Rozwijająca się współpraca Polska- Brazylia

Jaka jest szansa na rozwinięcie handlu na rynkach wschodzących dla Polski? Czy prognozy na 2019 rok okażą się prawidłowe i Brazylia będzie najlepszym miejscem do inwestowania?

fot. Vanessa Bumbeers

Rozwijająca się współpraca Polska-Brazylia

Perspektywy dotyczące handlu na rynkach wschodzących są coraz bardziej obiecujące. Na szczególną uwagę zasługują możliwości współpracy pomiędzy Polską a Brazylią.

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro na Światowym Forum Ekonomicznym w Szwajcarii daje nadzieje na nawiązanie owocnej współpracy pomiędzy dwoma krajami. Nowy prezydent Brazylii zmierza do obniżenia zadłużenia i rozwoju gospodarki swojego państwa a tym samym otwiera się na kolejne możliwości współpracy oraz zwiększenie prywatyzacji państwowego majątku. Przez to, że Brazylia od kilku lat zmaga się z kryzysem finansowym, głowa państwa poszukuje nowych zagranicznych kontrahentów i zachęca biznesmenów do inwestowania właśnie w tym kraju.

Brazylia jako najlepsze miejsce do inwestycji w 2019 roku

Według informacji zawartych w artykule Pulsu Biznesu[1] analitycy prognozują, że na koniec 2019 roku indeks brazylijskiej giełdy wzrośnie o 20% więcej niż na końcu 2018 roku. Opinie ekspertów są jednoznaczne: Ameryka Łacińska ma być najlepszym miejscem do inwestycji zagranicznych spośród rynków wschodzących.

Prezydent Brazylii przyjedzie do Polski

Co istotne, według informacji podanej na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Jair Bolsonaro przyjął zaproszenie do naszego kraju od Andrzeja Dudy. Prezydent pokłada nadzieje w tym, że do czasu spotkania oba rządy przygotują i wprowadzą w życie umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki czemu możliwe będzie ułatwienie obrotu handlowego i relacji gospodarczych między Polską a Brazylią[1]. Spotkanie ma mieć charakter polsko-brazylijskiego forum gospodarczego, podczas którego biznesmeni z dwóch państw będą mieli okazję do dyskusji, wyciągnięcia wniosków oraz obopólnych ustaleń.

Współpraca Polska-Brazylia

Na stronie Prezydenta RP widnieje informacja, że w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku polski eksport do Brazylii zwiększył się aż o 26%. Prognozy na ten rok są optymistyczne zarówno ze względu na rozwój brazylijskiego rynku, jak i perspektywy współpracy obu rządów. Coraz silniejszą pozycję Polski potwierdza również fakt, że na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos po raz pierwszy otwarto polski pawilon, tzw. Polish House, w którym można było zaprezentować nasz kraj oraz przeprowadzić spotkania B2B i G2B. Według brazylijskich mediów prezydent Jair Bolsonaro spotkał się w Davos wyłącznie z przedstawicielami: Polski, Czech, Włoch, Japonii oraz Szwajcarii.

Rozwój handlu na rynkach wschodzących i większe możliwości inwestycyjne na pewno zachęcą polskich przedsiębiorców do prowadzenia interesów w Ameryce Łacińskiej. Urzędowym językiem w Brazylii jest język portugalski, z tego względu potrzebna będzie pomoc profesjonalnego tłumacza polsko-portugalskiego. Śledząc aktualną sytuację gospodarczą naszego kraju i pokładając nadzieję w rozwoju handlu na rynkach wschodzących, jesteśmy gotowi oraz otwarci na pomoc polskim przedsiębiorcom w zakresie kompleksowych tłumaczeń z języka portugalskiego.


[1] http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,315,spotkanie-z-prezydentem-brazylii-jairem-bolsonaro.html

[2]http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,315,spotkanie-z-prezydentem-brazylii-jairem-bolsonaro.htmlh

Podziel się na:

Czytaj więcej