Startupy i innowacje w Brazylii

Innowacje, startupy, nowe technologie – to w ostatnich latach modne pojęcia, zarówno w sektorze prywatnym, jak strategiach i planach rządowych. Ekosystem innowacji w Brazylii także dynamicznie się rozwija: zarówno oddolnie – startupy wyrastają jak grzyby po deszczu, jak i odgórnie – rząd zauważa istotną rolę innowacji w rozwoju gospodarki i tworzy coraz więcej programów wspierających startupy. Choć w tym przypadku trudno mówić o niezależnym rozwoju – są to naczynia połączone.

Na czym stoi brazylijska innowacyjność

Aktualnie w Brazylii działa około 12 tysięcy startupów[1], lecz poziom innowacji brazylijskiego przemysłu pozostawia wiele do życzenia. Według aktualnych badań CNI (Krajowej Konfederacji Przemysłu)[2], 48% przedsiębiorców określa stopień innowacyjności brazylijskiego przemysłu jako niski lub bardzo niski. To jednak znacząco mniej niż podczas poprzedniego badania, z 2015r., kiedy takie zdanie miało 62% badanych. Odsetek uznających poziom za wysoki wzrósł z 3% w 2015r. do 6% w 2019. Badani jednak uważają, że w najbliższych latach się to zmieni i musi się zmienić. 31% CEO, prezesów i wiceprezesów 100 przebadanych firm produkcyjnych uważa, że za 5 lat poziom innowacji będzie wysoki lub bardzo wysoki. „Stoimy przed nową rewolucją przemysłową i innowacja odgrywa tu kluczową rolę, ważniejszą niż kiedykolwiek (…). Innowacje muszą stać się centralnym elementem strategii rozwoju firm i, przede wszystkim, kraju” – zaznacza prezes CNI, Robson Braga de Andrade. Już teraz firmy włączają innowację do swoich strategii rozwoju: we wspomnianym badaniu 96% przedsiębiorców stwierdziło, że innowacja jest elementem ich strategii, a 63% przyznało, że w ich firmach funkcjonują specjalne rady lub zespoły do spraw innowacji.

Skoro innowacje i nowe technologie stają się niezbędne do dobrego funkcjonowania przemysłu, w działania na ich rzecz musi włączyć się rząd. W Brazylii powołano Brazylijską Izbę Przemysłu 4.0 (Câmara da Indústria 4.0), której zadaniem jest działanie na rzecz modernizacji brazylijskiego przemysłu, poprzez koordynowanie polityki rządu federalnego związanej z rozwojem przemysłu 4.0, zaawansowaną produkcją i Internetem Rzeczy. Ponadto, działa coraz więcej programów wsparcia startupów na różnych etapach rozwoju, jak np. Conexão Start-UP Brasil, Startup Indústria, Inovativa Brasil, StartOut Brasil, oraz trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi.

Perspektywy na przyszłość

Sami startupowcy także patrzą na najbliższe lata z optymizmem. Według analizy przeprowadzonej przez Abstartups i Accenture[1], tylko 27% badanych było zadowolonych z przepisów dotyczących startupów, ale 57% zakładało, że do 2020r. nastąpi poprawa. 74% było optymistycznych jeśli chodzi o rozwój wsparcia dla przedsiębiorców i aż 81% zakładało, że do 2020r. znacząco poprawi się dostęp do kapitału i możliwości pozyskiwania finansowania.

Startupy z zagranicy?

Ponadto, poza wsparciem własnych startupów, Brazylia otwiera się na zagraniczne, wiedząc, że mogą przynieść do kraju innowacje i know-how oraz wpłynąć na dynamizację rodzimego rynku. Jedną z inicjatyw tego typu jest trwający konkurs dla zagranicznych startupów znajdujących się na dalszym etapie rozwoju (scale-up) – Brazil Tech Award. Konkurs skierowany jest do branż smart citieshealthtechfintechagritech i technologii kreatywnych. Spośród kandydatów organizatorzy wyłonią sześciu finalistów, którzy zaprezentują swoje projekty na São Paulo Tech Week, a zwycięska firma otrzyma wsparcie finansowe, strategiczne i prawno-księgowe w wejściu na brazylijski rynek. Zgłoszenia trwają do 30 sierpnia b.r.

Warto wspomnieć, że mamy też przykład pierwszego polskiego startupu, który postawił na Brazylię. Jest nim krakowski edrone, działający w branży e-commerce, który w 2017r. otworzył oddział w Brazylii, widząc potencjał tego młodego i aktywnego w Internecie społeczeństwa.

Źródła:

[1] Według bazy https://startupbase.com.br/

[2] Badanie zlecone przez CNI i zrealizowane przez Instituto FSB Pesquisa zostało przedstawione podczas 8. Kongresu Innowacji Brazylijskiego Przemysłu, który odbył się w dniach 10-11 czerwca.

[3] Badanie Radiografia do Ecossistema Brasileiro de Startups z 2017r.

Podziel się na:

Czytaj więcej