Jak Brexit wpłynie na Hiszpanię?

Hiszpania to kraj, który z Wielką Brytanią utrzymuje jedne z najściślejszych stosunków międzynarodowych – jest jej siódmym co do wielkości partnerem handlowym. Rozległe powiązania gospodarcze, a także brytyjskie terytorium Gibraltaru dołączone do hiszpańskiej ziemi pozwalają twierdzić, że Brexit, nawet z najlepiej zaplanowaną umową pomiędzy krajami, będzie miał ogromny wpływ na przyszłość Hiszpanii. W 2019 r. hiszpański eksport towarów i usług do Wielkiej Brytanii stanowił 9,6%
całkowitej sprzedaży zagranicę, co przewyższa wysyłkę do takich krajów jak Niemcy, Francja czy Włochy. Wielka Brytania pozostaje również krajem pochodzenia większości turystów, którzy stanowią 21% wszystkich przyjezdnych.

Photo by Julian Dik on Unsplash

Rynek motoryzacyjny

W konsekwencji nałożenia ceł oraz problemów związanych z formalnościami administracyjnymi w urzędach celnych, Brexit może mieć ogromny wpływ na hiszpański przemysł samochodowy. Mówi się nawet o 370 mln euro strat rocznie. W przypadku braku porozumienia zgodnie z zasadami WTO obowiązywałoby 10% cło na samochody osobowe oraz 22% na pojazdy użytkowe i przemysłowe. Co roku Hiszpania wysyła do Wielkiej Brytanii około 350 000 pojazdów, co stanowi 14,2% (wartość 4,6 mld euro) całego eksportu samochodów. „Wyspy” plasują się tuż za Niemcami oraz Francją.

Turystyczne inwestycje Brytyjczyków

W 2019 roku Hiszpanię odwiedziło 19 mln brytyjskich turystów, wydając w czasie wakacji 18 mld euro. Dla hiszpańskiej branży turystycznej, która w czasach przed pandemią stanowiła 13% PKB kraju i zapewniała pracę dla 2,8 mln ludzi, Brytyjczycy pozostają wciąż najważniejszymi klientami. W Hiszpanii istnieją miasta i wioski, w których obywatele Wielkiej Brytanii
przewyższają liczebnie miejscowych. Wielu z nich jest tam wyłącznie mieszkańcami, ale spora część to właściciele domów, którzy do tej pory, bez ograniczeń, spędzali kilka miesięcy w słonecznej Hiszpanii i „wpompowywali” pieniądze w małe, hiszpańskie społeczności. W Andaluzji to właśnie Wielka Brytania jest największym inwestorem zagranicznym w całej Hiszpanii.

Eksport

Corocznie Hiszpania eksportuje do Wielkiej Brytanii towary o wartości 4 mld euro. W ubiegłym roku było to 1,5 miliona ton produktów. Są to przede wszystkim samochody oraz produkty spożywcze – począwszy od tradycyjnego wina, sera oraz wędlin, a skończywszy na owocach i warzywach. Według Hiszpańskiej Federacji Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw (Fepex) rynek brytyjski zajmuje trzecie miejsce po
Niemczech i Francji. Bank Hiszpanii ustalił, że regionami, na które scenariusz taryfowy będzie miał największy wpływ – ze względu na znaczną wagę rynku brytyjskiego w ich eksporcie to Murcja, Walencja, Galicja i Aragonia.

Co stanie się z Hiszpanią i z … Gibraltarem?

Pomimo wielu niewiadomych, o których wspomniane już wyżej, najbardziej aktualnym problemem pozostawała kwestia przemieszczania się pomiędzy terytorium Wielkiej Brytanii, czyli Gibraltarem, a terenami należącymi do Hiszpanii. Chociaż mieszkańcy Gibraltaru w 96% oponowali przeciwko obecnym działaniom brytyjskich władz, dopiero kilka godzin przed całkowitym rozwodem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską – 31 grudnia – władze hiszpańskie oraz brytyjskie doszły do porozumienia w sprawie swobodnego przemieszczania się. W konsekwencji, zdecydowano o nietworzeniu „twardej” granicy pomiędzy tymi terenami. Jest to ważny konsensus szczególnie dla pracowników, którzy ze względu na wykonywaną pracę muszą podróżować poza tereny jednego z obszarów.

Źródła:

https://www.politico.eu/article/spain-arancha-gonzalez-laya-eu-brexit-deal-uk/

https://english.elpais.com/brexit/2020-12-18/spains-brexit-fears-fewer-tourists-and-dwindling-exports.html

https://www.thelocal.es/20201215/seven-ways-spain-will-be-impacted-by-
brexit

https://www.nytimes.com/2020/12/31/world/europe/gibraltar-brexit-uk-
spain.html

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-30/gibraltar-braces-for-
brexit-disarray-without-a-deal-with-spain

https://www.theguardian.com/world/2021/jan/02/spain-gibraltar-border-
preliminary-post-brexit-deal

Podziel się na:

Czytaj więcej