Walka z nierównościami w brazylijskiej branży IT

Podczas gdy w Brazylii dyskusje na temat nierówności płci i nierówności rasowych w sektorze technologicznym nabierają tempa, grupa przedsiębiorców pracuje nad rozwiązaniem tych problemów. UX Para Minas Pretas to projekt, który szkoli czarnoskóre kobiety w karierze UX, jednocześnie łącząc je z pracodawcami.

Photo by Faizur Rehman on Unsplash

UX Para Minas Pretas
Projekt UX Para Minas Pretas (UXMP), co w języku portugalskim oznacza „UX dla czarnoskórych dziewczyn”, został rozpoczęty przez Karen Santos w 2019 roku w São Paulo. UXMP ma na celu zapewnienie kobietom szkoleń technicznych i zawodowych, a także wsparcie społeczności wymagane do rozwijania kariery w dziedzinie UX, która koncentruje się na tym, jak użytkownik wchodzi w interakcję i doświadcza produktu, systemu lub usługi online.
Od początku projektu ponad 1000 kobiet zostało wyposażonych w umiejętności potrzebne do rozpoczęcia kariery w UX. Przedsiębiorstwa takie jak kosmetyczny gigant Natura & Co i Accenture zatrudniają absolwentów firmy oraz sponsorują szkolenia online. Dzięki wsparciu korporacji studentki mogą otrzymać stypendia pozwalające na ukończenie kursu oraz, w razie potrzeby, pożyczkę.

Dlaczego UX?
Pomysł na projekt UXMP wziął się z obserwacji, że UX to szybko rozwijająca się przestrzeń z wieloma możliwościami, które w większości ograniczone są do określonego profilu. Według badania przeprowadzonego przez Accenture, odsetek kobiet pracujących w IT w Brazylii wynosi obecnie 32%. W 1984 r. kobiety stanowiły 35% siły roboczej w branży technologicznej. Inne badanie, przeprowadzone przez PretaLab i firmę konsultingową ThoughtWorks, sugerują, że typowy dział technologiczny w Brazylii składa się z mężczyzn (68,3%) i białych (58,3%).
Według Patricii Gonçalves, jednej z dyrektorek zajmujących się aspektami treści i zaangażowania odbiorców w UXMP, najważniejszym z obszarów, na których koncentruje się firma, jest odczarowanie idei, że kariera IT polega wyłącznie na kodowaniu. „Chcemy przyczynić się do udostępnienia innych zawodów w ramach technologii, pokazując, że UX ma bliższy dialog z karierami humanistycznymi”, zauważyła, dodając, że studentki przechodzą również szkolenia w takich dziedzinach, jak ulepszanie marki osobistej i szukanie możliwości na LinkedIn.

Akcje społeczne
Rozpoczęta jako wydarzenie mające na celu zwiększenie obecności czarnoskórych profesjonalistów w branży technologicznej, UXMP stała się akcją, która łączy i angażuje ponad 20 000 osób z całego kraju. Projekt rozrósł się do wielkości firmy, która zarządzana jest przez Santos wraz z trzema innymi dyrektorami. Kwartet jest wspierany przez pulę kilkunastu wolontariuszy, którzy „oddają się” społeczności poprzez różne działania, zaczynając od zarządzania wydarzeniami a kończąc na obsłudze mediów społecznościowych oraz wsparciu nowych specjalistów UX. „Wpływ działań, które promujemy jest zwielokrotniony przez kobiety obecne już w społeczności, które chcą wnieść swój wkład swoim doświadczeniem czy zdobytą wiedzą.”, powiedziała Santos.

Nierówności w świecie IT
Zatrudnianie czarnoskórych kobiet do pracy w działach IT brazylijskich organizacji to dopiero początek podróży w kierunku rozwiązania problemu nierówności w sektorze. To tylko pierwszy rozdział serii zmian kulturowych, które są potrzebne w organizacjach, jeśli chcą być naprawdę inkluzywne.
Wiele firm zwraca się z prośbą o specjalistów UX, którzy są znacznie starsi (niż absolwenci UXMP), co pokazuje, jak niedojrzałe są w zakresie różnorodności. Nie zdają sobie sprawy, że osoby czarnoskóre mają raczej inny rodzaj trajektorii i że to korporacje muszą się przyczynić do części potrzeb szkoleniowych, a nie chcieć profesjonalisty, który jest gotowy do startu w biegu od pierwszego dnia.

Plany UXMP
Cele UXMP w 2021 roku obejmują usprawnienie procesów biznesowych, wraz z wprowadzeniem produktów takich jak usługi konsultingowe dla firm, które chcą stworzyć bardziej zróżnicowane zespoły UX i Tech. Ponadto projekt chce dotrzeć do większej liczby kobiet poza centrami miejskimi São Paulo i Rio de Janeiro, co stało się możliwe dzięki cyfryzacji programów szkoleniowych na skutek pandemii Covid-19. Dzięki takim rozwiązaniom UXMP zamierza w tym roku zapewnić szkolenie z zakresu UX około 3000 kobiet.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.forbes.com/sites/angelicamarideoliveira/2021/07/06/meet-the-entrepreneurs-ushering-black-women-into-ux-careers-in-brazil/?sh=6acc70da5a13

Podziel się na:

Czytaj więcej