Nicolás Jodal to urugwajski inżynier, profesor oraz przedsiębiorca, który w 1988 roku współzałożył firmę programistyczną GeneXus stojącą za stworzeniem aplikacji rewolucjonizującej prace administracyjne w Urugwaju podczas pandemii.
W siedem dni przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność w 45 krajach, a państwa Ameryki Łacińskiej odpowiadają za około jedną trzecią jego dochodów, przedstawiło pierwszą wersję aplikacji, której wykonanie zajmuje zazwyczaj miesiące. Jak powstała oraz jak działa aplikacja stworzona przez urugwajski GeneXus?
Oprogramowanie, które tworzy oprogramowanie
13 marca w Urugwaju pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa. Wtedy zespół Nicolása zaczął zastanawiać się, jak pomóc rządowi w walce z pandemią. Współpracownicy wpadli na pomysł opracowania aplikacji, która mogłaby udzielać porad pacjentom obawiającym się, że mogą mieć koronawirusa. Dwa dni później urzędnicy ministerstwa zdrowia dali zielone światło do działania. W odpowiedzi, Jodal skoordynował zespół około 150 osób z 12 prywatnych firm. Jedną trzecią stanowili pracownicy GeneXus z Montevideo, która projektuje narzędzia zwiększające produktywność programistów. Początkowo aplikacja miała na celu zapobieżenie przytłoczeniu lokalnych systemów opieki zdrowotnej zapytaniami od osób, które miały takie objawy jak kaszel czy problemy z oddychaniem i panikowały, myśląc, że mają koronawirusa. Rozwiązaniem, które wymyślił zespół, było połączenie krajowej sieci świadczeniodawców z pacjentami, którzy szczegółowo opisywali swoje objawy za pośrednictwem aplikacji. Wraz ze wzrostem wskaźników infekcji programiści dodali funkcję wideokonferencji, umożliwiając pacjentom, u których zdiagnozowano Covid, przeprowadzanie konsultacji online z lekarzami bez wychodzenia z domu. Następnym ważnym krokiem było śledzenie kontaktów. Google i Apple opracowywały kod wykorzystujący technologię Bluetooth w telefonach komórkowych, aby umożliwić użytkownikom wykrycie, czy znajdowali się w pobliżu osoby potencjalnie zakaźnej. Ze względu na początkowy sukces aplikacji Urugwaj był jednym z czterech krajów wybranych do pilotażu tej technologii.
Obywatelska inicjatywa przynosząca ogólnoświatowe sukcesy
W niektórych krajach nie podejmowano się stworzenia aplikacji koronawirusowych z powodu wysokich kosztów tego przedsięwzięcia. W Urugwaju sprawa wyglądała inaczej, ponieważ praca nad aplikacją była prowadzona w ramach obywatelskiej inicjatywy, za którą żaden z pracowników nie otrzymał dodatkowej pensji. Była to wolontariat, podczas którego zespół Nicolása pracował przez całą dobę. W rezultacie gotowa aplikacja była gotowa do przedstawienia światu już w piątek 20 marca – siedem dni od rozpoczęcia prac nad projektem. Osiem miesięcy i kilka wersji aplikacji później Urugwaj pozostaje jednym z największych na świecie zwycięzców w temacie walki z koronawirusem. Pomimo tego, że jest zlokalizowany między dwoma najbardziej dotkniętymi krajami, Brazylią i Argentyną, współczynnik umieralności w Urugwaju jest najniższy ze wszystkich krajów Ameryki Południowej (po uwzględnieniu wielkości populacji). Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od 10 grudnia z powodu tej choroby zmarło zaledwie 87 osób. Aplikacja to nie wszystko – Urugwaj wyróżnia się w Ameryce Łacińskiej dobrze rozwiniętym systemem zdrowia publicznego, rzetelną infrastrukturą cyfrową i wysokim stopniem zaufania obywateli do swojego rządu.
Przyszłość produktu
Urugwajska firma informatyczna GeneXus, która przy tworzeniu oprogramowania koncentruje się na technologii low-code, dostrzega duży potencjał dla biznesu. Zdaniem przedstawicieli firmy popyt na tworzenie platform wirtualnych będzie wciąż rósł, a aplikacje o niskim kodzie, jako mniej skomplikowane narzędzia do budowania, będą poszukiwane w celu tworzenia struktury oprogramowania, szczególnie dla małych i średnich firm w sektorach takich jak handel detaliczny, zdrowie i finanse. Wiele
przedsiębiorstw będzie stawiało pierwsze kroki w nowej rzeczywistości lub
premierowo podejmie próby aktualizacji swoich systemów, a GeneXus pomoże im w zrobieniu tego sprawniej, efektywniej i bezpieczniej.
Źródła:
https://www.ft.com/content/9453c16e-668c-4eda-8040-
6e0a717d17e2?fbclid=IwAR2fk_dT1-DmXb1AYXDoLmnX4oyUxv3ZpFhS-
UhkvmaVYM1cpsNbNtXc0mI
https://www.bnamericas.com/en/news/uruguays-genexus-sees-low-code-
tools-driving-business-in-2021
https://www.elobservador.com.uy/nota/la-leccion-de-negocios-detras-de-la-
app-del-coronavirus-20201214145155