Lana – hiszpański start-up usług bankowych

Lana – start-up założony w Madrycie w 2019 roku ma na celu zapewnienie łatwego dostępu do usług finansowych w regionie Ameryki Łacińskiej. Przedsiębiorstwo stworzyło aplikację do mobilnego zarządzania finansami osobistymi.

Jej użytkownicy mogą oszczędzać pieniądze, dokonać przelewu czy uzyskać dostęp do ubezpieczenia. Firma kieruje swoją ofertę szczególnie do zleceniodawców tzw. pracowników branży gig economy, którzy często nie mają tradycyjnych kont bankowych, a w celu wykonywania pracy codziennie używają swoich urządzeń mobilnych. Do tej pory firma uruchomiła usługi w Meksyku i Chile. Jednakże już teraz Lana planuje ekspansję do Peru, Kolumbii i Argentyny. Ameryka Łacińska to rynek, na którym istnieje niewielu prawdziwych konkurentów nowatorskiego podejścia do bankowości. Nubank, największa firma fintech w regionie, oferuje usługi kredytowe na całym kontynencie, ale większość ich użytkowników ma już ugruntowaną historię finansową.

Dwanaście milionów dolarów

Hiszpański start – up ogłosił, że dzięki kapitałowi serii A ​​udało mu się zabezpieczyć 12 milionów dolarów. W rundzie finansowania udział wzięli partnerzy Base10, firma mobilna Cabify i globalna firma venture capital – Cathay Innovation. Finansowanie w serii A, które możliwe jest w przypadku spełnienia takich warunków jak m.in. wykazanie realnego zapotrzebowania na produkt/usługę czy posiadanie konkretnego biznesplanu, umożliwi Lanie dalsze rozszerzanie działalności w Ameryce Łacińskiej i zatrudnianie najlepszych talentów do swojego globalnego zespołu. „Aktywnie rekrutujemy na stanowiska inżynierów w Madrycie, Chile i Meksyku. Wraz z rosnącym zespołem będziemy w stanie napędzać rozwój naszych klientów, poszerzyć naszą ofertę produktów na istniejących rynkach i wprowadzić wizję Lany na nowe rynki” – skomentował Pablo Muñiz, CEO Lany.

Background CEO

Ostatnia firma Muniza, Denizen, wspierana przez jedną z największych hiszpańskich instytucji usług finansowych -BBVA-, została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu emigrantom usług finansowych, których będą potrzebowali rozpoczynając nowe życie w innym kraju. Chociaż docelowy klient Lany może nie być tym samym podróżnikiem z międzynarodowej klasy średniej – którego wcześniej miał nadzieję obsługiwać Muñiz -wyzwania stojące przed pracownikami gig economy w Ameryce Łacińskiej są takie same. Pomimo nieudanej inicjatywy, CEO Lany wyciągnął ze swojej pracy w Denizen dwa wnioski. Po pierwsze – nigdy nie próbuj uruchomiać firmy fintech w połączeniu z dużym bankiem. Po drugie – fintechy lub neobanki, które koncentrują się na bardzo niszowym segmencie, odniosą sukces – o ile znajdą odpowiednią niszę.

Target Lany

Lana umożliwia swoim użytkownikom oszczędzanie pieniędzy, dokonywanie przelewów, dostęp do ubezpieczeń, kredytów i innych produktów finansowych oraz płacenie online. Start-up ma na celu dotarcie do ludzi, którzy nie byli obsługiwani przez istniejące banki. Pracownicy na rynkach gig economy w Ameryce Łacińskiej często nie posiadają kont bankowych, a swoje wynagrodzenie otrzymują za pośrednictwem aplikacji, w których zamieszczają swoje usługi – w portfelach przeznaczonych wyłącznie dla tej konkretnej aplikacji. Założyciele start-upu mają nadzieję, że ich oferta dotrze do takich osób jak m.in. kierowcy oraz kurierzy pracujący dla Ubera, Cabify, Rappi czy iFood. Lana chce ujednolicić wszystkie indywidualne portfele w jedno konto, które działałoby jak konto płatnicze. Konta te można by było otworzyć w lokalnych sklepach handlowych, a po otwarciu pracownicy mieliby dostęp do karty debetowej, której mogliby używać w różnych lokalizacjach.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Źródła:

  1. https://startupsreal.com/fintech-startup-lana-secures-12m-to-ease-financial-inclusion-in-latin-america/
  2. https://www.fintechfutures.com/2020/08/lana-raises-12m-in-series-a-funding-round-to-fuel-latam-expansion/
  3. https://labs.ebanx.com/en/news/business/aiming-to-serve-gig-workers-in-latin-america-fintech-lana-raises-12-million/
  4. https://techcrunch.com/2020/08/17/lana-has-launched-in-latin-america-to-be-the-one-stop-shop-for-gig-workers-financial-needs/

Podziel się na:

Czytaj więcej