Frytki z robaków i świerszczowe quesadillas

Firma Origen Farms założona w Kastylii-La Mancha przez trzech hiszpańskich przyjaciół ma zaspokoić popyt na nowe źródła białka. Celem dwuletniego już projektu jest produkowanie żywności z… świerszczy oraz robaków. Białka na bazie owadów mogą być bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska niż tradycyjna hodowla przemysłowa, a młode owady hodowane w pomieszczeniu hodowlanym w temp. 30C wykorzystywane m.in. jako składniki tortilli lub totopos (rodzaj chipsów). Inne zostaną wysuszone i zapakowane na przekąski, a reszta zamrożona i przeznaczona do produkcji paszy dla zwierząt.

Photo by @dorograpie on Unsplash

W małym ciele wielki duch
Jak się okazuje, świerszcze to świetne alternatywne źródło białka i składników odżywczych. Większość jadalnych odmian insektów ma wyższą zawartość białka niż mięso z kurczaka, kozy czy wieprzowina. Strawność świerszczy u ludzi jest nieco niższa niż jajek, mleka lub wołowiny, ale lepsza niż popularnych roślinnych źródeł białka, takich jak ryż i kukurydza. Niektóre gatunki świerszczy są nawet kompletnymi źródłami białka, co oznacza, że ​​zawierają wszystkie dziewięć aminokwasów niezbędnych do życia. Świerszcze są dobrym źródłem ważnych witamin, minerałów oraz błonnika. To ostatnie jest silną przewagą świerszcza nad innymi białkami zwierzęcymi, które nie zawierają błonnika. Co więcej, tłuszcze zawarte w insektach mogą pomóc złagodzić czynniki ryzyka chorób serca.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa produkcja zwierzęca odpowiada za 14,5% wszystkich spowodowanych przez człowieka emisji gazów cieplarnianych.  W porównaniu z hodowlą zwierząt, hodowla owadów wymaga znacznie mniej paszy, wody i ziemi. Energia jest jedynym sektorem środowiskowym, 
w którym owady nie przodują, ponieważ ​​potrzeba więcej energii, aby zimą utrzymać ich ciepło.

Historia trzech przyjaciół
Przedsięwzięcie jest pomysłem trzech lokalnych przyjaciół z dzieciństwa: Andrésa Garcíi de Lisa, Francisco José Tébara i José Antonio Torresa.

Ich początkowa inwestycja wynosiła 15 000 EUR (13 000 GBP) i była uzupełniana pożyczkami bankowymi i dotacjami. Origen Farms koncentruje się przede wszystkim na tworzeniu bogatej w białko mąki z Acheta domesticus, świerszcza domowego. Stosuje się go w produktach spożywczych, takich jak makarony, batony, krakersy, frytki i tortille. Składające się w 70% z białka, świerszcze Origen Farms zawierają również zdrowe ilości żelaza, cynku, wapnia i aminokwasów. García de Lis i jego partnerzy hodują świerszcze na zbożach i warzywach, a następnie humanitarnie je zamrażają. Suszone świerszcze można spożywać jako przekąski, ale większość z nich jest wysyłana do Holandii, aby przerobić je na mąkę, która następnie jest sprowadzana z powrotem do Hiszpanii. Po zmieszaniu z kukurydzą meksykańską mąkę można zamienić na tortille i chipsy. Produkcja jest utrudniona przez hiszpańskie prawo, które nie zezwala na przetwarzania owadów na mąkę do spożycia przez ludzi, ale zezwala na stosowanie takiej mąki w żywności.

Plany
Korzyści zdrowotne i środowiskowe płynące z jedzenia owadów mogą okazać się kluczowe, ponieważ obecny kryzys klimatyczny i wyzwania związane z bezpieczeństwem żywnościowym wciąż rosną na całym świecie. Włączenie owadów do codziennej diety może pomóc w stworzeniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu żywnościowego, który niekoniecznie musi niszczyć przyrodę.

W lipcu Origen Farms planuje udostępnić w sprzedaży swoją mąkę, tortille i frytki. Oczekuje się, że 200-gramowa paczka totoposów, zawierająca 40 g białka, będzie kosztować od 3,50 do 4 euro (3 do 3,50 funtów). Mają nadzieję rozszerzyćprodukcję na Amerykę Łacińską, zaczynając od asortymentu ekologicznego i dywersyfikując go na mączniki, spirulinę i substytuty mięsa. Na razie jednak plan polega na skupieniu się na asortymencie inspirowanym Meksykiem. W Meksyku je się chapuliny (koniki polne) w tacos i z innymi rzeczami. Poza tym wszystko, co meksykańskie jest teraz naprawdęmodne, od taquerías po mezcal, więc jest to kierunek, który warto obrać jako pierwszy.

Aleksandra Chrzęst

Źródła:

  1. https://www.theguardian.com/environment/2021/may/25/startups-bug-idea-to-put-cricket-tortillas-and-chips-on-the-menu
  2. https://www.ecowatch.com/insects-food-source-protein-2653121769.html

Podziel się na:

Czytaj więcej