Trendy w portugalskim świecie start-upów

W 2021 roku Portugalia osiągnęła kamień milowy, jakim było posiadanie 7 jednorożców i stała się prawdziwym centrum technologii. Czego możemy się spodziewać w 2022 roku?

Od pracy zdalnej do pełnej cyfryzacji

W czasach, gdy praca hybrydowa staje się nową normą zarabiania pieniędzy, dla niektórych wielkim pytaniem jest, jak odróżnić dom od biura. Praca hybrydowa oferuje nowy sposób patrzenia na stosunki pracy i zapewnia większą elastyczność – pozwalając ludziom żyć w bardziej komfortowy oraz  produktywny sposób. Zachęca również do zdalnego podejścia do innych obszarów życia ludzi. Od zakupów spożywczych na żądanie po e-commerce i technologie Web3.0, takie jak blockchain. 
W nadchodzących latach relacje ludzi z technologią pogłębią się, ponieważ większe segmenty populacji będą polegać jeszcze bardziej na cyfryzacji. Ten związek będzie stopniowo rozciągał się na edukację, zdrowie i inne interakcje społeczne. Niesie to ze sobą ogromne wyzwania, takie jak znalezienie równowagi między rodziną a pracą; nierówności w dostępie do informacji; znaczenie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. To właśnie w tych aspektach firmy muszą działać oraz oferować nowe, bardziej elastyczne, oparte na współpracy rozwiązania.
Gry, zdrowie psychiczne, edukacja i turystyka to tylko niektóre obszary, w których start-upy mogą wprowadzić prawdziwą innowację. W tej kategorii warto obserwować takie przedsięwzięcia jak Live Electric Tours, HiJiffy, Kitch, Replai lub Hole19.

Wyścig kosmiczny

Rok 2021 był kamieniem milowym dla nowej gospodarki kosmicznej, a „wyścig” został wznowiony! Niedawny start teleskopu Jamesa Webba tylko potwierdził ponowne zainteresowanie tematem. Jednak zmienił się paradygmat, a agendę ustalają teraz firmy prywatne. Przez cały rok obserwowaliśmy sprint pomiędzy 3 zawodnikami: Virgin Galactic, Space X i Blue Origin. Z drugiej strony nasiliło się szaleństwo związane z wystrzeliwaniem nowych satelitów, a tylko w tym roku wystrzelono ponad 1400! Satelity te umożliwią szybszą komunikację i większą wiedzę na temat wszystkiego, co dzieje się na Ziemi – od bezpieczeństwa, nawigacji po monitorowanie zmian klimatycznych.
Portugalska narodowa agencja kosmiczna Portugal Space zobowiązała się do stworzenia portu kosmicznego na wyspie Santa Maria na Azorach oraz programów z ESA, takich jak ESA Space Solutions Portugal. Portugalskie start-upy również angażują się w nową gospodarkę kosmiczną. Są to Neuraspace, Tesselo lub Spotlite, które stawiają Portugalię w dobrym miejscu, w wyścigu o zostanie europejskim centrum technologii kosmicznych.

Wyzwanie starzenia

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktualnie stoimy przed wyzwaniem demograficznym. Europejczycy żyją dłużej niż kiedykolwiek, a profil wiekowy społeczeństwa szybko się rozwija. Starzenie się społeczeństwa oznacza, że ​​odsetek osób w wieku produkcyjnym w UE maleje, podczas gdy liczba osób starzejących się rośnie. Ten wzorzec będzie się utrzymywał przez następne kilkadziesiąt lat i ma głębokie implikacje nie tylko dla osób fizycznych, ale także dla rządów i przedsiębiorstw.
Daje jednak start-upom możliwości wprowadzania innowacyjnych rozwiązań – w utrzymywaniu ludzi w dobrej kondycji i zdrowiu czy w stymulowaniu rozwoju umiejętności. Nowy „rynek długowieczności” jest w dużej mierze niedostatecznie obsługiwany, a start-upy mogą oferować nowe opcje niezależnego, zdrowego i bezpiecznego życia. Zdrowie psychiczne, zdrowie cyfrowe, usługi domowe i śledzenie aktywności to tylko niektóre z trendów, z którymi mierzą się takie firmy jak Clynx, Tonic App, Nutrium czy Wegho.

Zrównoważony rozwój i niebieska gospodarka

Kampanie na rzecz redukcji emisji i zmian klimatycznych nie są już tylko ruchem uświadamiającym. Na całym świecie ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że kończy się czas na ochronę naszej planety przed najgorszymi skutkami zmian klimatycznych. Konsumenci są wymagającymi grupami, które ostrożnie wykorzystują zasoby i unikają niepotrzebnych odpadów. Niedobory, zmienność cen czy szkody dla środowiska są silnymi czynnikami sprzyjającymi szybszemu przejściu z gospodarki liniowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Oczekuje się, że koncentracja na energii, a zwłaszcza przejście na energie odnawialne, będzie kontynuowana w 2022 r. Działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla pozostają priorytetem.
Portugalia jest liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ale ma również solidne podstawy w naukach morskich i bioinżynierii. Morska historia Portugalii może pomóc w rozwoju niebieskiej gospodarki, a Blue Oasis Technology, Sensefinity, Undersee czy Omnifow już pracują nad nowymi rozwiązaniami. Start-upy, takie jak EcoX czy Smartex.ai, opracowują rozwiązania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów w produkcji detergentów i tekstyliów.

Aleksandra Chrzęst

Źródło: https://www.eu-startups.com/2022/01/portuguese-startups-in-2022-what-trends-to-expect/

Podziel się na:

Czytaj więcej