of America Corporation, Citigroup, General Electronic Company, Johnson & Johnson, JP Morgan Chase & Co i Pfizer z nowojorskiej giełdy. Do tego chilijskie firmy, jak Banco de Chile, Cencosud, Enel Chile, Falabella i Sociedad Química Minera de Chile.

Usługa Pro

Ostatnio Trii uruchomił nową usługę premium pro za miesięczną opłatą w wysokości 23 900 dolarów. Dzięki tej subskrypcji każdorazowa opłata dotycząca transakcji do 5 milionów dolarów będzie wynosić 5000 dolarów + VAT w wysokości 0,1%, czyli wciąż o 50% mniej niż bez tej opcji.
Ci, którzy nabędą tę usługę, będą mieli dostęp do ekskluzywnych raportów od maklerów giełdowych, które mają ich zachęcić do podejmowania lepszych decyzji. Dodatkowo cena i ruch papierów wartościowych nie będą miały 15-minutowego opóźnienia – będą pokazywane w czasie rzeczywistym, podobnie jak pięć linii głębokości i analizy technicznej. Użytkownicy będą mieli dostęp do ekskluzywnej linii serwisowej oraz bezpośredniej oraz spersonalizowanej porady.

Nowe wyzwania

Według firmy CB Insights, która śledzi dane, w pierwszej połowie 2021 r. start-upy świadczące usługi finansowe w Ameryce Łacińskiej zebrały rekordową kwotę 4,2 miliarda dolarów. Umożliwienie działań inwestorom indywidualnym przyniesie potrzebną płynność rynkom kapitałowym. Z całkowitej wartości giełdy kolumbijskiej mniej niż 5% jest w posiadaniu osób fizycznych.
Założyciele widzą potencjał w słabo rozwiniętej giełdzie, która integruje rynki Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru, znanej jako MILA. Brazylia i Meksyk są interesującymi rynkami, ale konkurencja jest tam bardziej zacięta. 
Czas pokaże, czy Trii podejmie rękawicę i zainwestuje w rynki, które choć wydają się wyzwaniem, mogą być ogromny krokiem naprzód dla rozwoju start-upu.

Aleksandra Chrzęst 

Źródła:

  1. https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-11-05/robinhood-inspired-app-wants-to-disrupt-latin-american-markets
  2. https://www.larepublica.co/finanzas/trii-lanza-servicio-premium-pro-con-un-costo-de-comision-de-5000-por-cada-transaccion-3268941

Podziel się na:

Czytaj więcej