Brazylia rozważa czasowe zniesienie ceł na ryż, kukurydzę i soję

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa w ubiegłym tygodniu, ze względu na wzrost cen ryżu, kukurydzy oraz soi, brazylijski rząd rozważa tymczasową likwidację ceł importowych, nałożonych na te produkty, co ma na celu przeciwdziałanie inflacji.

Towary importowane z bloku Mercosur, który obejmuje Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Urugwaj, są już zwolnione z podatku. Zmiany te nie wywrą jednak znacznego wpływu na Argentynę, która do Brazylii eksportuje głównie pszenicę i jęczmień.

Według oficjalnych danych, w 2019 roku Argentyna wywiozła do swojego sąsiada jedynie 95 925 ton kukurydzy i 116 097 ton ryżu. Nie zarejestrowano natomiast eksportu soi. Mimo wszystko, szef argentyńskiej izby eksporterów i przetwórców zboża CIARA-CEC, oświadczył, że „każda obniżka wspólnej zewnętrznej taryfy celnej musi być negocjowana w ramach wspólnoty Mercosuru i takie działania są promowane”.

Źródło:

https://es.mercopress.com/2020/08/28/brasil-analiza-eliminar-temporalmente-aranceles-a-importacion-de-arroz-maiz-y-soja?fbclid=IwAR0C1wvwcoNFLb1pK-EEBu8eYpVqT0g8CejqJYsJs1ikZhCoH_7nQ43qTlU

Podziel się na:

Czytaj więcej