Hiszpania: Covid-19 powoduje pierwszy od pięciu lat spadek cen nieruchomości w skali roku

Ceny mieszkań w Hiszpanii odnotowały pierwszy od pięciu lat spadek z roku na rok, co zbiegło się w czasie z poważnym kryzysem gospodarczym i społecznym wynikającym z pandemii koronawirusa.

Photo by Vitalie Sitnic on Unsplash

Średnia cena nieruchomości w Hiszpanii spadła o 1,6% w porównaniu z pierwszym kwartałem, kiedy to rozpoczął się kryzys, oraz o 0,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jest to pierwszy spadek rok do roku od trzeciego kwartału 2015 roku. Spadek ten jest szczególnie widoczny w dużych miastach. W Madrycie ceny zmalały o 5,8% w czasie kryzysu i o 3,6% w skali roku. W Barcelonie od pierwszego kwartału 2020 r. spadek wartości mieszkań wyniósł 4,3%, natomiast w porównaniu z rokiem poprzednim – 4,7%. Wszystkie analizy przeprowadzone przez wspólnoty autonomiczne wykazują wartości niższe niż te z pierwszego kwartału. Estremadura jest regionem, który odnotował największy spadek w porównaniu z sytuacją przedpandemiczną (-9,0%).

Na podstawie wyniku badania przeprowadzonego przez Tinsa IMIE Local Markets w trzecim kwartale roku, szacuje się, że średnia cena nieruchomości w Hiszpanii spadła między pierwszym a trzecim kwartałem 2020 roku o 1,6%, osiągając poziom 1 361 euro/m2. Średnia cena nieruchomości w Hiszpanii jest nadal o 13% wyższa niż minimum odnotowane w poprzednim kryzysie gospodarczym i pozostaje o 33,6% niższa niż maksymalny poziom osiągnięty podczas boomu na nieruchomości w roku 2007.

Baleary wraz z Wyspami Kanaryjskimi oraz Księstwo Asturii to jedyne regiony, które utrzymały wzrost z roku na rok, kolejno o 0,4% i 3,0%. Największe, ponad pięcioprocentowe spadki, w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowały natomiast La Rioja, Estremadura i Andaluzja.

Ponadto, portal Donpiso przewiduje, że do końca roku liczba sprzedanych domów w kraju zmniejszy się nawet o 25%. W opinii tej firmy, spadek popytu na mieszkania dotyczy głównie segmentu średnich i niskich cen. Drugie domy oraz domy letniskowe także cieszą się mniejszym zainteresowaniem ze względu na międzynarodowe ograniczenia mobilności spowodowane pandemią. Powoduje to w Hiszpanii znaczny spadek kupna nieruchomości przez obcokrajowców. Jeśli zaś chodzi o rynek wynajmu, Donpiso szacuje, że covid-19 nie wywarł większego wpływu na ten obszar. Wreszcie, według Donpiso, sytuacja na rynku nieruchomości może wrócić do normy sprzed pandemii w pierwszej połowie przyszłego roku. W tej poprawie decydujące znaczenie będzie miał spodziewany spadek cen na rynku, który wygeneruje atrakcyjne możliwości inwestycyjne, a także udogodnienia, które mają być zapewnione w dostępie do finansowania w procesie zakupu domu.

Źródła:

https://www.20minutos.es/noticia/4400140/0/el-covid-19-provoca-la-primera-caida-interanual-del-precio-de-la-vivienda-en-espana-en-cinco-anos/

https://www.idealista.com/news/inmobiliario/vivienda/2020/08/25/786826-el-precio-de-la-vivienda-bajara-hasta-un-10-en-2020-en-espana-por-el-covid-19-segun

Podziel się na:

Czytaj więcej