Lisboa Limpa- niezwykle prosta a zarazem skuteczna akcja na rzecz czystych ulic Lizbony

Od 2018 roku lizbońska organizacja Partícula Sustentável, której działalność skupiała się dotychczas na edukacji ekologicznej najmłodszych, rozpoczęła swój pierwszy duży projekt- Lisboa Limpa (czysta Lizbona).

Cel był stosunkowo prosty- ograniczanie ilości odpadów zalegających na ulicach portugalskiej stolicy. Jednak jak go osiągnąć w mieście słynącym z nocnego życia i tłumów turystów, gdzie dużym problemem są stosy jednorazowych kubków po napojach? Aktywiści stanęli zatem przed koniecznością nie tylko uświadamiania potrzeby zmian, ale także zapewnienia alternatywy dla jednego z najbardziej zanieczyszczających Lizbonę produktów. Tak właśnie powstał kubek Lisboa Limpa – pierwsza sieć współdzielenia kubków wielokrotnego użytku w Portugalii.

Oferując skuteczną alternatywę dla jednorazowych kubków stworzono możliwość i wybór konsumowania w sposób zrównoważony. Ta alternatywa drastycznie ogranicza ilość odpadów w mieście, jednocześnie bezpośrednio przyczyniając się do rozpowszechniania bardziej zrównoważonych zachowań i postaw.

Jak to działa?

https://lisboalimpa.org/?page_id=241
  1. Do zamawianego napoju należy poprosić kubek Lisboa Limpa, wpłacając 1 euro kaucji.
  2. Korzystamy z kubka poza lokalem.
  3. Zwracamy kubek w lokalu partnerskim, który łatwo znaleźć w stworzonej w tym celu aplikacji na telefonie.
  4. Otrzymujemy z powrotem wpłaconą wcześniej kaucję.

W Lizbonie istnieje już 41 placówek partnerskich nazywanych też superbohaterami, które są zaangażowane w uczynienie Lizbony bardziej ekologicznym miastem.

Więcej na temat tego ciekawego projektu na stronie:

https://lisboalimpa.org

Podziel się na:

Czytaj więcej