Brazylijczycy zwiększają eksport drobiu do Afryki

40 brazylijskich zakładów uzyskało od władz Egiptu zgodę na eksport gotowych do spożycia produktów z kurczaka. Według Attaché ds. Rolnictwa Ambasady Brazylii w Kairze, Cesara Simas Teles, Egipcjanie szukają alternatyw dla wołowiny, której cena znacząco wzrosła w ostatnim czasie z powodu dużego popytu z Chin (19,2% od stycznia do maja tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku).

Według Brazylijskiego Stowarzyszenia Białek Zwierzęcych (ABPA), od momentu ogłoszenia przez Egipt zezwolenia kiedy to do eksportu konieczne będzie jedynie zaktualizowanie Międzynarodowych Certyfikatów Bezpieczeństwa Żywności, wydano już licencje na wywóz o łącznym wolumenie sprzedaży około 1,5 tys. ton.

Branża drobiarska zasługi szerszego otwarcia rynku arabskiego przypisuje wizycie w Egipcie brazylijskiej minister rolnictwa – Tereza Cristina oraz przedstawicieli przemysłu drobiarskiego oraz Arabsko Brazylijskiej Izby Handlowej (ABCC) jeszcze pod koniec 2019 roku. Celem delegacji były rozmowy z egipskimi władzami na temat perspektyw współpracy handlowej oraz umocnienie Brazylii w globalnym handlu produktami rolnymi.

Jak wskazuje ABPA, w pierwszej połowie 2020 roku Egipt był czwartym największym importerem drobiu z Brazylii. W sumie egipscy importerzy sprowadzili 39,1 tys. ton drobiu a całkowity eksport kurczaków z Brazylii do Egiptu wzrósł o 27% od stycznia do czerwca tego roku w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Brazylia liczy przy tym na stopniowe zwiększanie zamówień drobiu halal przez Egipt, w produkcji którego specjalizują się brazylijskie firmy.

Źródła:

https://anba.com.br/en/egypt-to-import-chicken-products-from-brazil/

https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/rynek-drobiu-brazylijczycy-zwiekszaja-obecnosc-w-afryce,187928.html?fbclid=IwAR0RtxtFXd0YE9Gne5q9CftyBawtroObSsQcxshjLhNWNhNWkzOMJCtDr6Y

https://swiatrolnika.info/produkty-z-kurczaka-brazylia

https://www.aviculturaindustrial.com.br/imprensa/brasil-podera-exportar-produtos-termoprocessados-de-aves-para-o-egito/20200723-143808-i121

https://avicultura.info/pt-br/egito-importacao-termoprocessados-de-aves-brasil/

Podziel się na:

Czytaj więcej