Ameryka Łacińska po latach pozostawania w tyle za innymi obszarami świata zarówno pod względem technologii, jak i biznesu, okazuje się być nowym graczem na międzynarodowej arenie. Poza obecnością gigantów technologicznych, w regionie nastąpił znaczny wzrost liczby inwestorów chętnych do postawienia swoich zakładów. Od start-upu chwalonego przez Baracka Obamę do największej rundy inwestycyjnej w historii Wenezueli, latynoskie start-upy mają szansę na zmianę oblicza kontynentu.

Cargamos
Cargamos to meksykańska firma, która dostarcza rozwiązania logistyczne dla firm internetowych w ponad 75 miastach, łącząc technologię i infrastrukturę miejską. Została założona w 2019 roku przez Ivana Arizę, przedsiębiorcę zdeterminowanego, by udostępnić e-commerce konsumentom w Ameryce Łacińskiej, którzy wcześniej nie mogli z niego korzystać.
Jego propozycja to tańsze, bardziej ekologiczne i szybsze dostawy. Osiągają to, zmieniając przeznaczenie pustych przestrzeni, które można przekształcić w miejskie centra dystrybucyjne, co pozwala im na odbiór, przetwarzanie i dostarczanie przesyłek w niecałe trzy godziny.
Cargamos współpracuje między innymi z takimi firmami jak Walmart, Price Shoes, Mercadolibre, Flexi i Liverpool. Dzięki temu firmy te mogą być teraz bliżej swoich klientów z Ameryki Łacińskiej.
Sooper
Ta budowlana firma B2B z siedzibą w Brazylii łączy na jednej platformie sprzedawców detalicznych, dostawców, dystrybutorów i producentów. Chociaż Brazylia ma jedną z największych branż budowlanych, jest również jedną z najmniej zdigitalizowanych, co sprawia, że jest nieefektywna, a klient często boryka się z brakami w lokalnych sklepach.
Sooper zebrał 5,7 miliona dolarów finansowania i planuje wykorzystać te fundusze, aby ułatwić ludziom renowację lub budowę domów.
Neuronauka Actipulse
Actipulse Neuroscience to firma neurotechnologiczna z siedzibą w Meksyku i Bostonie, która specjalizuje się w nieinwazyjnej technologii stymulacji mózgu wykorzystującej impulsy magnetyczne o wysokiej częstotliwości. Takie impulsy celują w zaniedbane przez zaburzenia neurodegeneracyjne mechanizmy patogenne. Technologia ta jest wykorzystywana w szpitalach do leczenia depresji, uzależnienia od tytoniu i choroby Alzheimera.
Actipulse chce, aby takie zabiegi były możliwe w zaciszu własnego domu. Firma koncentruje się na wiodących badaniach światowej klasy ze szczególnym naciskiem na poszanowanie najwyższych standardów klinicznych i etycznych.
Adrien Chatillon, współzałożyciel i dyrektor generalny Actipulse Neuroscience, mówi, że jego celem jest demokratyzacja dostępu do lepszej i tańszej terapii zdrowia psychicznego. Adrien rozpoczął ten projekt w 2007 roku po uruchomieniu dwóch innych firm w swojej rodzinnej Francji i skupieniu się na leczeniu pacjentów w Ameryce Łacińskiej.
Filadd
Platforma internetowa i aplikacja mobilna, która pomaga studentom w podnoszeniu poziomu edukacji poprzez udostępnianie wirtualnych kursów z wyspecjalizowanymi nauczycielami z różnych przedmiotów akademickich.
Zapewniają pełny dostęp online do materiałów do nauki, streszczeń, notatek, komentarzy i modelowych egzaminów, które pomagają młodym ludziom w regionie uczyć się i przygotowywać do egzaminów wstępnych na studia wyższe.
Projekt ten został założony w 2017 roku przez Argentyńczyków Joaquina Olmedo, Nicolása Ferrera, Agustina Trombotto i Guillermo Bruchmanna, a obecnie ma ponad milion użytkowników w Argentynie, Chile, Kolumbii i Brazylii. Jest również częścią akceleratora startupów Y Combinator.
QuitoAndar
Z portugalskiego „piąte piętro”, to brazylijski jednorożec założony w 2012 roku przez Gabriela Bragę i Andre Penha, który ma na celu uproszczenie procesu wynajęcia, sprzedaży czy kupna domu w Brazylii.
Najemca przechodzi przez bezpieczny proces dzięki uzyskaniu jasnych informacji o kosztach i terminach, które muszą zostać dotrzymane, a także pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, który będzie mu towarzyszył podczas poszukiwań. Właściciel wie więcej o osobach, które będą wynajmować nieruchomość, natomiast QuintoAndar gwarantuje terminową płatność czynszu.
Firma ta ogłosiła przejęcie oddziału nieruchomości Navent Group, który działa w Meksyku, Brazylii, Argentynie, Ekwadorze, Panamie i Peru. W efekcie w najbliższych miesiącach rozpocznie działalność w Meksyku pod start-upem Benvi.
Dinie
Fintech, który oferuje ofertę kredytową na platformach cyfrowych, poprzez rozwiązania finansowe dla małych firm. Suzy Ferreira i Andrea Burattini założyli przedsiębiorstwo, aby zwiększyć dostęp do usług finansowych i integracji gospodarczej dla małych przedsiębiorców w kraju. Do tej pory pozyskali 23 miliony dolarów od inwestorów międzynarodowych i krajowych.
Głównym celem są ułatwienia w dostępie do innowacyjnych rozwiązań kapitałowych oraz gwarancja metody spłaty kredytu. Elastyczność płatności ma kluczowe znaczenie dla rozwoju małych firm, szczególnie w następstwie pandemii, ponieważ pozwala im skutecznie i przejrzyście finansować działalność, płacąc tylko za to, z czego korzystają.
Oprócz tego, że jest założycielką, Suzy jest również inwestorem w wielu start-upach, w tym w ed-tech The Profs, a także w Black and White Capital, firmie zajmującej się budowaniem przedsięwzięć i doradztwem w zakresie zarządzania z siedzibą w Londynie.
Aleksandra Chrzęst
Źródło: https://latinamericareports.com/20-latin-american-startups-to-watch-out-for-in-2022/6659/