Forum PAIH EXPO 2018 – nowe rynki – większe możliwości

Wnioski z PAIH EXPO 2018, czyli w jaki sposób skutecznie wspierać aktywność eksportową polskich przedsiębiorców do Afryki i Ameryki Łacińskiej. Wspieramy w nawiązywaniu kontaktów i rozpoczęciu inwestycji w Brazylii, Angoli, Wyspach Zielonego Przylądka i Mozambiku.

PAIH EXPO, czyli I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, zorganizowane 25 października 2018 roku w Warszawie, stworzyło ponad sześciu tysiącom przedsiębiorców przestrzeń do spotkania, dyskusji i skorzystania ze wsparcia przedstawicieli polskich biur handlowych z 54 państw świata. Wydarzenie stanowiło odpowiedź na rosnący apetyt małych i średnich firm, poszukujących coraz to nowszych rynków zbytu dla swoich produktów a zarazem było świetną okazją do uświadomienia polskim przedsiębiorcom, jak duży potencjał tkwi w eksporcie towarów i usług nie tylko do krajów UE. Już na samym początku, podczas uroczystego otwarcia, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, zaznaczyła, iż celem spotkania jest to by „zachęcić polskich przedsiębiorców do wychodzenia na zagraniczne rynki, również te bardziej ryzykowne.” Choć według dostępnych danych, niemal 80 procent naszego eksportu trafia dziś do krajów UE (z czego 30 procent na rynek niemiecki), coraz atrakcyjniejsze stają się również te bardziej egzotyczne kierunki.

Jako Centrum Tłumaczeń, które specjalizuje się w tłumaczeniach polsko-portugalskich oraz polsko-hiszpańskich, również obserwujemy wzrost zainteresowania polskich przedsiębiorców prowadzeniem działalności w krajach takich jak: Brazylia, Angola, Wyspy Zielonego Przylądka czy Mozambik (w których językiem urzędowym jest portugalski). Wychodzimy naprzeciw potrzebom poznania rynku, nawiązania kontaktów biznesowych oraz finalizacji transakcji w tych krajach.

Uczestnictwo w warsztatach merytorycznych podczas Forum pozwoliło nam na poszerzenie wiedzy na temat polskiego eksportu na interesujące nas rynki Hiszpanii, Portugalii, Argentyny, Meksyku czy Chile oraz na zasięgnięcie bezpośredniej informacji od specjalistów w tym obszarze. Była też okazja do rozmowy, dyskusji oraz wymiany doświadczeń z przedstawicielami takich instytucji jak Agencja Inwestycji i Handlu Zagranicznego Portugalii, dział handlowy Ambasady Federalnej Republiki Brazylii, Argentyńsko-Polska i Hiszpańsko-Polska Izba Handlowa, Polsko-Portugalska i Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza, Polsko-Afrykańska Izba Przemysłowo-Handlowa, zagraniczne biura handlowe PAIH z lokalizacją w Portugalii oraz Chile.

Przedstawiciele z 54 państw, gdzie PAIH uruchomiła zagraniczne biura handlowe, przekazali wiedzę o tym, w jaki sposób nawiązać kontakt za granicą oraz jak rozpocząć działalność handlową na tzw. „ryzykownych rynkach”. O prognozach na temat możliwości ekspansji zagranicznej do krajów poza UE mówił już w 2016 roku ówczesny Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych ma intencję wzmocnienia obecności Polski w krajach poza UE[1]. Te słowa powoli urzeczywistniają się, a PAIH EXPO było tego najlepszym dowodem i zachęciło polskich przedsiębiorców do rozpoczęcia inwestycji w krajach egzotycznych.

To również motywacja dla nas, ponieważ jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania i możliwości w tym zakresie. Każdy tłumacz języka portugalskiego i hiszpańskiego z naszego Centrum jest przygotowany do profesjonalnego tłumaczenia operacji biznesowych na ściśle zdefiniowanych rynkach. Inwestowanie w Afryce czy krajach Ameryki Łacińskiej będzie efektywniejsze ze wsparciem tłumacza oraz przedstawicieli zagranicznych biur handlowych PAIH[2]. Od dawna obserwujemy sukcesy polskich firm takich jak np. Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu gdańskiego Navimoru w Angoli3. Oferujemy pomoc w sprzedaży towarów i usług, a także w ramach efektywnej realizacji projektów inwestycyjnych w krajach, których językiem komunikacji jest hiszpański oraz portugalski.

W myśl popularnego w Portugalii przysłowia depois da tempestade vem a bonança, oznaczającego w uogólnieniu, że po burzy zawsze przychodzi spokój – wierzymy, że  ekspansja zagraniczna polskich firm będzie rozwijać się w szybkim tempie nie tylko w UE, ale również w krajach egzotycznych, dzięki czemu nasza gospodarka ustabilizuje się, a przedsiębiorcy będą mogli być spokojni o sukces inwestycji prowadzonych na każdym kontynencie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu już oficjalnie zapowiedziała drugą edycję PAIH Expo 2019 – II Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. Jeszcze nie ma szczegółowych informacji dotyczących tego wydarzenia jednak wiadomo, że planowane są tym razem dwa dni spotkań B2B oraz warsztatów a także dodatkowo Międzynarodowa Konferencja Inwestycyjna WAIPA. Będziemy Państwa informować na bieżąco.


[1]https://www.mpit.gov.pl/strony/strategia-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju/podstawy-rozwoju-polskiej-gospodarki/ekspansja-zagraniczna/

[2] https://www.paih.gov.pl/o_agencji/Zagraniczne_Biura_Handlowe

3 http://www.investafrica.pl/2017/03/duma-angoli/

Podziel się na:

Czytaj więcej